Speedmaraton - kladivo na motoristy

14. 08 2020

  www.inadhled.cz   Nadcházející víkend včetně dnešního dne, tedy pátku 14.8.2020, nás na silnicích čeká dostatečný příděl policejní přítomnosti. Po celé České republice budou dopravní policisté měřit rychlost a trestat její překročení. Paradoxem je, že místa, kde budou stát, vybírají samotní motoristé. Znamená to tedy, že pár z těch, kteří se drží volantu, prostě ze svých zkušeností upozorní na místa, kde se běžně nedodržuje maximální rychlost a nahlásí je policii. Očekávejte tedy ty největší záludnosti a tentokrát opravdu sundejte nohu z plynu. Na konci článku najdete odkaz na vytipovaná místa, kde lze očekávat hlídky s radary. Nebuďte však naivní a buďte na pozoru i všude jinde.

  Podobná policejní akce ukazuje na smutnou realitu. Někdo se tu nudí. Přestože jistě tušíte, že jde pravděpodobně o potřebu doplnit státní pokladnu za každou cenu, celá ta záležitost je podávána jako ochrana motoristů a chodců. Ostatně celé to omezování rychlostí je často postavené na hlavu. V městech a obcích je samozřejmě většinou padesátka naprosto oprávněná, byť na některých především čtyřproudých komunikacích Vám připadá řekněme úzkoprsá. Mimo tato místa je běžně označována devadesátka, což na přehledných rovných úsecích hraničí s arogancí vůči technickému pokroku, přesto si na ni většina lidí zvyknula a jakž takž ji dodržují. Dálnice, to už je jiná. V době, kdy jsou vozidla schopná jezdit dvojnásobnou rychlostí i více a řada asistentů pomáhajících i méně schopným řidičům udržet auto na vozovce i v poměrně kritických situacích, je stotřicítka doslova ostudou a ukázkou zvůle úředníků a jejich moci. A platí to pro většinu světa. Jak krásný život musí být na ostrovu Man, kde žádná nesmyslná omezení neexistují.

  Kdo si přečetl předešlé řádky a má s nimi problém, pravděpodobně patří mezi ty, kteří za každou cenu dodržují vše jim nařízené. Kdyby náhodou narazili na ceduli ,,Skoč z okna‘‘, začali by se okamžitě shánět po kličce potřebné k jeho otevření. Dobrá, každý rok umírá na silnicích zbytečně moc lidí. Řada havárií je přisuzována nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky, provozu či podobným úkazům. A skutečně. Řada komunikací je v dezolátním stavu. Čím sportovnější auto máte, tím více pociťujete jejich kvalitu. Dokonce ani nově rekonstruovaná D1 není dokonalá a supersporty na ní hupsají jako na valše. Je to způsobeno technologií pokládky betonového povrchu, důsledkem čehož vzniká vlnkovitá styčná plocha. Máte li standardní pérování, nic necítíte. Tvrdý podvozek Vás však rychle seznámí s realitou a jet po dálnici je poté za trest. To samé však platí i pro rakouské tunely, kde je povrch vozovek stejný.

  Okresní silnice nižší třídy, tedy od dvojky dále, jsou někde skutečným unikátem. Pak ale není příčinou nehod jen nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky, ale především šlendrián, se kterým správci daných úseků přistupují k údržbě. A nejde jen o kvalitu asfaltu, jeho oprav, případně o výmoly, které nikoho nezajímají a často připomínají past na menší auto. To platí i pro města. Jistě máte najeté své trasy a slalom mezi kanály a dírami často připomíná vítěznou jízdu Ledecké ve slalomu na snowboardu. Mimo to vídáme zarostlé krajnice, to dokonce až k hranicím křižovatek, jindy špatně postavené popelnice či vysázené keře. Řada z těchto neduhů je nejednou přímým důvodem, proč lidé bourají. K tomu připočtěme mobilní telefony, cigarety, nesoustředění se nařízení. To jsou větší zabijáci než samotná rychlost. Jedete li totiž svižněji, jste více ve střehu. Jste napnutí, pozorní, očekáváte problém a rychleji na něj reagujete. Pokud se za volantem nudíte, pravděpodobně za chvilku otupíte a riziko kolize je mnohem vyšší. Výjimkou jsou motorkáři, u kterých vyplavovaný adrenalin většinou působí přímo na rukojeť plynu a každá maličkost a špatný odhad mohou mít fatální následky.

  Jak jsme již uvedli, buďte tentokrát ještě pozornější, opatrnější a trpělivější. Statistika nehodovosti po víkendu ukáže, jak velký vliv mohou mít podobné akce na celkovou nehodovost a vážnost následků. Čistě teoreticky bychom se měli obejít bez těch, kteří vyjeli naposled. Takže držíme palce a pokud možno, nechte radši auto či motorku výjimečně v klidu. A teď ještě ta místa, kde Vás lapnou.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pozor-nohu-z-plynu-na-techto-900-mistech-se-policie-chysta-merit-115882?fbclid=IwAR3M7B3QQ9XQwe1_tP06LiN3k2CBdmXujvMC7O_U-cV42F72592t7aVlL5Q#seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=395501&dop_req_id=WXvAUabJYsU-202008131913&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Jindřich Kulhavý

 

 

 
.