Chrápání - to je trest pro okolí

26. 03 2016

www.inadhled.cz  Znáte to, poklidná noc a konečně se nám podařilo zabrat. Než se ovšem stačíme přetočit na náš oblíbený bok, probudí nás chrápání naší drahé polovičky. Nejenže se při tomto zvuku nedá spát, ale jde tu hlavně o zdraví. Proč vůbec chrápeme?? A jak ukončit náš problém a problém partnera? Máme pro vás řešení.

Tolik známé tóny, které nám v noci občas vadí a kvůli kterým někdy nemůže v klidu usnout vznikají vibracemi našeho měkkého patra a tím dochází k hlasitému dýchání. Zatímco řada lidí chrápání považuje za společenský problém, lékaři mluví o vážném defektu a poruše spánku, který by se měl určitě léčit. Nejčastěji tímto problémem trpí lidé, kteří mají potíže s vysokým krevním tlakem, obezitou nebo chronickou rýmou. Ale chrápáním se také může projevit i nebezpečný syndrom spánkové apnoe vyvolávající onemocnění srdce. A proto příliš hlasité chrápání je jeden z velkých důvodů proč navštívit doktora a začít léčbu.


Na trhu jsou již dnes k dostání různé pomůcky a prostředky, které tak trochu pomáhají. Záleží jak je silné naše chrápání. Ale za nejúspěšnější metodu považují lékaři plastickou chirurgii. Většina klientů, kteří tuto metodu absolvovali, přestalo chrápat úplně. Ostatním se jejich stav podstatně zlepšil. Tento zákrok se provádí za pomocí speciálního diodového laseru. Odborník upraví tvar čípku a měkkého patra v dutině ústní. Než ale operaci absolvujete, musíte navštívit svého doktora na ORL a vše s ním pečlivě zkonzultovat. Bolesti při zákroku se určitě nemusíte bát. Celý zákrok je zcela bezbolestný a pooperační léčba probíhá bez jakýchkoliv komplikací. Chirurg upravuje vaše patro cca. 10 až 15 minut a po jednom dni můžete domů. Lékaři se snaží, aby si klient zvykl na nové patro co nejlépe, a proto je celkový zásah prováděn v několika sériích zákroků v několika dnech. Doba celkové léčby není stanovena, každý klient to má jinak. Cena takového zákroku není sice malá, pohybuje se kolem 11 tisíc korun, zaleží kde a jakou kliniku pro tento zákrok zvolíte. Ale pro klid a dobré spaní jsme občas ochotni zaplatit jakoukoliv částku. 

Tolik dle tvrzení odborníků a lékařů.
Musím však říci, že s tímto zákrokem má plno lidí osobní zkušenost, a ne zrovna příjemnou. Co na to kamarád František?


Laserový zákrok sloužící k úpravě měkkého patra jsem absolvoval sice přibližně před osmi lety, nevím jak se od té doby změnila technologie, ale nevzpomínám na to právě rád.
Po lokálním umrtvení a zafixování otevřených úst mi byl proveden zákrok, trvající přibližně 15 – 20 minut. Pokud pominu nepříjemný zápach pálícího se masa, podivný pocit laserového paprsku mířícího do krku a vykonávajícího svou práci, nemožnost polknutí a ztuhlou sanici, tato fáze opravdu nebyla vůbec bolestná. Po zákroku jsem byl ihned propuštěn ještě s necitlivým krkem. Vše ale astalo záhy, kdy měkké patro přišlo k sobě (asi za čtyři hodiny). Obrovská bolest, která se dá hodně vzdáleně připodobnit bolesti v krku při angíně. Jenže angína je hodně slabý odvárek.
Zkrátka: přibližně za 24 hodin jsem se mohl prvně napít ( a napít je silné slovo – po malých lžičkách jsem do sebe dostával  trochu vlažné tekutiny) a po třech dnech jsem prvně mohl sníst trochu polévky. Kdy jsem se normálně najedl si již nepamatuji, ale určitě to nebylo dříve než za pět dnů - do té doby jen kašovitá strava. A výsledek? Chrápání se sice zmírnilo, ale bohužel jen napůl roku. Po této době se vše vrátilo k normálu. Jediný klad, který jsem zaznamenal, byl ten, že po tomto zákroku (v době, kdy jsem nemohl jíst) jsem zhubnul asi o čtyři kila.

Možná se opravdu technologie od té doby změnila a výsledky jsou lepší a trvalejší, ale nikdo by mě už stejně nepřesvědčil podobný zákrok absolvovat znovu.

Pan František by tedy asi radši, než znovu navštívit lékaře, prochrápal zbytek života. Jisté je, že chrápání ve většině případů vadí především lidem okolo. Má li někdo opravdu talent na vydávání pořádných zvuků, dokáže vyklidit celý rodinný dům, chodbu na hotelu, případně stanový kemp. Já osobně veldle chrápajícího člověka oko nezamhouřím a třeba na zájezdech, kam jezdí jiní lidé a je riziko, že bych musel mít pokoj s někým cizím, spím zásadně na hotelu sám.. Jak jste na tom vy?

J3.K

 

Speciály

Tipy