Dějiny národa Českého - SMUTNÝ ROK 1968

20. 08 2021

 www.inadhled.cz  Autoři Aleš Hroník a Jiří Zubek

  30.března 1968 byl prezidentem zvolen Ludvík Svoboda. 8. dubna jmenoval prezident republiky novou vládu vedenou Oldřichem Černíkem, následovalo zvolení předsedy Národního shromáždění, předsedou se stal Josef Smrkovský, nově zvolený parlament i nová vláda zahájily práci na federativního uspořádání státu. Na dubnovém zasedání přijal ústřední výbor KSČ nový tržní model ekonomiky, a národního hospodářství podle ekonoma Oty Šišky.

  Uvolněné poměry v kulturním i politickém životě daly vzniknout novým organizacím, jako byl klub angažovaných nestraníků, a některým dalším demokratickým politickým skupinám. Cenzura byla zcela paralyzována. Reformní komunisté usilovali o socialismus s lidskou tváří. 27. června 1968. otiskly některé noviny tak zvané prohlášení 2000 slov, které naznačilo, že v reformním procesu je třeba pokračovat bez ohledu na názor vládnoucí KSČ a případně jít proti zájmu strany. Avšak Pražské jaro a svoboda tisku byla násilně potlačena 21. srpna. 1968, při vojenské intervenci pěti států Varšavské smlouvy.

  Do ČSSR vpadlo více jak 750 000 vojáků převážně ze Sovětského svazu, na 6000 tanků a několik stovek letadel a jiné vojenské techniky. Tento akt odsoudilo mnoho zahraničních politiků té doby, ale to bylo asi vše, co mohli udělat. Československo se pak stalo satelitem Sovětského svazu a nastala takzvaná normalizace. 17. dubna 1969 byl do čela zvolen nový a Sověty dotlačený generální tajemník UV KSČ Gustav Husák. Nastala vlna represí vůči obyvatelstvu, následovaly čistky ve vedení strany a vlády. Na protest okupace se upálil mladý český student Jan Palach a stal se tak hrdinou té doby.

  21. srpna 1968 zemřelo 402 civilistů, ale také vojska Varšavské smlouvy měli ztráty, Sověti uvádí 102 mrtvých vojáků. Emigrovalo na 240 tisíc obyvatel z ČSSR. Zítra si připomeneme výročí okupace, která nás zcela odřízla od svobodného světa a na 20 let nás zavedla do ekonomické recese.

 

Speciály

Tipy