Robinsonův ostrov neboli dekadence

25. 04 2018

  www.inadhled.cz   Reality show patří poslední dobou k oblíbenému žánru komerčních televizí. Diváci se pro ně vždy najdou a čím jsou tyto televizní pořady uhozenější, tím větší reklamu před svým uvedením potřebují. Jejich vstup na obrazovky je přímo bombastický a lidé postupně podléhají nástrahám, které jsou kladeny jen proto, aby je přivábily k většinou stupidním pořadům proloženým dlouhou reklamou.

 Některé z reality show jsou založené na nějakém talentu účinkujících, jiné na soucitu s těmi, kteří jsou součástí natáčení. Zcela výrazně vybočuje proslulá Výměna manželek, do které se mohou přihlásit jen skuteční zoufalci a koukat na to ještě větší. Zahrávání si s osudy rodin je jedna věc, ovšem nechat pečovat o své děti někým cizím, to už je za pomyslnou hranou. Nicméně peoplemetry majitelům televizí asi napovídají, co diváci sledují a k čemu jsou více, než jen laxní. Zdá se, že trapná a laciná podívaná boduje.

  Pomyslným vrcholem trapnosti se stal Robinsonův ostrov. Stačilo se dívat 2x 10 minut a zahlédnout pár upoutávek. Exotické prostředí je snad jediným pozitivem celého pořadu. Sešlost lidí rozdílného věku, pohlaví, zájmů a úrovně za účelem chovat se nejvíce záludně, zákeřně a nefér je opravdu dekadencí televizní zábavy. Je nepochopitelné, co na tom divák vidí, ale jisté je, že jediným vhodným a zároveň zajímavým složením soutěžících by bylo vybrat několik poslanců napříč širokým politickým spektrem z obou komor Parlamentu a vysadit je na krásném ostrově.  A pokud možno s minimem jídla a dalšího luxusu. Rázem bychom se přenesli do prostředí, které jim je relativně vlastní, tedy místa plného intrik, podrazů a lavírování na všechny strany. Nynější účastníci show by tak i přes nesporné kvality některých aktérů byli pouze slabým odvarem toho, co bychom mohli na obrazovkách spatřit.

  Televizní vysílání bylo kdysi jedním z druhů zábavy. Přiznejme si, že se stále větším množstvím stanic je možnost výběru pořadů nekonečná, jejich úroveň často pochybná. Když se to vezme do důsledku, aktivní lidé televizi nepotřebují, takže u ní sedí jen určité skupiny občanů. Jedni sjíždějí všechny dostupné sportovní kanály, druzí vyhledávají romantiku, další akci, někdo je závislý na humorných skečích amerických herců, Ulice a Ordinace může patřit ke každodennímu koloritu večerů důchodců.  Naivní přijímači informací sledují ČT24, CNN, BBC. Ale Robinsonův ostrov je určen komu? Jeho existence je prostě těžko pochopitelná a charismatický moderátor nic nezachrání.

  Stádo je třeba něčím krmit. Když je nutnost vydělávat, musíte vyrábět levné programy, které zaberou hodně místa. Nebo takové, které vyšponují sledovanost. Filmy S Tebou mne baví svět a Sněženky a machři už běžely tolikrát, že je i omladina zná nazpaměť. Na fotbal se nedá koukat donekonečna, 100x opakované reprízy Televariété netáhnou, zpravodajství je cinknuté, zápletky v detektivkách jsou směšné, takže šup sem s novým formátem. Přemýšlel ale někdo o tom, co je obsahem některých z nich? Není to celé o jistém stupni hyenismu ukrytém v lidech? Opravdu to sledujete? Je to Vaše věc, ale plno lidí už televizi prostě nepotřebuje. A věřte, že jejich život až na výjimky není chudší.

J3.K

Speciály

Tipy