Právě se nacházíte:

Hypothyreóza

7. 04 2014

  Vždy jsem milovala víkendy s rodiči trávené po exkurzích hradů a zámku. Celkově mám historii ráda, nikdy mne nepřestaly udivovat obrazy panovníků a jejich chotí, zároveň trošičku děsily.                                          

  Když si na to vzpomenu, v každé pověsti byla krásná choť, ale ta samá na obrazech vypadala docela odpudivě. Ze všeho nejvíce mne udivovaly oči. Jejich tvar byl shodný, někdo je měl vyboulené více, někdo méně. Časem jsem přišla na to, proč tomu tak bylo, nešlo o malířský trik, ale ve skutečnosti o nedostatek jódu. Což zapříčinilo nemoc. Co hypotyreóza je?

   Jde o onemocnění, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů. Laicky řečeno, jde o onemocnění, při kterém je snížená činnost štítné žlázy. Je způsobeno poškozením tohoto orgánu složkami vlastního imunitního systému – především lymfocyty (bílými krvinkami), vzácně i protilátkami. Ty rozpoznávají tkáň štítné žlázy jako „cizí“ a ničí ji stejným způsobem, jako by se jednalo například o virovou, či bakteriální infekci. Hovoříme o takzvané autoimunitě, nebo o autoimunitním zánětu. Je mnoho příčin, které tuto nemoc způsobují. Nejčastěji je způsobena autoagresivní Hashimotovou tyreoiditídou, což je zánětlivá porucha, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu.

   Dříve byl hlavní příčinou hypotyreózy jak už jsem popsala v úvodu, dlouhodobý nedostatek jódu, který se mohl projevit již na narozeném dítěti (kretenismus). V dnešní době je ale ve většině států tento problém na ústupu. Za to vděčíme větší přístupnosti mořských ryb, jodidaci soli, vody a zubních past. Další příčinou je strumektomie (chirurgické odstranění štítné žlázy), nebo léčba radioaktivním jódem, která se provádí, převážně u onkologických onemocnění. Nyní něco k příznakům a můžete se začít kontrolovat.

   Nejdůležitější příznaky hypotyreózy jsou ospalost, zimomřivost, únava, nevýkonnost, svalová slabost, chladná a suchá kůže, prosáknutí až otoky kůže a podkoží, nekvalitní vlasy a jejich padání, zácpa a zpomalení srdeční činnosti. Někdy dochází k mírnému nárůstu tělesné hmotnosti, zejména vlivem zadržování tekutiny v těle. Při hypotyreóze se může objevit i řada neurologických příznaků z postižení jak centrálního nervového systému (což se projevuje ztrátou soustředěnosti, poruchami paměti a výbavnosti a celkovým zhoršením a zpomalením mentální výkonnosti), tak periferního nervového systému (dochází k prodloužení všech svalových a jiných reflexů a vzácně i k mravenčení například končetin), tzv. paresteziím.

   K léčbě hypotyreózy používáme takzvanou substituční terapii. Jejím principem je dodávání chybějících hormonů do organismu ve formě tablet. Dnes se používají pouze čisté syntetické přípravky, které obsahují jako účinnou látku levotyroxin. Ty jsou svým chemickým složením zcela identické s přirozenými hormony. Dávkování je individuálně odlišné a jeho případné úpravy patří výhradně do rukou lékaře – ošetřujícího endokrinologa.

   Možná jsem Vám pomohla se trošičku s touto nemocí seznámit...někomu třeba potvrdit vlastní vstupnou diagnózu. Nebo jen přivedla na jiné myšlenky. Přesto přeji hezký den s úsměvem na rtech.

  Z.Z

Speciály

Tipy