Právě se nacházíte:

Motorkáři v pozoru

28. 02 2019

www.inadhled.cz    Příchod jara provází každoročně několik událostí. Nejdříve vnímáme prodlužující se den a více světla, sluneční paprsky začínají nejen osvětlovat naše okolí, ale zároveň už umí i trochu zahřát a na horách dokonce dost přismahnout kůži. Probouzející příroda se hlásí zpěvem ptáků, blíží se vyvádění mláďat. Na ulicích se objevují první sukénky a občas už vidíte náznak toho, že se lidé skutečně těší na jedno orosené požité na zahrádce. Policisté oprášili nádobíčko, takže lze očekávat invazi hluchavek stojících za radary kdesi v úkrytu a snažící se dodat do státního rozpočtu nějakou tu korunu. Bohužel za asistence bodového systému, který je skutečně unikátním paskvilem připraveným nás stavět do role zločinců nemajících právo jezdit. Tu a tam se nějaký šílenec prezentuje staženou střechou u kabrioletu a nedočkaví majitelé motocyklů pomaloučku vytahují své naleštěné lásky. První smrtelnou nehodu většinou absolvuje nějaký nedočkavec už při prvních slunečných dnech, což máme i letos za sebou. Začala doba učení se vzájemného respektu mezi automobilisty a muži na pekelných strojích. Chvilku to bude trvat, než se navzájem sžijí, ale je to každoroční stav, který je třeba ve zdraví překonat.

  Úvodem do sezóny bývá Motosalon, tedy výstava motocyklů a příslušenství. Ten začíná dnes ve čtvrtek v 13.00 v pražských Letňanech a pokračuje až do neděle. Nemáte li tedy co dělat, můžete zamířit na Výstaviště a jistě i utratit nějakou tu korunu za cosi, co Vám udělá radost. Možností budete mít nespočetně. Pořadatel letos slibuje skutečně nářez, což motorkáři umí. Různá představení budou bonusem k vystaveným exponátům a doplňkům, bez kterých se tato kasta motoristů prostě neobejde.  Výrobci a prodejci se budou předhánět v nabídce a je jen na Vás, kterému vábení podlehnete.

  Vraťme se na silnice. Jejich povrch je ještě promrzlý a prosolený. Skutečně klouže i jako suchý, natož když navlhne. Takže se na něm nedá pořádně brzdit a ani jezdit v náklonu. Množství děr je šílené a přebujelý státní rozpočet neslibuje nijak zásadní investice do jejich oprav. Štěrk je místy další překážkou v bezpečné jízdě. Silné motory jsou navíc po zimě ještě pocitově o něco výkonnější, než se nám zdálo na podzim či při posledních uskutečněných jízdách, naše instinkty se musí oživit a přejít do stavu pohotovosti. Opět je třeba připomenout, že autíčkáři pozapomněli, jaké to je, když se odnikud přiřítí šmouha, která vzápětí zmizí. Také průjezd kolonou, pro který jsou motocykly ideálním nástrojem, nemusí být vždy úplně bezpečný. Takže být ve střehu je povinnost. Postupné oteplování tedy bude znamenat zvyšování počtu motorek na ulicích a silnicích, zároveň riziko vzájemných střetů. A přidáme li fantasmagorii v podání výstavby retardérů a ostrůvků, je potřeba zapojit mozek a ne ho při nasednutí na stroj nechat doma či ho vypnout, což řada z fanoušků rychlé jízdy dělá. Navíc motorky jsou výzvou k blbnutí. Jenže zdaleka ne každý je natolik zdatným, jako třeba proslulý Sršeň, aby dokázal to, co on. Navíc je třeba si připomenout, že i ty největší hvězdy podlehly pocitu vlastní neomylnosti a udělaly fatální chybu. Vzpomínáme na zavodníka Lelka, se kterým zahnulo jiné motorové vozidlo přes dvojitou čáru na pole, kaskadéra Hanzlíka, jehož mistrovství jsme kdysi obdivovali, a přesto při vystoupení přišel o život. Stokoňová motorka prostě není nic bezpečného a chcete li srovnání, pak je na tom s ovladatelností lépe sedmisetkoňové porsche. Jenže to nemá kdekdo, zatím co 100 koní u motorky už dávno není ničím výjimečným a potkáte i dvojnásobně silné stroje. Mimochodem, Sršňova motoškola, kterou najdete na internetu, Vám v mnohém pomůže.

  Proč si především muži při uvědomění si všech těch rizik motorky pořizují?  Jde o pocity, které lze přirovnat k opakovanému orgasmu.  Rychlost je pouze jedním z atributů vášně pro motocykly. Dalším podstatným je svoboda, kterou za řídítky můžete vnímat. Volnost se stala nedostatkovým zbožím, především v poslední době již téměř neexistuje. Když sednete na motorku, umí být vše jinak. Nereagujete na mobilní telefon, zapomenete na tchýni, finančák pustíte k vodě, manželka se stáhne na pozadí, ze sexu se stane nudná zábava a jen vnímáte ten šum kolem Vás. Jinak to ani nelze, protože každý rušivý element může znamenat náraz do stromu či pád na zem. A jak je známo, probuzení v sanitce může být jen tou lepší verzí a důsledkem toho, že jste přestali dávat pozor nebo přecenili své schopnosti. Až tedy letos opět oprášíte svou lásku a vytáhnete ji z garáže, zkontrolujete vše, co je třeba, buďte opatrní. Jen těm šikovným se daří tento rituál každoročně opakovat. Kdo má hodně naježděno, ví, že když začínal, měl kolem sebe více kamarádů, než když s motorkou končí. Myslete na to a hodně štěstí.

J3.K