Jde o neuvěřitelnou produktivitu

11. 02 2018

   www.inadhled.cz    Sobotní zprávy na Seznamu přinesly video, ve kterém nám bylo vysvětleno, jakým způsobem se vyrábí fake news v Rusku a jak pracují ruští trollové.  A abychom to lépe pochopili, cca 20 minut nám ruský mediální odborník, pravděpodobně z řad opozice prezidenta Putina, vysvětloval postup vlastních kolegů, kterým atakují mozkové buňky českých uživatelů internetu.

  Především je třeba si říct, že stokrát opakovaná lež se může stát jistým druhem pravdy. Nikoliv svou podstatou, ale vnímáním. O neskutečných schopnostech ruských hackerů, mediálních alchymistů a již proslulých trollů se nesou legendy. Nevím, jak vysoký mají rozpočet na svou činnost, ale musí být neskutečný, dokážou li mít takový vliv na světové dění. Je poté s podivem, že Rusko dokázalo splatit svůj zahraniční dluh, vynakládá li tak velké prostředky na ovlivňování amerických a francouzských prezidentských voleb, zasahovalo li i do těch německých, a jak s jistotou prohlásil Jiří Drahoš, nevynechalo ani ty naše. Produktivitu ruské ekonomiky musíme začít obdivovat, neboť její výkonnost dokáže pokrýt obrovské množství aktivit, a přesto je ještě zisková.

  Také efektivita práce výše uvedených výrobců falešných zpráv je omračující.  Pomocí údajné podpory proruských webů dokážou válcovat veřejnoprávní média, soukromé mediální kolosy a znevažovat práci odborníků a kvalifikovaných redaktorů. Jak jinak si vysvětlit strach z relativně malých serverů, které se zabývají přinášením informací, komentářů a rozhovorů, jejichž obsah se výrazně liší od oficiálních stanovisek uveřejňovaných u nás například v ČT, Českém rozhlasu a na dalších stanicích. Nebo je vše jinak? Nejsou snad naši lidé z ČT, Člověka v tísni, z ČRo a z dalších společností školeni americkými odborníky k systematickému oblbování našich občanů?

  Nezávislost velkých mediálních skupin už dávno není pravdivou skutečností. Tendenční vysílání a podsouvání překroucených zpráv se stala hlavní náplní zpravodajských studií. Vzor si naši publicisté berou ze CNN a BBC, nezaostávají ani německé ARD a ZDF. Jako důkaz smýšlení nám poté dodávají překlady článků z velkých deníků, které mají, světe div se, výrazně levicové zaměření. Například mainstreamové Washington Post a britský The Guardian při amerických volbách výrazně protěžovaly Hillary Clinton a její porážku nesly velmi těžce. Právě tato média své fake news vyrábí ve velkém a na rozdíl od Rusů je velmi snadno vysílají ve svých zpravodajských pořadech. CNN byla již několikrát přichycena při výrobě reportáží z určitých míst, ta však probíhala úplně někde jinde a dle předem připraveného scénáře. A aby toho nebylo dost, tyto záběry se poté dostaly i do dalších zpráv po celém světě. Zadarmo a okamžitě. O tom se tzv. ruským trollům může jen zdát. Přesto dokážou úspěšně konkurovat. Tedy pokud opravdu existují.  

  Nikdo už se nezabývá tím, že lidé přemýšlí, vnímají, sbírají informace a pak jim často nezbývá nic jiného, než se divit, čím nás ti žurnalisté krmí. Jistě, zpravodajské služby se navzájem předhání ve vykreslování domnělého nepřítele v nejhorších barvách, ale pokud nám někdo tvrdí, že ozbrojené síly Ruska jsou pro nás momentálně větším nebezpečím, než masa líných a násilně uvažujících Afričanů ochotných znásilňovat ženy a vraždit pro mobilní telefon, případně pro karikaturu Alláha, je prostě nepřesvědčivý.

  Poslední týdny se stupňuje agitace prounijních sil, které zásobují mediální prostor zaručenými  informacemi  o tragických následcích vyhlášení referenda o tom, máme li opustit Evropskou unii, nebo naopak nadále zůstat jejími členy. Dosavadní vývoj v EU je pro nás rozčarováním. Nejde jen o autoritativní přístup jejích orgánů, aroganci europoslanců a soubor restrikcí používaných proti každému, kdo se vzepře rozhodnutí plynoucích z Bruselu, ale i to, jakými nesmysly jsou lidé v ústředí schopni se zabývat. Hospodaření s eurem, které vyplouvá na povrch, fanatická touha po moci v Německu a Francii, házení klacků pod nohy odcházejícím Britům jsou poté už jen třešinkou na dortu.  Přesto jsme denně bombardováni prognostikami o tom, jak špatně se nám povede, vystoupíme li. Právě tato agitace by nám měla otevřít oči. Znamená totiž smrtelný strach z toho, že by lidé procitli a postavili se zvůli politiků a médií. Ta obava z referenda a jeho výsledku je přímo frustrující pro všechny, kteří z unijních dotací a příjmů žijí. A pohodlně. Takže pokud se tu objevují hmatatelné fake news, je to právě teď a z těchto zdrojů. Za přispění odborníků, jako je Pehe, Halík a jim podobní. Na závěr tedy jedna rada. Než si uděláte o čemkoliv vlastní názor, pečlivě hledejte různé zdroje. A nevěřte tomu, že ČT je pravdomluvnější, než třeba Parlamentní listy. Je pouze bohatší. Nakonec…platíte to právě Vy.

J3.K

Speciály

Tipy