Nehtová rovnátka = bezbolestné řešení

26. 08 2016

www.inadhled.cz  Zarůstající nehty patří k poměrně častým potížím, které vedou až k bolestivému a mnohdy dlouhodobému zánětlivému onemocnění. Postiženy jsou při něm prsty dolních končetin, převážně  palce . I zde platí, co odborník, to jiná zkušenost a jiný názor na léčbu. Jedno je jisté: sám si člověk s tímto problémem obvykle neporadí. 

Vznesli jsme tedy za vás pár dotazů týkajících se tohoto nepříjemného problému a získali informace, které vám dnes přinášíme. Odpvídal nám Jaroslav Fešar, diplomovaný pediatr ČPS, který nám prozradil vše o příznacích a léčbě zarostlých nehtů.

 

Jaké jsou klasické projevy zarostlého nehtu?
To, že nám zarůstá nehet, poznáme zcela určitě podle charakteristické bolesti, zarudnutí, otoku a citlivosti na dotek. Literatura popisuje tři stádia zarostlého nehtu. Záleží na tom, do jakého stádia necháte váš problém dojít nebo jak se celé onemocnění zkomplikuje. V horších případech dochází k rozvoji bakteriálního onemocnění (velmi častými jsou stafylokoková nebo streptokoková infekce) s rozvojem zánětu a případně ke vzniku granulační tkáně. Tady je vždy vhodné provádět bakteriologické testy, abychom dostali situaci pod kontrolu případnou antibiotickou léčbou a zpravidla tak dosahovali větších úspěchů. Denně odesílám své klienty s žádankou o vyšetření na specializovaná dermatologická pracoviště. Situaci může navíc komplikovat fakt, že mnoho našich klientů řeší své problémy u nás až po mnoha letech trápení a na konzultaci přijdou ve stavu, kdy je velmi složité se postiženého místa i jenom dotknout.

 

Jaké nejčastější příčiny nám způsobí takovou nepříjemnost?
Mezi nejčastější příčiny vzniku zarostlého nehtu patří nesprávné a neodborné ošetřování nehtů, hluboké postranní vystřihávání do kožních valů, nesprávná koncová dostřižení nehtů, kdy se majitel nehtů snaží nedostřižený nehet utrhnout, a nesprávná úzká obuv, která způsobuje stěsnání palce k vedlejšímu prstci a to způsobuje časté deformace v růstu nehtových plotének směrem do špičky. Obuv, která tlačí z jedné strany na okraj palcového kožního valu, přitlačí nehet k vedlejšímu prstci a tak je palec s nehtem uvězněn a tlak na něj působí ze dvou stran, což může vést až k jeho deformaci. Dále mezi příčiny vzniku zarostlého nehtu považujeme dědičné predispozice (zejména vzhledem k vlastnostem nehtů), celková závažná onemocnění, jako jsou onkologická či závažná infekční onemocnění a někdy se v praxi setkáváme i s případy, kdy na deformaci nehtů může mít vliv nesprávný vývoj v prenatálním období. Vývoj nehtů totiž začíná ve třetím měsíci nitroděložního života.

 

Přehnaná chirurgická péče (opakovaná vyřezávání části nehtů) sice z hlediska krátkodobého způsobí úlevu, ale z hlediska dlouhodobé perspektivy přináší spíše celou řadu komplikací. Na svém webu uveřejňuji příběhy mých klientů, které ošetřuji, a člověku někdy rozum nebere, co se na jejich nehtech v průběhu několika let páchalo. Deformaci nehtů může zapříčinit i onychomykóza (plíseň nehtu). V tomto případě pomohou kolegové, kteří se specializují na mykologii.

Můžeme předejít zarůstání nehtů?
Samozřejmě. Je třeba se svěřit do rukou odborníka, který nehty upraví správně a poučí klienta, jak o ně v domácím prostředí pečovat. Základem je naučit se nehty správně stříhat. Zavedl jsem do praxe termín ideální rovina, tady stav, který zohledňuje tvar nehtu a tvar nehtového lůžka. Důležité je nenosit úzkou obuv, která způsobuje kromě stěsnání prstců i celou řadu ortopedických deformací. Nezapomínejme také o své nehty pečovat. Dopřávejme jim speciální kůry například s ureou, stříbrem apod. Pokud pozorujete na nehtech nějaké změny, obraťte se ihned na odborníka, který vám poradí s řešením. Čím dříve se rozhodnete problém řešit, tím lépe. Včasné řešení totiž minimalizuje rizika z prodlení, tedy nevratné nebo složitě řešitelné destrukční stavy.

Může nás zarůstání nehtů potkat v jakémkoli věku?
Ano. Už jsem ošetřoval nehtíky malého spícího dvouměsíčního miminka i sedmdesátileté paní. Velmi častou skupinou jsou děti a mládež. U nich je největší problém s důsledností a disciplínou. Nejčastější skupinou jsou ale lidé ve věku 18 - 40 let. Rozdíly mezi muži a ženami už nehledejme.

Kdy je vhodné začít řešit problém se zarůstáním? Pacienti velmi často problém podceňují!!!
Doporučuji co nejdříve. Neodkládat problém, neboť každý měsíc navíc a zoufalé uvolňování vystřiháváním stav navíc jenom zbytečně komplikuje. V každém případě vyhledejte odborníka ve svém okolí co nejdříve a poraďte se. Někdy stačí jenom malý zásah a poučení.

Slyšeli jsme, že metod na odstranění problému je několik, kterou nejvíce doporučujete?
V praxi známe metodu konzervativní (záchovnou), chirurgickou a potom tu nejkouzelnější a to je takzvaná ortonyxie (rovnání nehtů). Mezi konzervativní patří koupele, místní léčba, podkládání tamponádou, šetrné a poctivé pedikérské čištění postranních nehtových valů se systematickým upravováním, podpůrné odtahování lepící páskou a různé trubičky, které se vkládají pod okraj nehtu.
Chirurgickou metodu doporučuji pouze v případě, kdy selhává každá z dostupných možných metod, případně je stav již natolik komplikován, že neexistuje žádný jiný způsob záchrany nehtu nebo jeho části. Samozřejmě doporučuji rovnání nehtů v kombinaci s metodami z konzervativního způsobu.

Jak a kde vznikla metoda Ross Fraser?
Nehtová rovnátka jsou ve světě známá již od roku 1873. Tehdy nechal pan Edward E. Stedman v americkém státe Ohio patentovat svůj první rovnací aparátek. V roce 1960 byl zaregistrován aparátek Ross Fraser ve Skotsku.

Dozvěděli jsme se, že jste jako první zavedl do praxe název nehtové rovnátko, kde vůbec myšlenka vznikla?
Název NEHTOVÉ ROVNÁTKO jsem do praxe jako první v České republice zavedl v roce 2009, inspirován svou původní profesí zubního technika s nástavbovou specializací v oboru čelistní ortopedie. Do té doby se u nás používal pouze termín nehtová špona, který v českém jazyce není vzhledem k povaze zdravotnického prostředku tím nejvhodnějším názvem.

Jaký je přesný postup při rovnání metodou Ross Fraser?
Postup je poměrně složitý a probíhá podobně jako u ortodontisty. První návštěva zahrnuje konzultaci, nezbytně nutné ošetření, stanovení nejvhodnější metody rovnání a postupu. Udělá se otisk, ze kterého potom technik připraví sádrový odlitek, a ten zábrusem připraví na výrobu rovnátka. Po zhotovení aparátku se klientovi nasadí, připevní k nehtu speciální světlem tuhnoucí hmotou a případně se může opatřit obrázkem, kterých mám dnes na výběr desítky a uspokojí myslím každého klienta. Tento doplněk jsem do praxe také zavedl, neboť přesně takto jsme „vylepšovali“ snímací ortodontické aparáty pro naše malé pacienty.

Po nasazení trvá celý proces rovnání přibližně 6 - 10 měsíců. Po sundání aparátku se cca půl roku na nehty nasazuje fixační dlaha, která zamezí jakýmkoliv případným recidivám. Doporučuji svým klientům kontrolu jednou za půl roku první dva roky a dále jednou ročně, případně dle potřeb. Tento nejprofesionálnější způsob rovnání nehtů má veliké výhody i v archivaci sádrových modelů, protože je možné stav průběžně sledovat a na závěr trvale a přesvědčivě dokumentovat. Je velmi milé vidět v polovině rovnání, jak nehet vypadal před zahájením procesu. Na konci rovnání už klient nevěří vlastním očím.

Je tento zákrok bezbolestný?
Pokud máte na mysli rovnání, je absolutně bezbolestné. Úleva nastává hned první týdny po nasazení. Samozřejmě, je-li v místě přítomna zánětlivá komplikace a některé z infekčních onemocnění, bývá zpravidla místo až do úplného vyléčení bolestivé na dotek. V takovém případě pomůže odborný zásah kolegů z dermatologie a čas léčby a následné nápravy aparátkem se tak významně zkrátí.

Jak dlouho trvá celkové zahojení zarostlého nehtu?
Počítejte s obdobím zhruba jednoho roku. Stav je navíc po sundání rovnátka trvalý, dodržíte-li následující pravidla. Nebudete už nehty nesprávně stříhat, nebudete nosit příliš úzké boty a budete dodržovat všechny zásady péče o své nohy a nehty.

 

Správné ošetření takovéto "maličkosti" je opravdovým vysvobozením. Nikdy nepodceňujte zarůstající nehet a raději ihned vyhledejte odborníky.

J3.K