Ke správnému nalíčení potřebujete správné kosmetické štětce

26. 02 2017

www.inadhled.cz  Každá z vás dámy by chtěla být nalíčená dokonale a bez chyb po celý den. Toto přání je splnitelné, ale věřte nevěřte není to kouzlo jen kosmetiky, ale také aplikátorů – kosmetických štětců.  Pamatujte, že kosmetické štětce jsou zárukou krásného vzhledu. 

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale kosmetické štětce jsou jednou z nejdůležitějších součástí neodolatelného precizního nalíčení. Kosmetický štětec pomáhá fixovat líčení a make-up tak déle vydrží beze změny. Naše redakce zajela do nedalekých Stránčic, kde nás přivítala paní Blanka Pavlíčková, majitelka internetového obchodu, aby naší redakci profesionálně zasvětila do tajů kosmetických štětců a čtenářkám ulehčila rozhodování při koupi.

Zjistili jsme, že Vaší vlajkovou lodí jsou štětce značky Sigma Beauty – z čeho jsou štětce vyráběny?
- převážná většina kosmetických štětců Sigma má syntetické štětiny. Ale samozřejmě jsou štětce i ze zvířecích chlupů, Sigma si však zakládá na tom, že své výrobky netestuje na zvířatech, proto při výrobě štětců žádné zvíře nepřijde k úhoně.

Jaké je celkové zpracování kosmetických štětců Sigma?
- zpracování je opravdu precizní, Sigma si na kvalitě velmi zakládá. Například také vyrábějí sadu pro opravdové kosmetické fajnšmekry, kování štětců v této sadě je pozlaceno 18k zlatem. Tato sada se jmenuje Extravaganza Kit.

Jaké kosmetické štětce by měla mít každá žena ve své výbavě?

- rozdělíme si je do dvou skupin:

Tvář: zde bych doporučila alespoň jeden štětec na makeup (se správným se dá nanést zároveň i pudr, pro příklad uvádím štětce Kabuki), dále na tvářenku, se kterým nanesete i bronzer či rozjasňovač. Na korektor není potřeba extra štětec, můžete ho nanést prsty nebo i štětcem vhodným na krémové stíny. Takže při správném výběru stačí 2, maximálně 3 štětce.

Oči: k líčení očí je dobré mít alespoň jeden plochý s větší hlavou na nanášení stínu přes celé víčko a pod obočí, dále tužkový štětec k "tvarování a prohlubování" oka a jeden štětec s delšími štětinami ke zjemnění přechodu barev. A pak už záleží na každé ženě, zda ráda nosí linky, tak štětec na linky, případně na dokreslování obočí. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji moc používat klasické pěnové aplikátory, které jsou většinou přiloženy u stínů, neboť s těmi nikdy nedocílíte přirozeného efektu a nikdy barvy pořádně a precizně nenanesete a dokonale neztratíte přechody mezi barvami. Před mnoha lety jsem tyto aplikátory také používala, ale teď již nechápu jak jsem se s nimi mohla líčit

Vřele bych doporučila sadu od Sigmy s názvem Travel Kit (prodává se v různých barevných provedeních), která obsahuje 7 štětců a pouzdro, které se dá použít jak na cestování, tak jako stojan na Váš toaletní stolek. S touto sadou vytvoří úžasný look i začátečník.

Pro náročnější je tu sada Essential Kit, taktéž obsahuje pouzdro. 

Pomohla byste nám rozdělit druhy a použití štětců?

- štětec na pudr: Jsou většinou hustší s delším vláknem. Pudr doporučuji nanášet po směru růstu chloupků, v obráceném směru byste chloupky více zvýraznila. Kabuki štětce nemají tak dlouhý vlas, ale jsou o to hustší a i pudr se s nimi nanáší "vklepáváním". Docílíte tím takového "sametového či hedvábného" vzhledu

- štětec na tekutý nebo krémový make-up: Asi nejznámější (zatím) jsou ploché s delším vláknem. S takovýmto druhem tekutý či krémový makeup tzv. natíráte . Mě osobně to s nimi nikdy moc nešlo, nedokázala jsem s takovým vytvořit rovnoměrné a "nešmouhaté" pokrytí. Vždy jsem pak makeup ještě zapracovávala prsty. Ve vtipu bych takovou aplikaci přirovnala k natírání stěn štětkou :-)

- další jsou kulaté štětce s kombinací krátkého a dlouhého vlákna: S těmi se pracuje tak, že produkt zapracováváte do pleti krouživými pohyby (podobně jako muži kdysi nanášeli štětkou pěnu na holení -  jako malá jsem to tak vídala u svého otce. Tato aplikace je dle mého názoru podstatně efektivnější, jednodušší a rychlejší než předchozí. Krátké vlákno produkt nanáší a roztírá v určité vrstvě a dlouhé vlákno makeup "ztrácí", tím pádem nevzniknou nežádoucí fleky či šmouhy.

- a poslední varianta štětce na makeup jsou mé nejoblíbenější, a to jsou Kabuki: Jsou to štětce s poměrně krátkým vlasem (oproti předchozímu), ale jsou velmi husté. Aplikace je taková, že krouživými pohyby nanesete makeup, již při tomto kroku nevznikají nežádoucí šmouhy, následně doporučuji nanesený produkt štětcem "vklepat" do pleti. Tímto krokem Vám makeup krásně splyne s pletí a docílíte hedvábného a přirozeného vzhledu.

- štětec na tvářenku: Nejznámější a nejvyužívanější je klasický zkosený štětec, kdy jsou vlákna od nejkratšího na jedné straně, po nejdelší na straně druhé. Správná aplikace s takovým je, že produkt naberete na stranu s kratšími vlákny a na pleti tvářenku roztahujete krouživým pohybem, tak že kratší stranu štětce s produktem posouváte v přímce směrem od jablíčka ven (k uchu) a delší stranou takovými půlkruhy roztíráte do ztracena. Zní to poněkud složitě, ale věřte, že je to jednoduché, jen se to špatně popisuje.

- štětec na korektor: Protože je korektor tekutý či krémový, štětec by měl mít nejlépe syntetické vlákno. Ovšem druhů a tvarů štětců na korektor je mnoho. Uvedu jen několik příkladů:

- zmenšeniny klasických plochých štětců na makeup, pracuje se s nimi obdobně,

- dále příklad od Sigmy. Nabízejí štětce označované jako Precision. Tento druh je velmi šetrný k jemné kůži v oblasti očí. Neboť Kabuki štětce jsou známé hlavně tzv. vklepáváním produktu do pleti a štětce Precision jsou takoví malí bráškové štětců Kabuki, tak se i korektor aplikuje vklepáváním. Nahrazuje to vlastně prsty.

- a když zmiňuji prsty, tak to je další fajn aplikátor korektoru.

- štětec na kouřové stíny: Tužkový, který má vlákno střižené do špičky jako hrot tužky. Tímto se krásně vytvaruje oko, vykreslíte oční záhyb, nanesete s ním rozjasňující stín do vnitřního koutku, nebo nanesete stín podél linie řas. Pak je ale důležitý štětec tzv. blending na roztírání přechodu mezi barvami a na ztrácení barvy, aby líčení vypadalo přirozeně. Tento má dlouhý jemný vlas na konci střižený dokulata.

- štětec na stíny: pro aplikaci stínu na celé víčko, či jeho větší část je vhodný štětec s plošší větší hlavou. Chcete-li nanášet krémové oční stíny, tak doporučuji plochý se syntetickým vláknem.

- štětec na gelové oční linky: Těchto je opět vícero tvarů. S pevným a úzkým vláknem, opět připomíná hrot tužky, ale je mnohem menší než ten na stíny. Pak jsou různé ploché štětce. Některé jsou zkosené, jiné jsou rovné. Tady to spíš záleží co která žena více preferuje a s čím se jí bude linka vykreslovat nejlépe. Já osobně paradoxně nejraději používám štětec do Sigmy určený na dokreslování obočí, nese označení E75, nevím proč, ale já si obočí dokresluji štětcem E65 určeným na linky a linky si líčím štětcem na obočí :-).

Zmiňuji to proto, že není potřeba mít spoustu štětců, ale jeden štětec lze použít na více věcí, nebo není ani potřeba se striktně držet toho na co je konkrétní štětec určený. Je to pro Vás jen takové vodítko. Když se Vám bude makeup výborně aplikovat štětcem třeba na stíny, bude to pro Vás pohodlné, tak proč byste ho nemohla používat, i když není na toto primárně určený? Opravdu to záleží jen na Vás.

Jak bychom se o štětce měli starat? Mohou se štětce prát? 
- štětce pro aplikaci produktů na pleť doporučuji nejlépe po každém použití vydezinfikovat. Na trhu je spousta přípravků pro dezinfekci kosmetických štětců. Není to ani tak proto, aby štětec vypadal čistě, ale z hygienických důvodů pro Vaši pleť. Neboť aplikátory (jakýmikoliv) si lehce roznesete po pleti např. akné. Prát štětce je dobré občas vyprat s použitím vlažné vody a sprchového gelu. Ještě lepší je šampón a úplně nejlepší je dětský šampón. Není na škodu občas použít i kondicionér na vlasy, hlavně v případě, že pravidelně používáte desinfekci, která vlákna může lehce vysoušet. Štětce po vyprání důkladně opláchněte tekoucí vodou, ale tak, aby se zbytečně voda nedostávala na kování a rukojeť, takže doporučuji držet štětec pod vodou štětinami dolů. Mohlo by se pak stát, že se Vám štětec časem u rukojeti rozlepí. Schnout nechte štětce opět směrem štětinami dolů. SIgma má v nabídce i přímo držák na sušení štětců. Nechcete-li si něco podobného pořizovat, stačí když štětce necháte na vzduchu uschnout štětinami mírně směrem dolů. Můžete si také z nějaké pružné látky vyrobit taková pouzdra na štětiny, díky kterému dostane štětec zase požadovaný tvar a neuschne Vám "rozježený".

Slovo závěrem:
- máte-li dobrý aplikátor, tak i ten nejlevnější a nejobyčenější makeup nanesete bezchybně (jaká pak bude výdrž makeupu to je již otázka kvality produktu). A naopak, můžete mít doma třeba nejdražší makeup na světě, ale špatným aplikátorem nedocílíte dokonalého looku. Takže je pravda, jak uvedl na začátku článku redaktor, že Váš výsledný makeup velmi ovlivní i štětec.

J3.K

 

 

 

 

 

 

 

Speciály

Tipy