Penis může detekovat poruchy srdce

14. 07 2016

www.inadhled.cz  Nic moc dobrá zpráva pro muže, nicméně občas je třeba o sebe pečovat. A mnohému se dá předcházet, stačí nad svým životem kapku přemýšlet. Rakouští vědci přišli před nedávnem s tvrzením, že špatná erekce může předznamenávat potenciální selhání srdce. Podle nich je vznikající impotence prvním varováním právě srdečního selhání.

Podle doktora Stephana Madersbachera, primáře urologie na vídeňské klinice Danube, je penis jakousi „anténou srdce“. Madersbacher zjistil, že muži, kteří trpěli tzv. erektilní dysfunkcí, měli až o 65% vyšší riziko srdeční příhody. „Muži by měli podstoupit kardiologické vyšetření, jakmile jim byla diagnostikována porucha erekce. Existuje totiž spojitost mezi krevním zásobením srdce a penisu. Porucha jednoho je obvykle známkou poškození druhého. Jestliže erekce probíhá bez problémů, je zde velká pravděpodobnost, že i srdce bude zdravé,“ tvrdí Stephan Madersbach.

Jeho tvrzení dokázala i studie z roku 2010, kterou citoval Journal of the American Heart Association. Podle autorů studie mají muži, kteří trpí poruchou erekce, až dvakrát vyšší riziko selhání srdce než ti, kteří tento problém nemají. Souvislost je celkem jasná – cévy v penisu jsou mnohem menší než v srdci, proto se v nich ateroskleróza objeví většinou dřív, než muž začne pociťovat jiné příznaky srdečního charakteru. Proto by se erektilní dysfunkce neměla nikdy brát na lehkou váhu. A to ani v případě, že dotyčný aktivním sexuálním životem právě nežije. Pokud se totiž zdravotní problém odhalí a začne léčit včas, je velká šance na zmírnění dalších následků. Porucha erekce by se tak měla brát jako varování před možným hrozícím infarktem nebo mozkovou příhodou.

A jak se obecně proti impotenci a následnému selhání srdce bránit?

Vyvarujte se stresů, depresí a úzkostí. Přesto, že v malém množství může být stres prospěšný a může sloužit jako „hnací motor“ k dosažení určitého cíle, v delším časovém horizontu našemu zdraví škodí a může zvyšovat pravděpodobnost poruchy erekce.

Dopřejte tělu pravidelný pohyb, zdravé stravování a předcházejte obezitě.

Pokud trpíte nadváhou, pokuste se změnit jídelníček, vyberte vhodný cvičební plán a pár kilogramů shoďte.

V případě vyššího cholesterolu je rada stejná – nahraďte živočišné tuky rostlinnými, do jídelníčku zařaďte ryby a pokuste se denně zkonzumovat alespoň 500g zeleniny, luštěnin a ovoce.

Ani přílišní konzumace alkoholu vašemu penisu nesvědčí. Neznamená to, že si nemůžete občas dopřát nějakou tu skleničku, ale větší množství může přinášet právě tyto problémy.

Koukněte i do vaší osobní lékárničky, zda se tam nenacházejí léky na vysoký krevní tlak, žaludeční vředy nebo léky proti depresi. I ty mohou být příčinou. Někdy se používají naprosto zbytečně.

J3.K