Právě se nacházíte:

180 km/hod ve volvu a dost

23. 05 2020

www.inadhled.cz    Švédská automobilka Volvo patřila vždy v automobilovému segmentu ke značkám s jistou výjimečností. Především v oblasti bezpečnosti. Ostatně Švédové byli po mnoho let všeobecně poněkud útlocitnější, což se projevovalo především sociální politikou, záporným vztahem k alkoholu, právě bezpečností a jistou odlišností produktů vlastního automobilového průmyslu. Na což doplatil Saab, jehož vcelku zajímavá vozidla jsou už jen vzpomínkou na spojení aut a letadel.

  To, že potomci Vikingů mívají specifický přístup k mnoha záležitostem, je známá věc. Třeba migrací momentálně devastují svou rodnou zemi více než kdokoliv jiný. Cca 400 000 migrantů terorizuje desetimiliónovou populaci rodilých Švédů a vláda místo tvrdého zásahu proto líným a agresivním muslimům nadále otvírá dveře do krásné severské země. Arabské gangy převzaly obchody s legálním i nelegálním zbožím, například tabákový průmysl, respektive prodej jeho produktů, třeba žvýkací tabák a drogy jsou pod jejich dohledem. No-go zóny v Malmö a jiných městech se staly proslulými a záliba podpalovat auta už patří ke zvyku řady Novošvédů. Děti původních obyvatel jsou často terčem šikany potomky muslimských přistěhovalců a socialističtí státní úředníci nedělají proti těmto skutečnostem vůbec nic. Z ještě relativně nedávno bohaté a bezpečné země se tak stalo místo, kam se Vám zrovna moc jezdit nechce. Až tam může zavést dosud vzkvétající stát ideologické poblouznění levicových liberálů.

  Vraťme se však k automobilům. Produkty malé soukromé automobilky Koenigsegg lze považovat za výjimečné skvosty patřící do garáží smetánky a skutečných milovníků dokonalosti a rychlosti. Vždyť jde o přímého konkurenta takových věhlasných a naprosto exkluzivních značek, jakými jsou Bugatti či Pagani, a dokáže ve své technické dokonalosti překonat i špičkové modely od Porsche, Ferrari, Aston Martina či Lamborghini. Přetahuje se o rychlostní rekordy, soutěží v eleganci i geniálnosti technických řešení, exklusivitě i ceně s těmi nejlepšími. Koenigsegg se vymyká momentálnímu švédskému myšlení.  O Saabu jsme již hovořili a smutek z toho, že nás opustil, automobilový svět již rozdýchal.

   Volvo se však dalo jinou cestou. Kdysi bylo, ač se to při proslulých hranatých tvarech jeho limuzín a v posledních létech preferovaném předním náhonu zdá být nemožné, dokonce účastníkem okruhových závodů. Přesto postupně upadalo. Před smutným koncem ho kdysi zachránili čínští investoři (2010), bohužel, a vydalo se podobnou cestou, jako švédská vláda. Tedy plnou restrikcí a omezení. Nejdříve zmizely šestiválcové a větší motory, postupně mají být i ty vytlačeny naprosto zcestnými elektrickými agregáty. Zeptejte se na spotřebu někoho, kdo vlastní hybridní model volva. Dokud stačí ,,šťáva‘‘, ještě se drží kolem 8mi litrů. Ale vyjedete za město a těžké koráby s malým motorem a vybitými baterkami klidně schroupnou přes 12 litrů benzínu. A nikoliv při svižné jízdě. Nově proklamovaná maximální rychlost 180km/hod je tak sice strašidelná, nicméně je důsledkem celkové politiky výrobce. S málo válci a nedostatečnou kapacitou baterií při dodržení uměle vytvořených norem na zplodiny je rychlá jízda z auty velikostí připomínající slůňátko prostě nemožná.

  Ano, Volvo přistoupilo k omezení maximální rychlosti u všech svých modelů na 180km/hod. Tolik jede třeba dodávka Ford Tourneo, slabá motorizace VW Transporter a dokázala tak jet i Lada 1600 v letech před tzv ,,Sametovou revolucí‘‘. Čínští a švédští inženýři podlehnuli klamu ekologických šílenců a hlásání bezpečnostních rizik, zabudovali do švédských krabic omezovač, který Vám nikdy nikde neumožní jet rychleji. Jistě, podobná zařízení má v sobě většina jiných aut, ale jejich hranice je buď 250km/hod, nebo je nastavena na takovou hodnotu, aby vozidlo zůstalo i přes sílu motoru a způsob využití bezpečné. To platí především pro dodávky, které byly schopné létat daleko rychleji, ale jejich tvar, hmotnost a jízdní vlastnosti si vynucují držet maximálku na rozumné úrovni. Podobně u sportovních vozidel, kde se nastavení upravuje v mnohem vyšším rozmezí. Pokud by i jiní výrobci přistoupili na podobný způsob výroby, jako Volvo, znamenalo by to zjednodušení výroby. Bylo by možné snížit odolnost komponentů proti opotřebení, tuhost proti kroucení, brzdové soustavy by se zmenšily, bezpečnostní prvky změkly. Automobily by byly v tomto směru levnější a jednodušší. Také unifikovanější. Ale opravdu toto chceme?

  Při diskusích kolem rychlosti a jízdy v automobilech jsme často svědky prohlášení, že je to vše jedno, protože jsou téměř všude omezení rychlosti daleko pod hodnotu 180 km/hod. Opět jde o ukázku toho, jak se mnozí z nás nechali zmanipulovat a každého dalšího, kdo porušuje tyto zákony, považují za zločince. V době, kdy vývoj automobilů postoupil až tam, kde je nyní, tedy mimo asistenčních zařízení a bezpečnostních doplňků poskytuje i výkonné motory, fantastické podvozky a zároveň dostatečné pohodlí, chopil se moci úředník ukazující svou nadvládu. Přidejme k tomu všude škodící pseudoekology a máme tu hrobaře nadšení z motorismu jako takového. Vše směřuje k tomu, že se z motorových vozidel stanou pouze škatule předurčené k přesunu z bodu A do bodu B. Vytrácí se nadšení, radost z techniky, rychlosti a umění řídit. Místo vytvoření prostředí, v němž by bylo místo pouze pro ty, kteří se skutečně naučili ovládat auto, se vytváří prostor pro každého, kdo v autě najde volant. Místo náročných zkoušek spojených s ovládáním vozidel v složitých situacích dostává řidičský průkaz každý, kdo objeví autoškolu.

  Manipulace s naší myslí má tak své dopady. Lidé už často ani neumí ovládat silnější auta. Přitom existuje tolik možností vedoucích ke zdokonalení se v řízení, které v důsledku umožňuje úplně jiný přístup k němu. Skuteční milovníci rychlosti tráví plno času na okruzích a polygonech a své zkušenosti jsou poté schopni uplatnit i v praxi. Vidíte li tedy občas ujíždět některého z účastníků provozu rychleji než povoluje litera, zkuste pochopit, že jeho vnímání rychlosti je prostě posunuto jinam. Třeba sedíte v moderním volvu, je také možné, že Vám plně vyhovuje rychlost do povolených 130km/hod, protože nechcete přeceňovat své schopnosti. Existují však lidé, kteří umí mnohem více a v sedačce auta se narodili. Mají najeto mnoho kilometrů za každého počasí a na mnoha površích. Vědí, jak fungují motor, brzy, poznali fyzikální zákony. Mají postřeh a umí předvídat. Oni nechávají žít Vás, Vy nechte žít je. A pokud se bojíte, kupte si volvo či jiné auto neschopné svižnějšího pohybu. Máte na to právo.

Jindřich Kulhavý

 

 
.