Dějiny národa Českého - OSTRAVSKO - OPAVSKÁ OPERACE A HRABYŇSKÝ NÁRODNÍ PAMÁTNÍK

17. 09 2021

 www.inadhled.cz   Autorka: Jitka Čížová

  Ostravská průmyslová oblast byla jednou z nejdůležitějších ekonomických základen nacistického Německa. Udržení moravské Ostravy se tedy ke konci druhé světové války stalo jedním z nejdůležitějších bodů obrany. Město samo znamenalo i důležitý komunikační uzel podél sovětsko - německé fronty. Není proto divu, že Němci vynaložili tolik úsilí a prostředků na ubránění této oblasti. Dosvětčuje to i několik návštěv Karla Hermanna Franka na Ostravsku.

  Ta první se uskutečnila ke konci ledna a měla zabránit šířící se sabotážní činnosti. Ve vyhlášce ,,Všem pracujícím na Ostravsku " z 29. ledna 1945 varoval především od zběhnutí z práce, které se trestalo smrtí. Další návštěva pak proběhla na začátku března, kdy přijel Frank osobně nařídit zničení jak průmyslových, tak i veřejných budov. V té době už byla mohutná výstavba obranného systému v plném proudu, Mimořádně hlubokou a silnou obranu tvořilo pět pásem železobetonových a polních opevnění s drátěnými a minovými zátarasy před předním okrajem obrany. Opevnění se táhlo v ostravském směru 40-50 km do hloubky a chránilo Moravskou bránu z východu a severovýchodu. Nejdůležitější obranná pásma byla vybudována v úsecích Bohumín - Těšín - Jablunkov, Ratiboř - Ostrava - Krnov - Opava - Dolní Benešov - Darkovice - Bohumín.

  Dne 23. února 1945 vydal armádní generál I.J.Petrov směrnici k provedení operace. Sama operace probíhala v týdnech od 10. března do 5. května 1945. V první fázi Ostravsko - Opavské operace byla tanková brigáda začleněna do rychlé skupiny 4. ukrajinského frontu a po průlomu měla osvobodit Český Těšín. Po týdnu bojů se vojska posunula jen o několik kilometrů vpřed. Musely přejet přes říčku Rudu, projet minovými poli a dostat se přes rozmoklou louku. 18 strojů při přechodu zapadlo. Operace byla neúspěšná a byla zastavena.

  Zdroje uvádí, že po tomto neúspěchu byl generál Ivan Petrov nahrazen generálem Andrejem Jeremenkem, který se rozhodl vést hlavní úder ze západu od Opavy. Vzhledem k množství vojenské techniky a vojáků je Ostravsko - Opavská operace označena jako jedna z největších bitev na území České republiky. Bylo v ní zhruba přes 300 tanků, 6000 děl a minometů, také přes 400 letadel.

  HRABYŇSKÝ PAMÁTNÍK

  Základní kámen byl položen 29. dubna 1970, oslavy se osobně zúčastnil tehdejší prezident Ludvík Svoboda a velitel 4. ukrajinského frontu, maršál Andrej Ivanovič Jeremenko. Stavět se ale začalo až o 6 let později. Památník byl zprvu místem pietním, kde v přízemí jsou umístěny destičky se jmény padlých. Těch je na 13000 a ne všechny mají jméno.Jak jsem se dozvěděla, vojáci byli vedeni pod čísly, které měli vytetované na těle, ale jelikož drtivá většina byla věřící a hlavně pověrčivá, tak si číslo nenechali vytetovat. Věřili totiž, že pokud je budou mít, tak se už nevrátí.

  Uvnitř památníku je stálá expozice rozdělená na několik částí jak vojenských, tak i ze života civilních obyvatel. Jsou zde nejen dobové fotografie, ale i skleněný sarkofág s popsanými nádobkami s prstí z bojišť, koncentračních táborů a dalších míst utrpení. Mě osobně zaujalo sousoší Lidických dětí umístěných zde teprve od roku 2015. Památník po roce 1989 chátral, ale naštěstí se díky vládnímu rozhodnutí se stal ústředním Památníkem II. světové války v České republice a proběhla zde rozsáhlá rekonstrukce. Po skončení oprav byl Památník opět slavnostně otevřen 29. dubna 2014.

Speciály

Tipy