Právě se nacházíte:

Premenstruační syndrom

22. 02 2014

www.inadhled.cz   Znáte ten vtip: Jaký je rozdíl mezi teroristou a ženou v době premenstruačního syndromu?.... S teroristou se dá vyjednávat!  

  Toto téma je velmi často objektem diskuzí a je neuvěřitelně vděčné, a to především u pánů. Jejich přístup je rozdílně tolerantní. Jeden chápe, druhý se vzteká, třetí rezignuje a všichni se diví. Co se z jeho přítelkyně, partnerky, družky, manželky, dosud mírné, klidné, vyrovnané a vysmáté, jen občas žensky citlivější, každý měsíc v určitém období vyklube. Věřte pánové, v tomto případě jsou v tom ženy nevinně. Něco lze zkrotit, obelhat léčivy a bylinkami, ale přesto my ženy prosíme vás muže o trpělivost.

  Co vlastně premenstruační syndrom je? PMS (premenstrual syndrome) je označení celého spektra potíží souvisejících pravděpodobně s hladinou estrogenu a jiných hormonů po ovulaci. Obvykle se dá předvídat a trvá někdy i dva týdny, od konce ovulace do začátku menstruace (jejím počátkem potíže mizí) a tady je na místě velká úleva, protože poté nastoupí opět fáze, kdy to zase taky moc pohodové není.

   Potíže mohou mít nejrůznější charakter – bylo popsáno více než 100 různých příznaků PMS, které se mohou objevit. Mezi nejčastější patří: deprese, úzkost, podrážděnost, poruchy koncentrace, vztahovačnost; bolesti hlavy, svalů, kloubů, prsů; nespavost, zvýšená spavost, nechutenství, únava, letargie, změny sexuálního zájmu a vzrušivosti; závratě, mravenčení. Také váhový přírůstek, otoky, plynatost, zhoršení akné, změna kvality vlasů; pokles výkonnosti, sociální izolace. Nu, jak vidím, pánové musí velmi riskovat, seznamují li se s ženou.

  Rizikové faktory, které ho mohou spouštět, jsou nedostatečná výživa, zejména s malým zastoupením železa. Nebezpečí představují také poruchy srážení krve. Protože syndrom premenstruální tenze má vliv na emoce a psychický stav, může být rizikem i psychické nebo psychiatrické onemocnění, deprese, stavy úzkosti a další podobné problémy.

   V léčbě PMS se uplatní především nespecifická opatření (zlepšení přináší např. pravidelné aerobní cvičení, dieta s omezením kofeinu a alkoholu. Když nepomohou, volí se léčba podle vedoucího příznaku. Každá žena nejlépe ví, co jí během tohoto období nejlépe pomůže. Některé klid, jiné naopak fyzická aktivita. Obecně je vhodně doplňovat tekutiny a zmenšit příjem alkoholu a cigaret. Zmírnění obtíží je také možné lehkým cvičením, které je zaměřeno hlavně na uvolnění a protažení. Doporučuje se též lehké pohupování na relaxačních míčích nebo cvičení jógy. Ztuhlá záda bederní oblasti je možné uvolnit různými druhy masáží. Lze také aplikovat hřejivé nebo chladivé krémy. Zajímavou možností léčby premenstruačního syndromu je antikoncepce, doporučuje se především užívání přípravku, který obsahuje syntetický hormon žlutého tělíska. Ten brání zadržování vody v těle, což hraje roli v četných příznacích premenstruačního syndromu.

   Jinou možnost skýtá použití hormonální antikoncepční metody, ať kombinované (tj. běžné pilulka a náplasti), nebo tzv. gestagenní, umožňující blokádu menstruačního cyklu. Žena nemenstruuje vůbec nebo v dlouhých intervalech. Při takovém způsobu antikoncepce nejsou žádná premenstruační období (nebo jich je málo), a tím zmizí i premenstruační syndrom. Objeví-li příznaky tohoto onemocnění, stojí za to zkusit antikoncepci jako první metodu. Úspěch není zcela zaručen (to nezaručuje žádná léčba), ale je poměrně častý – a ochrana před otěhotněním je příjemným vedlejším účinkem.

  Dámy, vím, že Vás moc nepotěším, na druhé straně, vezměte to pozitivně, nejste jediné a už vůbec na to nejste samotné. Takže někdy je nejlepší dát nohy na stůl a nastavit pozitivní mysl. Tato kombinace je často nejlepší lék. Pánové, buďte rádi, že jste podobné události ušetřeni, i když někdy je pochopitelně s námi ženami moc těžké v tomto období vydržet. Ale historie ukazuje, přežít se to dá.

Z.Z

Speciály

Tipy