Právě se nacházíte:

Charita

13. 11 2017

  www.inadhled.cz   Charita je slovo, jehož význam je veskrze pozitivní. Dá li se to tak říct, znamenalo vždy něco, jako dobrotivost, pochopení, pomoc, sounáležitost, vstřícnost a soucit. Ten, kdo ji poskytoval, byl svým způsobem pro obdarovaného někým, kdo stál za projev vděku a úcty. Doby se však mění a z charity se často stává politický nástroj. Ne vždy, ale…

   Charitativní činností se zabývají jednotlivci i společnosti. U jednotlivých občanů jde o naprosto racionální snahu pomáhat lidem v nouzi. Ta může mít různé důvody, rozdílný rozsah a dopad. Ne každý si výpomoc zaslouží, protože ti, kteří jen čekají na milodary, aniž by aspoň v rámci svých možností nepřiložili ruku k dílu, nemají prostě na soucit žádný nárok. Existuje však plno těch, kteří i přes svůj aktivní přístup nemají šanci se odpíchnout od pomyslného dna, k čemuž jim pochopení jiných může pomoci a udělat jejich život důstojnějším. Rozlišit okolnosti vedoucí ke skutečnému stavu věci je někdy složité, nicméně je třeba vnímat zásadní rozdíly. Přesto lze říct, že při individuální výpomoci dát na svůj vlastní pocit je věcí každého z nás a případné škody v případu vyhozených prostředků nebývají nijak pro dárce podstatné.

  Jiná je situace, kdy se charitativní činností zabývají právní subjekty, tedy společnosti. Efektivita bývá často sporná, protože množství nákladů u většího seskupení je pochopitelně podstatné a samozřejmě se tím ukrajuje z pomyslného koláče, který měl být předán potřebným. Například dodávky materiálu a potravin od Červeného kříže mířící do různě postižených oblastí Afriky často cestou ztratí i přes polovinu své kvantity. Nechoďme kolem horké kaše, prostě jsou rozkradené a mezi lidi se dostávají v lepším případu přes pulty za těžce vydělané peníze, v horším zmizí beze stopy. Může za to systém rozdělování, úplatnost aktivistů i těch, kteří mají distribuovat dary dále mezi obyvatele. Ze snahy poté zbývá pouze rozčarování.

  Ještě smutnější je, když se za charitu skrývá úplně jiná činnost. Zneužívání vozů s červeným křížem na střeše za války bylo považováno za skutečný podraz, protože existovalo pravidlo po záchrankách nestřílet. V dobách míru se však tato praktika zneužívá velmi systematicky. Charitativní organizace fungují mnoha způsoby. Někdy jde o dokonalou pračku peněz, kdy většina různě získaných prostředků padne na zlepšení životní úrovně majitelů společnosti či nadace. Platy zaměstnanců poté často dosahují takových výšek, že na ty, pro které byla peněžitá podpora určena, nezbude nic. Jindy se jedná o parkoviště jinde nepotřebných, tedy absolventů různých škol se sociálním zaměřením. Dále se za pomoc lidem v tísni schovávají lobbistické a zájmové skupiny, jejichž přerod z organizace předurčené k charitě v politickou sílu probíhá skrytě a postupně za účasti investorů často pocházejících ze zahraničí. V rámci jistého utajení tyto společnosti jistou výpomoc poskytují, jde však o pouhé procento z celkového objemu.

  Pokud stále nevíte, o čem je řeč, tedy o tom, že kolem nás jsou desítky bezdomovců, kteří nikoho nezajímají, stovky nemocných, kterým pojišťovny odmítají proplatit celou léčbu, byť jsou na pokraji smrti, tisíce samoživitelek, které žijí ze dne na den, důchodců, pro které je čerstvý chléb luxusem. A neziskové organizace, které by měly k těmto lidem směřovat svou pomoc, na kterou mimochodem získávají velké množství peněz ze státního rozpočtu, Evropských fondů a od jednotlivých soukromých podnikatelských subjektů, se zabývají politickým lobováním za přísun migrantů, za jejich nadstandardní sociální dávky a další zvýhodňování vůči občanům této země. Člověk v tísni a Lékaři bez hranic jsou špičkou ledovce, který představuje činnost neziskových organizací. Více, jak miliardový rozpočet je poté výsměchem těm, kteří se snaží pomoci ze svých skromných příjmů.

  Inadhled se rozhodl pomoci finančně jedné rodině, která potřebuje nutně pro postižené dítě zdravotní pomůcku. Případ zítra uveřejníme, a pokud některý z čtenářů bude chtít přiložit ruku k dílu, zveřejníme účet, na který je možné i třeba malou částku zaslat. Je třeba vybrat cca 39000,-Kč +15% dph, přičemž z naší redakce odejde 20000,-Kč. Pro upřesnění ještě uvádíme, že původně uvedenou pomůcku slíbila zakoupit jistá charitativní organizace, která však po své propagační akci zjistila, že už jí na ni nezbývá. Vzhledem k tomu, že nám je velmi líto nastalé situace, zkoušíme formou sbírky vyjádřit svou solidaritu a zítra odešleme uvedenou částku. Je na Vás, chcete li nás podpořit.

J3.K

Speciály

Tipy