Dějiny národa Českého - NEJSEVERNĚJŠÍ MĚSTO ČESKÉHO KRÁLOVSTVÍ

19. 11 2017 |  www.inadhled.cz  Autoři: Aleš Horoník a Jiří Zoubek

  Šluknov nebo také Shluckenau nachází se na severu české země a je centrem tak zvaného Šlunkovského výběžku, jeho historie sahá až do doby českých pánů Berků z Dubě, kteří měli v oblasti nemalé državy, které byly i na Německé straně dnešních hranic. Tento prastarý Ronovský rod sahá až do 13 století, kdy měli dokonce i titul Říšská hrabata.

  Samotné město Šluknov bylo hospodářským centrem jejich rozsáhlého panství. Za dob Hynka byl Šluknov povýšen na město z milosti Karla IV Lucemburského L.P 1359. Slavný český král Jiří z Poděbrad, který dobyl hrad Tolštejn, dříve se mu říkalo Kavčí skála, zkonfiskoval majetek rodu Berků a novým majitelem i samotného města se stal slavný rod Vartenberků, kteří jej ale obratem prodali, a tak město střídalo majitele, až se stalo majetkem rodu hraběte Mansfelda, to ještě před třicetiletou válkou.

  Největší ránou pro město Šluknov byla Třicetiletá válka, kdy díky bojům bylo dost poničeno a poškozeno. Tady by mohla jeho historie skončit, ale s nástupem nacizmu, a protože Šluknov ležel v tak zvané demarkační zoně, bylo město předáno Sudetským Němcům. Vrcholem všeho byla i návštěva německého kancléře a diktátora Adolfa Hitlera, když po ní samotné město Šluknov přidal k Říši. V květnu 1945 bylo město osvobozeno ukrajinskými a polskými sbory. Dnes má město více jak 4000 obyvatel.

Autor: Administrator

Diskuse