Obstrukce jsou praktický, leč někdy neúčinný nástroj

7. 09 2017

   www.inadhled.cz    Tedy aspoň tentokráte. Smršť projevů poslanců ANO v Parlamentu hájících svého velitele a jeho korunního prince před vydáním k možnému stíhání Policií ČR připomínala obranu hradu obsazeného lapkou vědomého si svého zločinu s vysokou pravděpodobností následující hrdelního trestu spojeného se ztrátou majetku. 

 

  Bohužel nelze jinak, než se podivovat nad aktivitou jindy naprosto líných poslanců, kteří předváděli doslova show při obraně exministra financí na straně jedné, a plamenné řeči opozice na té druhé. Přitom šlo v podstatě na začátku jednání schválit vydání a umožnit tak další vyšetřování, které by prokázalo vinu či nevinu, a následně umožnilo státním zástupcům pokračovat v trestně-právním řízení. A po zbylý čas se věnovat důležitým vnitrostátním problémům a zákonům.

  Andrej Babiš opět ukázal, jak důležité je pro něho sedět ve vládě a Parlamentu. Vzhledem k mnoha dalším kauzám, které jeho zfanatizovaní fanoušci nechtějí vidět, je velmi pravděpodobné, že Čapí hnízdo je prvním zkušebním nástřelem, jak jej dohnat k zodpovědnosti. Je velmi předpokládatelné, že celá kauza stejně díky blížícím se volbám zůstane bez následků v podobě zamřížovaného okna na Ruzyni, za kterým by skončil kdokoliv jiný. Ale i pouhá ukázka hysterie, která se strhnula kolem ukradené padesátimilionové dotace určené jinak malým a středním firmám, naznačuje, jak zločinným spojením dokáže být osa Babiš, Agrofert, politika, Zeman, expolicista Šlachta a Finanční správa. Pár desítek milionů, které by mnohým jiným zajistily relativně spokojený život, jsou u Babiše kapkou v moři. On se totiž nezastaví před ničím, co mu může přinést sebemenší zisk. Jeho prohlášení o tom, kolik miliard má, a proto nepotřebuje organizovat dotační podvody, je výsměchem nejen všem těm, kteří nic nemají, ale i dalším, kteří přišli o svůj majetek díky machinacím úředníků Finanční správy přicházejícím všude tam, kde Andrej zatoužil po další společnosti. Řada zemědělců a majitelů firem by mohla vyprávět.

  Je velmi pravděpodobné, že se dosud stále faktický majitel Agrofertu díky imunitě, kterou po volbách znovu získá, z kauzy Čapí hnízdo vyháčkuje, a tím bude i s ohledem na naše zákony de facto uzavřena. Údajně žijeme v právním státu. Smutné je, že to právo funguje u každého jinak. Někteří jsou neúměrně potrestáni za daňový únik, často i neplánovaný, v řádech desetitisíců, k jiným dorazí exekutor kvůli neuhrazenému jízdnému, ale v nejvyšších patrech se hraje o částky nepředstavitelně vyšší, ovšem riziko podnikání je pro elity sníženo na minimum. Nést odpovědnost za později prokázané tunely není přinucen až na zářné výjimky nikdo. Sepjetí politiků s vrcholnými podnikateli, policií, soudci a státními zástupci je pevné. Ty největší lumpárny, při nichž přišla naše země o velkou část nejen prestiže, ale i státního majetku, organizují právě pánové z vládních a parlamentních kanceláří. Babiš to pochopil už dávno, sám je totiž s kapsami plnými peněz hojně navštěvoval. Výhoda sezení na dvou židlích je dalším stupněm evoluce zloděje. Tím se vysvětluje jeho vstup do politiky.

  Získat majetek pomocí vzrůstající a nekontrolovatelné moci, povinná spolupráce s bankami držícími vlastní impérium nad propastí (Babiš je jejich dlouhodobý klient, ale zároveň byl z pozice ministra financí i tak trochu bankám nadřízený), likvidace nejen konkurence, ale i těch, kteří prostě jen překáží. A k tomu nejlépe vavřínový věnec na hlavě skutečného a davem oblíbeného imperátora. Tak nějak si představuje Andrej Babiš sám sebe. Je až neskutečné, kolik naivních lidí je mezi námi a pomáhají mu na tento vrcholný post dosáhnout. Přitom je zjevné, že Babiš pouze nekrade, ale hodně u toho i mlaská. Tím se liší od svých předchůdců, v jejichž kapsách skončilo mnoho peněz z privatizací a dalších akcí znamenajících zmizení státního majetku. Nelze konstatovat jinak, než že většina z dosud nařčených lumpů v kvádrech se snažila aspoň relativně potichu přemísťovat finance z veřejného sektoru do svého soukromého. To, co předvádí Babiš, je šokujícím a hlučným způsobem vlastního obohacování. I proto je jednoznačné, že Policie musí zakročit, nechce li se zesměšnit. A nebudou li následovat vyšetřování dalších kauz a nenabalí li na sebe Babiš při prokazování trestné činnosti i jiné lidi z politické scény a jí blízkému prostředí, bude to znamenat pouze to, že slovní spojení právo a spravedlnost platí jen pro tzv. plebs a střední třídu. Čapí hnízdo je pouze startovním případem. Nejde v něm pouze o padesát milionů, jde o princip a o to, kdo si co může dovolit. A může li se někdy ukázat, že pro každého platí stejný metr, teď je ta pravá příležitost to ukázat. Otázkou je, nepromarní li policisté svou příležitost. A my ostatní budeme jen zírat, kolik spoluobčanů zůstane při volbách hloupých a hluchých.

J3.K

 

Speciály

Tipy