Neviditelná rovnátka - hit ze stomatologie

6. 10 2016

www.inadhled.cz Trápí vás křivé zuby? Odmítáte si ještě ke všemu „hyzdit“ obličej klasickými rovnátky? Možná že se blýská na lepší časy. Na trhu se před nedávnou dobou objevila novinka - zlatá neviditelná rovnátka. Znamenají revoluci v léčbě křivých zubů?

Zuby jsou vizitkou každého z nás stejně jako vlasy či ruce. Kromě toho, že křivé zuby nevypadají nijak hezky, jsou i zdravotním rizikem především v místech, kam se běžný kartáček ani dentální nit nedostanou. Je proto velice důležité tyto problémy řešit včas a to bez ohledu na váš věk.

Pokud tedy patříte do této skupiny, jediným východiskem z této zapeklité situace jsou právě rovnátka. Brrrrr…. když si představíme jak rovnátka vypadají, není divu, že se mnohým lidem do nich nechce. Ta běžně dostupná, i když spolehlivě plní svou funkci, jsou přece jen mnohdy nepohodlná a neestetická. S tím je ovšem konec – nová kouzelná rovnátka mají totiž neuvěřitelné schopnosti. Jsou stejně dobrá jako ta dosud používaná, ale nejsou vidět, a proto vám dovolí se bez zábran smát. Jak je to možné? Nejedná se o zázrak ani trik. To, že jsou „neviditelná“, je způsobeno jejich umístěním. Dosud se totiž rovnátka připevňovala k zubům z vnější strany. Novinka využívá naopak vnitřní stranu chrupu. To znamená, že po celých 24 hodin se můžete na své okolí usmívat, aniž by kdokoli měl tušení, že je v ústech vůbec máte. Což pochopitelně pozitivně ovlivní i vaše sebevědomí, které bylo klasickými rovnátky spíše snižováno. Nicméně rovnátka jsou zhotovena ze slitiny zlata, proto je zřejmé, že pořizovací cena není úplně pro každého.
 
Vypadalo to, jako by už zlato ve stomatologii nemělo, vzhledem k esteticky přijatelnějším materiálům, šanci. A přece své uplatnění opět našlo. Už naši předci věděli, jaké vynikající a nepostradatelné vlastnosti v tomto oboru zlato má. Jednou z nich je např. velmi jednoduché formování. To je v tomto případě důležité, protože díky tomu výrobci umožňuje vytvarovat zámek (součástka, která drží zub v požadované pozici) do nejdrobnějších detailů. Zlato je navíc pro organismus velmi přijatelným prvkem. Nezpůsobuje u většiny pacientů žádnou alergickou reakci, takže si ho mohou dovolit i ti, kteří podobnými alergiemi trpí. Vývoj této novinky trval celých deset let, ale čekání se evidentně vyplatilo.
 
Začít nosit tyto neviditelná rovnátka ale není jen tak. Než se dostanou k vám do úst, je třeba dodržet několik kroků. Celý proces začíná v ordinaci certifikovaného ortodontisty, který nejprve sejme váš otisk chrupu. Otisk pak putuje do laboratoře v Německu, kde specialisté zhodnotí pacientův chrup a jeho konkrétní potřeby. Pomocí speciální technologie se pak vytvoří nejvhodnější model rovnátek. Ta pak dostane zpět ortodontista, který je upevní na váš chrup. Celý tento proces trvá tak asi dva měsíce. 
Přestože se jedná o relativní novinku už dva tři roky, nejsou neviditelná rovnátka pro každého. Někteří lidé tento typ rovnátek snášejí daleko hůře než klasické typy a bývá problém si na ně zvyknout, trvá to déle, což může být problém. Tím, že si rovnátka pořídíte, ovšem vaše péče o zuby zdaleka nekončí. A je jedno, zda máte klasická, nebo neviditelná. V obou případech je nutné dodržovat zvýšenou ústní hygienu.
 
Takže pokud se Vám Váš chrup nelíbí, stačí najít vhodného odborníka, našetřit trochu peněz, a po nějaké době se Váš zářivý úsměv stane ozdobou každé společnosti. Je to jen na Vás.
 
J3.K