Samozvaný světový policajt straší

11. 04 2018

   www.inadhled.cz   Sýrie se stává pravděpodobným místem střetu velmocí, který se později může stát příčinou rozšíření bojů i do jiných míst planety. Americký tlak na Rusko kulminuje, zvyšuje se počet sankcí, Ruská federace je obklíčena téměř ze všech stran, uměle vyvolaná krize na Ukrajině je systémově vytvořenou možností přiblížit americké zbraně ještě blíže k Moskvě. Je otázkou času, kdy dojde k další provokaci i tam, jedno sestřelené dopravní letadlo se nesetkalo s úplným úspěchem. Takže zase nějaká ta chemie použitá na překvapené Ukrajince?

   Válka v jakékoliv podobě přináší zlo především pro ty, kteří za nic nemohou. Zatímco elity sedí v bezpečí svých sídel a v případu napadení jsou nejlépe chráněné a schované ve svých bunkrech i s rodinou, v bojích umírají vojáci odtržení od svých blízkých a mající ze smrti stejný strach, jako kdokoliv jiný. Každý z těch mužů je něčí syn, otec a manžel. To znamená, že absolutní většina z nich v případě nenávratu domů bude někomu chybět. Další na řadě jsou civilisté. Nic nevzbudí takový úděs, jako těžce zraněné či zabité děti, znásilněné ženy. Organizátoři válek to ví, a pokud chtějí někde vyvolat konflikt, není nic snazšího, než způsobit rozsahem nevelkou tragédii, ale o to více propagovanou. A přidá li se k tomu nepovolená chemická látka, kterou má i tak ve skladech každá armáda, to pro případ, že k válce dojde, v tu chvíli totiž nějaké konvence a úmluvy jdou stranou, je důvod k vyvolání humanitárního vojenského zásahu směřovaného proti údajnému viníkovi.

  Nikdo z nás asi nechápe, co to humanitární vojenský útok je. Takový světově uznávaný pravdoláskař, ve skutečnosti velmi dobře blafující český exprezident Václav Havel a bývalá hrobnice ve funkci americké ministryně zahraničí Albrightová za něco podobného považovali genocidu Srbů ze strany amerických bombardérů ve sporu o Kosovo. Žádná akce, při které umírají nevinní lidé a civilisté, nemůže být nazývána humanitární. A už vůbec nemůže začít kvůli nepodloženému přesvědčení, že někdo použil nepovolený způsob k získání území, převahy a vítězství. Navíc je třeba používat rozum. Asadův režim leží dlouhodobě v žaludku především pro strategicky výhodnou polohu jeho země. Obrovské ekonomické zájmy mocností destabilizují situaci v celé oblasti již mnoho let, navíc se v Sýrii střetává několik náboženství. Vyvolat krizi je tedy velmi jednoduché, přesto moderně smýšlející Asad dlouho dokázal držet rovnováhu a zajišťoval občanům relativní blahobyt. Jak známo, úspěch se neodpouští, navíc Sýrie má velké zásoby ropy a stojí v cestě katarskému plynovodu. Spojenectví s Ruskem je poté předzvěstí problémů s tzv. Západem.

  Poslední dva pokusy obvinit syrskou vládu z použití bojových plynů, a tím zdiskreditovat spojenectví s Rusy, kteří jsou navíc opět bez možnosti bránit se obviněni z otravy zázračně se uzdravujících Skripalů, je logickým vyústění americké snahy vyvolat mezinárodní konflikt ve jménu obrany svých zájmů. Možná jde o oťukávání toho, kam až je možné zajít, zkoušku potenciálu ruských zbraní i odolnost spojenectví především s Brity, Turky a Francouzi. Podporu USA očekávají od těch, které podporují dlouhodobě, tedy různé náboženské a teroristické odnože opozice Asada. A pokud se ptáte, kde se vzal na scéně dotyčný plyn? Z logického pohledu ho nepoužila ani syrská armáda, také Rusové by tím udělali hloupou chybu. Vezměme v potaz spíše to, kdo chemické zbraně může vlastnit a použít je. Měl je k dispozici Islámský stát vyzbrojený od počátku americkou a tureckou vládou, je tedy pravděpodobné, že zůstal v rukách opozice. Zároveň jej vlastní i USA a jeho případnému použití a zneužití k další eskalaci problémů by těžko Syřané a Rusové mohli zabránit. Zvláště, když OSN funguje pod dozorem Bílého domu a ani Trump nepřekročil stín posledních amerických prezidentů a bouchá pěstí do stolu. Nakonec je tu však nejpravděpodobnější verze, kterou je žádný plyn, ale velké divadlo. A to Američané umí, mají na to dokonce připravenou televizní stanici, světoznámou CNN.

   Americké námořnictvo přepravující se do Středozemního moře pravděpodobně narazí na ruskou flotilu. Opět se ukazuje, jak předvídavý byl prezident Putin při zpětvzetí Krymu, jakožto vojenské námořní základny. Co přinese nejbližších pár týdnů, to se dá těžko předpovídat. Nicméně přístup OSN, pokračující nenávist vůči Rusku a harašení zbraněmi z přeplněných skladů včetně rozmísťování jednotek v blízkosti ruských hranic, to není dobré.  Zdá se, že vládnoucí třída je nepoučitelná. A pokud se něco semele, odnesou to právě ti civilisté, jejichž ochranou se USA zaštiťují.

J3.K 

Speciály

Tipy