Právě se nacházíte:

Sobotní projížďka

29. 09 2018 |    www.inadhled.cz    Blížící se zima se stává po roce důvodem k zbystření majitelů pneuservisů. Je třeba připravit zásoby zimních pneumatik, přestože vlastně nikdo neví, budou li potřeba. Zákon je zákon, takže je třeba naplnit jeho literu a do konce října mít obuté zimní bačkory. A dalších pár měsíců na nich vydržet, případně vyjíždět na letních jen tehdy, když bude příjemné teplo a zapomenout na některé silniční úseky. Zcela upřímně, napadne li sníh, jsou letní pneu opravdu na nic. To i přesto, že starší generace řidičů žádné výměny nepraktikovala a na letňácích jezdila celoročně. Jedinou zimní výbavou byla lopata a u aut s motorem vepředu pytel cementu uložený nad zadní nápravu. Předokolky totiž téměř neexistovaly. A jezdilo se i do hor.  

  Moderní čtyřkolky nás tak trochu rozmazlily, přestože řada z nich uvízne i v malé závěji. Ony totiž ty sofistikované systémy, co vypínají různá kola, stojí za houby. Správná čtyřkola hrabe všemi čtyřmi a vůbec nepřemýšlí, které kolo je právě zatížené. To už umí málokterý automobil, takže vyjet do půlky sjezdovky prostě nelze. Možná proto nás zákon dovádí do pneuservisů a kluci v nich mají žně. Budiž jim přáno. Ovšem stát se stará i o další kšeft kolem kol vozidel. Plechové disky už nejsou moderní a ty lehké a krásné zase málo vydrží, takže po absolvování mnoha kilometrů po našich tankodromech se už některé exempláře skoro ani nechtějí točit, kolik mají hran. Mnoho kol totiž už není kulatých.

  Výmoly a díry, vystouplé či zapadlé kanály a utrhané krajnice, také amatérské opravy způsobují majitelům vozidel nemalé finanční újmy. Silničáři vrhnuli své síly na významnější komunikace, ty ostatní však trpí jejich nezájmem, takže můžeme očekávat, že po příchodu pár mrazů se situace ještě zhorší. Místo nápravy vymýšlí silniční architekti společně s neschopnými politiky další ostrůvky, retardéry a jiné překážky. Mimochodem, mnoho místních názvů se jmenuje po svých tvůrcích. Znamená to tedy, že retardéry vymýšlí retardovaní? S tím lze souhlasit.

  Až se půjdete o víkendu naposledy projet na motorce, či snad vytáhnete sportovní vůz, který má zdvihy pérování odpovídající rychlé jízdě na okruhu, nezapomeňte, že celé léto jsme sice jezdili po objížďkách, ale ve skutečnosti ty nejzákeřnější výmoly a díry s námi nadále zůstali. Buďte opatrní, šetřete své miláčky a nezapomeňte odvádět daně, které údajně míří do naší dopravní infrastruktury. Poslední může být opravdu poslrední...navždy. Říká se, že když si řekneme, že se jdeme naposledy svézt, nemáme vůbec vyjet, to abychom něco nepokazili. Platí pro motorkáře, majitele supersportů, ale třeba i pro lyžaře. Prostě ve všech případech, které mohou znamenat nebezpečí. To na našich silnicích číhá všude. A na inadhledu pořád tvrdíme, že i nový povrch dálnice je příšerný. Kdo jej absolvoval ve sportovním autě, má vyklepané zuby. To už je ale obehraná písnička. Na D1 se nikdy nestane, že byste plynule bez uzavírek dojeli z Prahy na moravský venkov. Takže vzít svačinu, hodinová zácpa je normou. Šťastnou cestu.

J3.K

 

Autor: Administrator

Diskuse