Dějiny národa Českého - ZÁMEK KONOPIŠTĚ

8. 06 2018 | www.inadhled.cz   Autor: Aleš Hroník

  Nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji nachází se romantický zámek, jehož historie je velmi dlouhá a taktéž velmi zajímavá. Na konci 13. století vznikla zde z jedné strany chráněné bažinami velká gotická tvrz. Zbudovat si ji nechali slavní páni z Benešova, kteří sem přesídlil ze svého rodného sídla.

  Své jméno hrad získal podle polí v okolí, na kterých se pěstovalo konopí. Objekt dnešního romantického zámku v sobě uchovává raně gotickou podobu hradu a přiléhajícího kostela. Stavba byla výjimečná svými sedmi věžemi (běžné bylo jedna nebo dvě věže). Z pozdně gotické doby se se dochovaly klenby v severním paláci uvnitř dnešního zámku. Na počátku L.P. 1324 získali tvrz Konopiště Šternberkové a začala tak další kapitola v hradní historii. Prvním majitelem byl slavný český šlechtic Petr ze Šternberka, který byl současné i pánem hradu v Český Šternberk. Během několika století se vystřídalo na Konopišti mnoho majitelů ze slavného rodu Šternberků.

   Konopiště bylo několikrát přestavováno. Patrně nejslavnějším majitelem, byl arcivévoda František Ferdinand d Este, synovec císaře Františka Josefa I. a následník rakousko-uherského trůnu. Zámek zakoupil František Ferdinand L.P. 1887. Zavedl zde vodovodní potrubí, elektřinu dokonce i hydraulický výtah. František Ferdinad d Este byl silně romantického založení a dal si tedy zámek upravit tak, aby se přiblížil své původní středověké podobě. Za arcivévodova působení vznikla na Konopišti jedinečná střelnice, mimořádná sbírka loveckých trofejí a mnoho dalších skvostů.

  Po arcivévodově násilné smrti 28. června L.P 1914. a následném vzniku československého státu byl zámek zkonfiskován a předán státní zprávě. Za druhé světové války bylo na zámku Konopiště štábní velitelství SS. Tyto jednotky byly součástí tankové divize Totenkopf. Dnes je zámek a jeho okolí hojně navštěvovánu nejen českými turisty. A popravdě musím napsat, že alespoň v Čechách krásnějšího zámku není. Vřele ho doporučuji.

 

Autor: Administrator

Diskuse