Právě se nacházíte:

Veselé Velikonoce ...

1. 04 2018 | www.inadhled.cz  Křesťané slaví pravděpodobně svým významem nejdůležitější svátky, byť těm Vánočním je věnována větší pozornost. Je to dáno především komerčním náhledem spojeným s koncem roku, navíc narození Ježíše se prostě zdá být více stvořeno pro oslavování, než jeho smrt. Zázraky se přeci jenom konají lépe až po narození, i když takový vstup Ducha svatého do Panny Marie je kopií hrátek některých antických bohů. Takový Perseus na tom s tátou byl podobně. To bychom se však dostali z úrovně humorné na tu diskuzní a nechceme ani snižovat zásluhy otce Josefa. Jistě je tedy pravděpodobně to, že se Ježíš narodil, konal dobro a byl za to potrestán. Ani to není v nynější době nic neobvyklého, vzpomeňme si na pravdivé přísloví:,,Každé dobro musí být po právu záhy potrestánoˇˇ. 

  Život Ježíše popisují biblické příběhy. O jedné věci však příliš informací nemáme, pravděpodobně v zájmu církve je úmyslně mlženo. Tajemstvím je jeho vztah k ženám. Tím není myšlen však ke své matce Panně Marii, ale spíše nám přináší trochu chaosu Máří Magdalena. Jaký vztah měli a jak ho ovlivňovala? Této problematiky se chytili autoři dnes již ikonického filmu Šifra mistra Leonarda, dokázali s ním vyburcovat z letargie část Vatikánu a postavit proti sobě řadu teologů přejících si zastavení prodokce tohoto díla. Možná nešlo o znesvěcení historie, ale o dotek citlivého a mnoho staletí zamlčovaného tajemství. I Ježíš byl muž, přestože jsou nám schopni tvrdit, že byl třeba gay. Pamatujte, účel světí prostředky.

  Archívy ukryté v sídle křesťanských papežů ukrývají mnohá tajemství. Řada z nich by nám vysvětlila nejednu záhadu, o kterých lidstvo jen tuší. Třeba o řízeném vzniku islámu, který měl být bičem na nehodné křesťany na severu Afriky a postupně se vymknul vlivu svých tvůrců tak, že se postavil proti nim. Pokud se jednou dočkáme této pokladnice skrytýc vědomostí a budeme si ještě pamatovat aspoň střípky z naší historie, budeme překvapeni. Můžeme jen doufat, že nedojde k podobné tragédii, jakou byl požár v knihovně svitků v Kartágu, nebo skartace svazků STB u nás. Nicméně život Ježíše byl zdokumentován v biblických příbězích a na jeho poslední cestě ho provázely davy lidí. Přesto svů kříž nesl sám a byl nucen podrobit se Římanům. Koresponduje to i z dnešní dobou, kdy opět lidstvo čeká na svého spasitele, který by se vzepřel zvůli moci. Otázkou je, kolik lid by tentokráte pomohlo ten kříž nést.

  Možná slavíme jedny z posledních Velikonočních svátků. Tradice pomalu mizí a zapomínají se, feministická hnutí by chtěla některé dokonce zákonem zakázat a najde se dost hlupáků, kteří se o to postarají. Muslimové se roztahují po Evropě a jejich přisluhovači z řad křesťanů se stávají hrobníky vlastní víry. Jihoamerický arcikacíř František dosazený na papežský stolec postupně a soustavně podrývá víru ve vlastního boha a vyzývá k tomu i své ovečky. Svou funkci nejvyššího pastýře vykonává tak, že je předhazuje vlkům. Jestliže Římané stáli za smrtí Ježíše Krista, první křesťany likvidovali po tisících a ještě dlouho bránili rozmachu jejich náboženství, je o to tragičtější, že Vatikán, jakožto součást Říma, opět stojí za likvidací křesťanství.

  Snad odpustíte trochu humorného dějepisu a vnímáte jej jako lehce vztyčený prst směrem k nebi. Přestože autor tohoto článku je neoblomný ateista, váží si všeho, co patří k historii jeho předků. Tak, jako každý rok, vám všem věrným čtenářům a jejich blízkým přejí inadhled a všichni jeho tvůrci tímto příjemné prožití těchto svátků se zachováním veškerých lidových tradic, pozornost na silnicích a trpělivost při čekání na skutečné jarní počasí. Krásné Velikonoce.

J3.K

Speciály
Dějiny národa Českého - ANGLICKÝ REFORMÁTOR JOHN VIKLEF

Dějiny národa Českého - ANGLICKÝ REFORMÁTOR JOHN VIKLEF

 www.inadhled.cz  Autor: Aleš Hroník čtěte hned

Dějiny národa Českého - PŘEMYSL OTAKAR II. JEHO SÍLA A VELKÁ MOC

Dějiny národa Českého - PŘEMYSL OTAKAR II. JEHO SÍLA A VELKÁ MOC

 www.inadhled.cz   Autor Aleš Hroník Vznešený rod Přemyslovců čtěte hned

Dějiny národa Českého - ZÁMEK HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

Dějiny národa Českého - ZÁMEK HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

 www.inadhled.cz   Autor: Aleš Hroník čtěte hned

Dějiny národa Českého - KROMĚŘÍŽ

Dějiny národa Českého - KROMĚŘÍŽ

 www.inadhled.cz   Autor: Aleš Hroník čtěte hned

Dějiny národa Českého - MLADÝ PŘEMYSL OTAKAR II.

Dějiny národa Českého - MLADÝ PŘEMYSL OTAKAR II.

www.inadhled.cz   Autor: Aleš Hroník Vznešený rod Přemyslovců  čtěte hned

Dějiny národa Českého - ZNOJMO

Dějiny národa Českého - ZNOJMO

 www.inadhled.cz   Autor: Aleš Hroník čtěte hned

Dějiny národa Českého - PŘEMYSLOVSKÝ HRAD ŽATEC

Dějiny národa Českého - PŘEMYSLOVSKÝ HRAD ŽATEC

 www.inadhled.cz    Autoři: Alessandro Feliny a Aleš Hroník čtěte hned

Dějiny národa Českého - TEPLÁ-KOSTEL ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE  A HRAD STRAKONICE

Dějiny národa Českého - TEPLÁ-KOSTEL ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE A HRAD STRAKONICE

 Autoři: Alessanddro Feliny a Aleš Hroník čtěte hned

Dějiny národa Českého - VZNIK KRÁLOVSKÝCH MĚST ZA PŘEMYSLA OTAKARA II.

Dějiny národa Českého - VZNIK KRÁLOVSKÝCH MĚST ZA PŘEMYSLA OTAKARA II.

www.inadhled.cz    Autor Aleš Hroník Vznešený rod Přemyslovců čtěte hned

Alternative content

Get Adobe Flash player