Právě se nacházíte:

Panika se šíří…

26. 06 2016

  www.inadhled.cz    Výsledky britského referenda zahýbaly děním v Evropě a odhalily zase o něco tvář mnoha politiků. Poplácávání po zádech se přes noc změnilo v nenávist a zlobu, roztočil se kolotoč záporných prognóz a vidění budoucnosti, oživily se národnostní spory v samotné Británii, bruselští darmožroutové si konečně uvědomili, že jejich místečko v teplém hnízdu nemusí být navždy a doživotní renty se mohou stát pouhým snem.  

 

  Pokud by referendum ve Velké Británii skončilo opačně, slyšeli bychom pouze souhlasné bručení přecházející v jásot podporovaný tvrzením:,,Vždyť jsme vám to říkali, že bez nás to nejde.‘‘ Nyní se však staneme svědky toho, jak evropské elity budou dělat vše proto, aby dokázali, že to opravdu bez nich nejde. Dokonce se dá očekávat, že Velká Británie se stane příkladem toho, že se stala událost, která se neodpouští. Nikdo by tedy nebyl překvapen, kdyby se nynější spolupráce mezi zeměmi EU, byť značně nevyvážená, změnila v jistou formu embarga směřujícího vůči ostrovnímu království.

  První náznaky se již objevily. Nepříliš inteligentní Schulz a hysterický Juncker vykřikují do světa potřebu okamžitého zahájení skutečného opuštění EU, kariérista Tusk svolává jednání bez Davida Camerona, snaha ukázat Brity v tom nejhorším světle pro všechny ostatní členy nabírá na obrátkách. Přitom všichni ví, že odejít z Unie není otázka jednoho týdne a Velká Británie je nadále její součástí. V podstatě jde o to, aby byl Brexit ukázán jako odstrašující příklad pro všechny ostatní, kteří o podobném referendu uvažují. Jde o podobné chování, které je možné vidět u malého dítěte, když mu vezmete jeho oblíbenou hračku. Představy Junckera i Schulze o tom, jak vládnou celé Evropě a se starou Anglií si dělají, co chtějí, vzala za své.

  Nyní se dá očekávat pár dalších nepříjemností. Ne úplně klidné vztahy mezi Anglií, Skotskem a oběma Irsky budou vystaveny ataku propagandy EU. Jakékoliv, byť krátkodobé a přechodné zhoršení ekonomické situace, bude nahrávat jak nacionalistům v těchto zemích, tak bruselskému vedení. Pro londýnskou vládu bude důležité udržet vstřícnou náladu v celém království a zároveň vyburcovat všechny její občany k hrdosti a soudržnosti. Pokud se toto podaří, není důvod mít strach o ekonomiku i stabilitu této země.

  Množství prognóz hovořících o nepříliš dobré budoucnosti Velké Británie je tendenčních. Je třeba si uvědomit, jakým způsobem zahýbala EU hospodářstvím u nás, jak de facto zmizela některá odvětví našeho průmyslu, nařízení z Bruselu postupně zúžila jeho kdysi široké spektrum. Velká Británie se může vrátit k svým původním hodnotám, stát se opět plně samostatnou. Potenciál na to má, to i přes velké množství muslimského obyvatelstva. Má novou možnost upravit svou imigrační politiku, vrátit se ke kořenům průmyslové revoluce a neohlížet se přitom na plány několika desítek úředníčků zastupujících zbytek Evropy. Co si v Británii vyprodukují, to mohou také spotřebovat. Přerozdělování a zbytečné utrácení je tak minulostí.

  Nelze očekávat, že bychom dostávali pravdivé zprávy o situaci za Lamanšským průlivem. Vzhledem k tomu, že dotační politika EU podporuje ty, kteří se k dotacím dostanou, u nás je velmi dobře využívá nejen Andrej Babiš, ale i řada s politiky spřízněných podnikatelů, což Babišovi možná vadí, neboť tak nezíská vše, je jasné, jakým směrem se budou ubírat myšlenky a výrok vládních představitelů. Sobotka okamžitě dal najevo, že čeští občané nedostanou možnost projevit svou vůli o tom, zůstat li v molochu EU a o možnosti přidat se k Velké Británii. Spíše se dá očekávat, že se urychlí snaha našich vládců přijmout co nejrychleji hodnotu ztrácející euro. Každý řiťolezec je teď v Bruselu vítaný a právě nyní je nejjednodušší se ukázat. V tom je Sobotka mistr. Navíc všichni víme, že zuřící válka na českém politickém nebi se nyní ne každému hodí a spolu s počátkem prázdnin a situací kolem Brexitu se může podařit ji dopracovat do ztracena. Ostatně i v tom mají naše špičky zkušenost a dosahují opravdu velkého umění.

  Pravděpodobně uslyšíme ještě mnoho zaručených zpráv a názorů týkajících se záporných dopadů Brexitu na samotné Brity a naopak se dozvíme, že EU se to nijak nedotknulo. Opak je pravdou. Zjistí li se, že Velká Británie nadále funguje bez problémů, budou ji následovat další země. Diktát znějící z hlavních měst velmocí, tedy Německa, Francie a bruselské centrály se postupně stává popudem k dalším referendům. Jejich snaha převzít moc nad Evropou je už prezentována veřejně a bez ostychu, menší země nejsou partnery, ale pouhými vazaly. Jen silná vláda u nás by se dokázala vzepřít ekonomicko-politickému teroru vedení EU, Německa a Francie. Čas ukáže, kdo se mýlil. Zdá se však, že velká část prostých Čechů by zvedla vzhůru palec směrem k Londýnu. Nevěřte oficiálním médiím, jde především o masáž. Jestli někdy, tak právě nyní bychom měli zmobilizovat naše síly. Jinak budeme pouze do počtu.

J3.K

Speciály

Tipy