Dějiny národa Českého - HRAD ŠVIHOV

19. 11 2017 | www.inadhled.cz   Autoři: Aleš Hroník a Jiří Zubek

  Vilém ze Švihova založil L.P 1375 tvrz. Nejvyšší sudí království českého Půta Švihovský L.P 1480 nechal tvrz zbořit a vybudoval na jejím místě vodní gotický hrad Švihov, na hradu jako stavitel se podílel Benedikt Rejt, který zde pobýval L.P 1505 a navrhl mimo jiné i dokonalejší vnější opevnění s dělovými baštami na východní straně hradu. Hrad byl i s vnitřní výzdobou dokončen L.P 1530.

  Pozoruhodným svědectvím o jeho podobě v době dostavení je malba SV Jiří v hradní kapli. Koncem 16 století získali hrad Švihov slavní Černínové. Třicetiletá válka na rozdíl od Švédy vypáleného města hrad přečkal, ale na základě výnosu nedobrého císaře Ferdinanda III z rodu Habsburků měl být hrad zbořen, ale díky samotným Černínům přečkal. Přesto o něj rod Černínů v pozdější době přestali mít zájem, a tak chátral do milostivého roku 1918. Až v roce 1930 ho zpět získali Černínové a hrad byl rozsáhle přestavěn, a v roce 1950 se hrad dočkal také střechy.

  V místnostech hradu jsou viděny prvky pozdní gotiky a renesance, jako například gobelíny,cínové a měděné nádoby, krásná keramika a zbraně. v tak zvané Červené baště jsou nástěnné malby ze 16 století, krásná kuchyně, která je originálně vybavena ze začátku 18 století.Ve vnitřních prostorách hradu je také hodovní síň a kaple. Hrad je nedaleko města Klatovy. 

 

Autor: Administrator

Diskuse

Speciály

Tipy