Právě se nacházíte:

Máta peprná

23. 06 2016

www.inadhled.cz  Když se řekne máta, většinou si v dnešní době každý představí jeden z nejoblíbenějších nápojů posledních let - Mojito (čti:Mochito). A to jak v alkoholické, tak nealkoholické podobě. Jenže v tomto nápoji je máta obsažena víceméně pro chuť. Její největší předností jsou léčivé účinky.

 

 

Aromatické listy máty peprné (Menta Piperita) mají jasně zelenou barvu s částečně tmavohnědým nádechem a výrazně peprmintovou chuť. I její květy chutnají jako peprmintový bonbon.

Hlavní složkou, kterou máta peprná obsahuje je mentol. Jeho charakteristikou je vyvolání pocitu chladu a znecitlivění, čímž odstraňuje pocit svědění, mírné bolesti a podráždění.

Je dobré ji tedy použít např. jako odvar na vyplachování úst při bolestech zubů nebo dásní. Zároveň také „čistí“ a zpříjemňuje dech. Její listy se používají i do koupele, protože mají osvěžující účinky.

Máta v kuchyni
Její silné aroma se dobře využije v přípravě moučníků a poslouží i k ozdobení pokrmů. Čaj připravený z máty je výborně osvěžující, zejména v horkých letních dnech.

Mátový čaj
Do sklenice připravte několik opraných listů máty peprné (mohou být i celé stonky) a zalijte horkou vodou. Nechte několik minut vylouhovat. Pokud se neobejdete bez cukru, oslaďte jen velmi málo. 

Máta a její vnitřní použití
Máta má největší uplatnění při žaludečních obtížích všeho druhu – zastavuje zvracení, tiší bolest žlučníku, zlepšuje chuť k jídlu, léčí koliky a střevní nemoci. Také posiluje celou nervovou soustavu a má i mírně afrodiziakální účinky.
Dobré je také kombinovat mátu s jinými bylinkami: spolu s rozmarýnem zlepšuje celkovou duševní a tělesnou kondici, se saturejkou pomáhá při impotenci a frigiditě.

Čajová směs při žaludečních obtížích
1 díl máty, 1 díl meduňky, 1 díl řepíku a 1 díl natě z benediktu. Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme půl litrem horké vody, přikryjeme a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a nálev pijeme 3x denně asi půl hodiny před jídlem. Vždy je dobré mít nálev čerstvý. 

.

Pěstování máty
Pokus si pořídíte semínka, obvykle vám žádná rostlinka nevyroste. Mátu je lepší množit kořenovými řízky na jaře či na podzim nebo rozdělením kořenů již vzrostlých rostlin.
Aby jste dosáhli nejlepšího aroma listů, nejlepší chutě a vyššího počtu silic, vysazujte mátu na přímé slunce do dobře zavlažované zeminy.
Čerstvé listy otrháváme ještě před kvetením jakmile začne rostlina obrůstat.
Mátu peprnou můžeme užívat v čajových směsích libovolně dlouho, protože nemá žádné vedlejší škodlivé účinky. Pokud však pijete mátu samostatně, je dobré vždy po deseti dnech kůru na cca týden přerušit.

Příroda nám neustále poskytuje možnosti, jak pomáhat svému zdraví. Je milé, když její produkty mohou růst na Vaší zahrádce. Někdy stačí tak málo...A mimochodem, mojito vůbec není nic nedobrého.

J3.K

 

 

 

 

 

Speciály

Tipy