Pojistné podvody, které se zapsaly do dějin

5. 05 2016

www.inadhled.cz  Pojistné podvody představují neuvěřitelných 15 % všech nahlášených pojistných událostí na světě. Nejčastěji se lidé snaží vydělat na pojištění majetku a aut. „Zmizelé“ – ukradené auto či zapálený dům jsou ale velkou nudou proti pojistným událostem, které zahýbaly celým světem. 

 

Výbuch kocábky

- v roce 1977 se odehrál pojistný podvod, který poslal kde dnu obchodní loď s předsedou rakouského parlamentu Leopolda Gratze a ministra vnitra Karla Blechu. Na lodi Lucona, která se v té době plavila v indickém oceánu, došlo k nečekanému výbuchu. Na celé věci byla nápadná pojistka. Majitel lodi Udo Proksch loď těsně před vyplutím pojistil na neuvěřitelných 212.000.000 šilinků (v té době asi na 550.000.000 korun). A navíc uvedl, že loď byla naložena drahými přístroji. Celý podvod byl odhalen až po 12 letech. Vyšlo najevo, že Lucona vezla jen šrot a výbuch byl dílem časované bomby. Udo Proksch byl v roce 1991 odsouzen k 20letům vězení.

Smrt neexistujících dětí

- na celkem nepochopitelný způsob, jak si přivydělat více peněz, přišel Gaylan Sweet ze San Diega. Sweet pracoval jako likvidátor pojišťovny a zinscenoval událost, v níž si dva lidé nechali vyplatit 1.000.000 dolarů za údajnou nehodu dítěte, které srazil opilý řidič, jenž měl z místa nehody ujet. Mrtvé dítě a neznámí viník nehody byli fiktivní. Celý podvod byl mistrovským dílem reálných lékařů, vymyšlených jmen policistů, kteří nehodu vyšetřovali , a zaplacených svědků. To ale není vše. Své zapsání do historie podvodů si Sweet vysloužil tím, že celou věc za 10let zopakoval. Klec spadla v roce 2002, kdy byl odsouzen na 5let vězení.

Pár zbytečných operací

- většinou se lékař snaží přistupovat k operaci pouze, když už nic jiného nezbývá. To ale neplatí v případě kardiologa Andrewa Cubria. Za roky svého působení odoperoval více než 750 zcela zdravých lidí. Navštěvoval hlavně chudobince, domovy důchodců a azylové domy. Většině vyšetřovaných bezdomovců, narkomanů, seniorů po provedených testech sdělil, že trpí onemocněním srdce a musí urgentně podstoupit operaci. Operativní výkony na naprosto zdravých lidech si nechával ve 100% proplácet státem. Finální součet z roku 2002 činil škodu  9.000.000 dolarů a 12 let ve vězení.

Ministrova sebevražda

- své obchodní a finanční problémy se britský poslanec a ministr John Stonehose rozhodl vyřešit jednou provždy tím, že 20.11.1974 spáchal sebevraždu. Tedy, tak to alespoň mělo vypadat, když se na pláži v Maimi našly jeho šaty. I když tělo policie neobjevila, byl prohlášen za mrtvého. Ve skutečnosti ale politik odjel se svou milenkou (bývalou sekretářkou) Sheilou Buckeyovou do Austrálie, aby tam pod falešnou identitou začal nový život. Úplnou náhodou ho po měsíci zatkla policie. Za svojí údajnou sebevraždu a pojišťovací podvod byl odsouzen na 7 let vězení.

Jiskra přeskočila více než měla

- večer před štědrým dnem v roce 2001 zachvátil Toronto jeden z největších požárů v historii města. Z vilové čtvrti bylo evakuováno více než padesát rodin a s požárem bojovalo cca. 200 hasičů. Vyšetřování však odhalilo, že to co vypadalo jako nešťastná náhoda, bylo pečlivě plánováno. John Magno, majitel počítačové firmy, si najal dva muže, kteří měli založit v sídle společnosti požár, aby mohl inkasovat tučnou pojistku. Požár se ale vymkl z rukou, jeden z mužů při něm uhořel a druhý strávil v kómatu několik měsíců. Sám Magno dva měsíce před nehodou navýšil svou pojistku na  4.000.000 dolarů, které hned po požáru vybral z účtu a chtěl opustit město. Tím, že policie na vše včas přišla, Magno místo nového života šel na 10let do vězení.

Potopení Titanicu mohl být stejný podvod, jako předešlé vyjmenované. Zde chybí důkazy, nicméně mnohé nasvědčuje tomu, že se na plavbu přes Atlantik vydal docela solidní šrot. V tomto případu se pravdivého odhalení už asi nedočkáme. U těch menších však úspěšnost pojišťovacích agentů při zjišťování skutečného průběhu události, při níž vznikla škoda, stoupá. Pomáhají tomu nejenom zkušenosti zaměstnanců pojišťoven, ale i simulace a sbírání důkazů o podvodu. Jenže...existuje plno případů, kdy ke škodě skutečně dojde, ale pojšťovna se z její úhrady vykroutí, případně nabídne směšné plnění. Takže boj mezi klienty a těmi, kteří slibují ochranu vašeho majetku, neustále pokračuje. Není se co divit, vždyť jde zase a jen o peníze.

J3.K

 

 

 

 

 

 

Speciály

Tipy