Tak máme zase předsedu vlády

6. 06 2018 | www.inadhled.cz    Prezident Zeman dnes jmenuje opět Andreje Babiše předsedou vlády. Je to den poté, co se na Václavském náměstí a pár jiných místech sešlo plno protestujících proti této dvojici v čele našeho státu. Otázkou je, je li podobný protest k něčemu přínosný. Podíváme li se na průzkumy mínění veřejnosti, o kterých jsme si říkali, že jsou ,,cinknuté´´ a skutečné výsledky se od nich moc nelišily, pak Babiš a ANO evidentně své voliče neztrácí. Miloš Zeman, jak se ukazuje, je dobrým prognostikem, podíváme li se na problémy EU a uvědomění si několika jejích lídrů o potřebě komunikovat s Ruskem a vezmeme li v potaz několik volebních úspěchů protiimigračních stran v zahraničí. To i přes nesouhlasné bučení Kavárny a Demokratického bloku.  

  Andrej Babiš razantně bohatne. Kauza Čapí hnízdo je pouze zástupnou událostí, která je otevřena a je viditelná. Padesát milionů, o které tu jde, je kapka v Babišově moři. On by to vrátit mohl, jenže by tím přiznal podvod a zároveň zastává názor, co je doma, to se počítá. Takže z principu nic vracet nebude a počká na promlčení, zbývá pár měsíců. Policie už konat nebude, došlo k výměně odpovědných a potlačení snah zůstavších. Státní zástupci také mlčí, takže vlastně o nic pro Babiše nejde a dále opakuje svou rétoriku, na kterou mu jeho voliči skočili. Navíc dotačních podvodů bylo tolik, že většina na dotacích závislých drží ústa. A 50 mega rozhodně nebyla největší levá, která je s dotacemi spojená. To musí připadat směšné i Babišovi, který je největším českým sběratelem peněz z různých programů podpory podnikání. Navíc právě on je u zdroje těchto levných peněz. Jeho angažmá na Ministerstvu financí trvalo dostatečně dlouho na to, aby zdvojnásobil svůj majetek, což se povedlo jistě i mnoha jiným šíbrům, ovšem s tím rozdílem, že do politiky nevstupovali s 40ti miliardami korun ve svém majetku. Premiér ovšem ve shromažďování pokračuje dál a spoléhá na svou beztrestnost.

  Spoluúčast komunistů na vládě v podobě podpory nemusí být úplně kontraproduktivní. Například zdanění náhrad spojených s církevními restitucemi je sice malou náplastí na naprosto nesmyslné předání státního majetku církvím, které už téměř neexistovaly a jejichž nároky lze považovat za přinejmenším sporné, ale aspoň něco. Je třeba si připomenout evidentní angažovanost Miroslava Kalouska, který bojoval za rozdělení obrovské části toho, co bylo ve správě státu a způsobil tím i zadluženost budoucích generací. Církev získávala svůj majetek v historii často za naprosto neobvyklých okolností a jeho zabavení komunisty mělo částečně svou logiku, navrácení ji poté naprosto postrádalo. Parlamentem se poté nesly zvěsti o rozdaných 5ti miliardách korun na úplatcích pro poslance, kteří zvedli ruku při hlasování o restitucích. Možná je to spekulace, podíváme li se ale na objem toho, co se vrátilo do rukou pohrobků církevních organizací, má to své opodstatnění díky obrovskému objemu celé transakce. Rázem je s čím kšeftovat, a to za úplně jiných podmínek. Nejcennějším majetkem je půda, té moc státu nezbylo. V tomto případu lze tedy s komunisty souhlasit.

  Podpora SPD je smutným okamžikem svědčícím o jisté bezzásadovosti. Pokud do vlády vstoupí ČSSD, bude chování vybraných úředníků v naprostém rozporu s filozofií voličů SPD. Proimigrantská a probruselská rétorika předsedy ČSSD Hamáčka musí být trnem v oku každého vlastence a realisty. Kandidát na ministra zahraničí Poche se už dávno prezentuje jako příznivec přijmutí migrantů a samotný Babiš je proslulý svým přístupem ke všemu především z pohledu vlastního prospěchu. Tomu nasvědčují i jeho nynější cesty po krajích našeho státu. Všude slibuje desítky milionů, nic není problém. Až na to, že nerozdává ze svého a jeho smysl pro realitu se zdá být jaksi mimo mísu. Jenže jde o předvolební cesty, blíží se termín komunálních voleb. A slibem neurazíš, zvláště tehdy, když se najde mnoho důvodů, proč to nakonec nepůjde splnit. Berme to tedy takto. Prioritou Babiše je nebýt obviněn policií z dalších trestných činů, zdvojnásobit majetek na 160 mld korun a nakonec odejít z politiky jako zneuznaný muž, který chtěl pro blaho národa udělat vše, ale nikdo ho nepochopil. A všichni proti němu pouze nasazovali. Zatím se mu jeho záměry daří. 

  Miloš Zeman je starý lišák. Prodlužuje agónii této vlády záměrně, nabízí to totiž další varianty. Možná i proto, aby mohl říct:,,Dal jsem Ti dvě šance a nevyužils je.´´ Vzápětí vznikne úřednická vláda, která mu půjde na ruku a bude ji držet u kormidla i proti vůli Parlamentu co nejdéle. Lze se domnívat, že to je jedna z možných cest, nicméně pokud se Babišovi podaří náhodou sestavit vládu s jistou podporou poslanců, bude mít Zeman pořád v ruce určité trumfy, kterými bude moci zasahovat do dění ve státu. Ona totiž ta podpora komunistů a SPD bude mít určité zákonitosti, které jsou ovlivnitelné. A dav na Václaváku může prskat, jak chce. Dokud nebude schopen dohnat k zodpovědnosti ty, které volil, je to ztráta času. Zatím…

J3.K

 

Autor: Administrator

Diskuse