Dějiny národa Českého - ZVĚŘINEC CÍSAŘE RUDOLFA II. HABSBURSKÉHO

24. 09 2021

 www.inadhled.cz  Autor: Aleš Hroník

   K největším zajímavostem renesanční Prahy patřil Lví dvůr císaře Rudolfa II. Habsburského. Dnes je v Praze zoologická zahrada, ale Lví dvůr zde byl přece jen mnohem dříve. Zřídil ho již Václav IV., ale Rudolf II. jej podstatně rozšířil a hodně doplnil. A tak skutečně vznikla malá zoologická zahrada.

  K Rudolfovým miláčkům patřili čtyři lvi, lev, lvice i s lvíčaty, tygři, tři levharti, medvěd, orangutan, několik vlků, lišky a divoké kočky. Císař Rudolf dostal levharty darem od ruského cara Ivana Hrozného a dokonce mu je i osobně dovezl carův syn Fjodor. Císař Rudolf II. miloval zvířata, dokonce se dá říci, že více jak lidi. Dal také zbudovat tajnou chodbu až do svého pokoje, odkud mohl své zvířecí miláčky nerušeně a sám pozorovat. Především velkého lva Mohameda, s nímž byl podle astrologů osudově spojen.

  Přístup do Lvího dvora nebyl nikterak omezen a lákal četné zvědavce. Do Lvího dvora často chodívala jistá dáma, která u lví klece upustila bílou rukavičku, jistý mladík neváhal a přiměl hlídače, aby ho mezi šelmy vpustil, mladík s taseným kordem zachránil rukavičku a přinesl ji jisté dámě jako důkaz své lásky. Romantici žili už kdysi.

  Jednoho ze lvů obývajících Jelení příkop měl však císař Rudolf II. raději než ostatní. Říkalo se, že mu astrologové prozradili, že on i lev jsou narozeni ve stejném znamení a že se shoduje i jejich osud. V lednu L.P. 1612 lev nečekaně onemocněl: tehdy churavěl i samotný císař Rudolf II., kterému se po zprávě o nemoci milovaného lva dosti přitížilo. Když lev uhynul, císař Rudolf odmítal jíst léky i další pomoc a po třech dnech zemřel také.

  Po císařově smrti neměl o udržování zvěřince nikdo zájem a nutno dodat, že nebyl v revoluční době ani čas! A tak postupně hynula jedna šelma za druhou. aniž by zvířata někdo nahrazoval. L.P. 1678 byla přední část ohrady vedoucí k ulici prodána řezníku Janu Šustovi, který zde zřídil prodej masa... Později se ze Lvího dvora stala ohrada pro drůbež.

  Jediným pozůstatkem Rudolfova zooparku byl L.P. 1697 poslední medvěd, k němuž později přibyli dva rysové. Lví dvůr skončil stejně nešťastně jako rozsáhlé císařovi sbírky. Tedy v zapomnění. Jak je vidno, tak Praha již za císaře Rudolfa II. měla vlastně svou zoologickou zahradu, kterou si císař nenechával jen sám pro sebe.

  Současná zoologická zahrada, která je dnes hojně navštěvována, se začala datovat 28. září 1931 a nalézá se v pražské části zvané Troja. A rád bych ji jako milovník zvířat doporučil navštívit.

Speciály

Tipy