Rudé moře - ráj potápěčů

28. 04 2014

  Tento skvost najdete mezi Afrikou a Arabským poloostrovem a vznikl mezi 20 – 30 miliony let. Dodnes se rozšiřuje, asi o 1 cm ročně v důsledku se vzdalování dvou zemských desek, na kterých leží Afrika a Arabský poloostrov. Geograficky se jedná o vnitřní moře Indického oceánu, které komunikuje s jeho vodami skrz Adenský záliv, ústící do Arabského moře.

  Rudé moře tvoří spojnici mezi Indickým a Atlantickým oceánem díky Suezskému průplavu. Vodní cesta mezi městy Suez a Port Said na jihovýchodě pobřeží Středozemního moře byla dokončena v r. 1869. Délka průplavu je nyní 163 km a šířka 80 – 180 metrů.

  Na mělčinách a skalních stěnách jsou kolony živočichů, spojených s ekosystémem korálového útesu. Dno ve větších hloubkách je často vulkanicky aktivní a s velkým množstvím vývěrů horkých pramenů. Teplota kolísá podle ročního období a podle polohy, může dosáhnout až 35 stupňů Celsia, slanost se pohybuje mezi 41 – 45 %. Je poměrně hluboké, největší hloubka byla naměřena 3039 metrů.

 

  Čistá a teplá voda v Rudém moři vyvolává klamavý pocit bezpečí. Jednorázové fotoaparáty za slunečního dne velmi dobře fungují asi do hloubky 3 metrů. Dostatek viditelnosti a světla do několika desítek metrů k tomu přímo pobízí. Na noční ponory je třeba použít dostatečně silnou svítilnu, jelikož teprve v jejím světle člověk uvidí ty barvy, které zná z fotek. Korálové útesy jsou nejzajímavější mezi hladinou a 6 metry, hlubší ponor je smysluplný tehdy, pokud je tam například vrak lodi.

  A je velmi důležité mít na paměti, aby se posledních 24 hodin před odletem člověk vyhnul potápění. Kvůli rozdílu nadmořské výšky mezi posledním ponorem a letovou hladinou hrozí totiž vznik dekompresních problémů.

  Monika Scherlinzky

Speciály

Tipy