Relaxujte v přírodě – houpací sítě kdekoli

25. 09 2016

www.inadhled.cz  Lenošení a odpočinek v houpací síti je mezi lidmi stále oblíbenější. Evropané v poslední době „objevili“ to, co je Jihoameričanům známo už stovky let – dobrá houpací síť umožní zádům a celému tělu bezvadně relaxovat! Houpací síť zavěšená mezi dva stromy, krytá polostínem koruny, to je úžasné místo k odpočinku.

V oblasti svého původu, v Jižní a Střední Americe, mají houpací sítě tisíciletou tradici. Ve starých indiánských kulturách by si nikdo nedovedl bez něčeho takového život vůbec představit. V oblastech Amazonie nebo horských oblastech And, umožnila houpací síť zdravý, pohodlný a hygienický spánek, neohrožovaný chladem, hmyzem, hady apod. Houpací síť je jedním z výrobků, který najdete jak v kultuře mexických Mayů, tak v kulturách peruánských, či v kmenových kulturách obyvatel brazilských amazonských pralesů. O houpacích sítích se zmiňuje již Kryštof Kolumbus, či Gonzalo Fernández de Oviedo y Valdés, který přišel do oblasti Střední a Jižní Ameriky v roce 1514 a studoval zde domorodou kulturu více než 30 let, a který ve své kronice napsal: „Indiáni spí ve zvláštní posteli, vypadá jako kus hadru. Hadr je utkaný z bavlny a dlouhý 2 – 3 metry a připravený tak, aby mohl být zavěšený v jakékoli výšce. Zdá se, že je to skvělá postel, velmi čistá a ve zdejším teplém klimatu používaná bez potřeby přikrývek…“

První velká vlna zájmu o houpací sítě proběhla Západní Evropou kolem roku 1985. Především nadšenci pobytů ve volné přírodě objevili pohodlí a praktické výhody houpací sítě a stala se tak nezbytnou součástí jejich výbavy při cestách do přírody a na hory. Postupně se pak houpací sítě dostaly i do zahrad a na terasy. V současné době zažívají houpací sítě svou další renesanci a stále více lidí bere houpací síť jako naprosto nedílnou součást svého života a nedovede si představit lenošení a odpočinek bez času stráveného v jejím náručí.

 

Jaké typy houpacích sítí se prodávají?

V  e-shopech seženete několik typů houpacích sítí. Sítě pro 1 osobu a větší – XXL sítě – pro 2 osoby.  U obou velikostí si můžete vybrat, zda se rozhodnete pro síť ukončenou příčnou laťkou, která udržuje síť stále napjatou, nebo bez laťky -   v takovém případě do sítě pěkně zapadnete.  K sítím si může zákazník zakoupit univerzální stojan, který je nastavitelný do výšky i šířky, hodí se tedy pro většinu velikostí sítí, nebo si u vybere přímo některou z kombinací stojan + houpací síť.

Podle čeho vybírat houpací síť?

Zákazníci by se měli řídit se tím, kdo bude houpací síť nejvíce využívat a dle toho se rozhodoval: 1 osoba, nebo 2 osoby, většinou dospělí, nebo děti? U dětí bych spíše volil variantu sítě bez příčného dřeva  - děti i při největším dovádění do takové sítě skvěle “zapadnou“ a nehrozí vypadnutí, jako u napnuté sítě s příčnou laťkou – tuto síť bych volil spíše pro dospělé pro poklidnou siestu.

Jakou nosnost mívají sítě? Jsou pro každého?

Sítě pro 1 osobu mají nosnost 150 kg, velké XXL sítě dokonce 200 kg, zhoupnout se tedy může i pořádný chlap s dětmi.

Z jakého materiálu se houpací sítě vyrábějí?

Většinou se jedná o kombinaci bavlny a umělého vlákna, u našich sítí je to poměr 65% bavlny + 35% polyester.

Do jaké výšky je ideální umístit houpací síť?

Obecně platí: čím výše, tím lépe, ale stále tak, aby se do sítě dalo pohodlně vlézt a vylézt. Počítejte vždy – v závislosti na individuální hmotnosti - s prověšením sítě.

Existuje nějaký návod, jak správně ležet v houpací síti?

V podstatě je to individuální, každému vyhovuje něco jiného. U houpacích sítí bez příčného dřeva se dá ležet po délce, diagonálně a dokonce i příčně.  U sítí s příčným dřevem pouze podélně.

Je pravda, že houpací sítě mají dobrý vliv na naše zdraví?

Každý člověk od kojence až po důchodový věk se při houpání v houpací sítí cítí příjemně a šťastně. Zapomenete při tom na každodenní starosti a odbouráváte stres, mizí bolesti hlavy, či zad. Odbouráváním stresu se snižuje krevní tlak, bez zbytečného polykání prášků či návštěv lékaře.

Je lepší mít možnost houpací síť kdekoli zavěsit nebo síť pořídit s konstrukcí?

Obě alternativy mají své výhody. V případě, že máte možnost zavěsit mezi stromy, mezi dřevěné sloupy terasy apod., ubyde Vám další finanční investice do stojanu, kdy cena stojanů převyšuje cenu samotné sítě. Nevýhodou je to, že síť máte stále na jednom místě a nemůžete měnit výšku nastavení sítě. U konstrukce je nevýhodou cenová náročnost, ale nejste absolutně vázáni na místo – můžete postavit kamkoli, např. dle polohy slunce a libovolně nastavovat výšku zavěšení, podle toho, kdo síť používá.

Jak se starat o houpací síť – jak jí ošetřovat?

Již při používání sítě myslete na takové věci, že síť se při houpání nesmí dotýkat země – zamezí se tak zbytečnému odírání. Na noc by jste měli houpací síť uklidit, zamezíte tak navlhnutí. V případě navlhnutí, či zmoknutí doporučují důkladně vysušit na přímém slunci. Ušpinění houpací sítě nezabráníte, především když v sítí dovádí děti. Sítě bez příčné laťky můžete prát při 30°, sítě s příčným dřevem jen ručně.

Je možné takovou síť umísit i např. v bytě?

Tato varianta je sice komplikovanější, ale ne nemožná.  Předpokládám, že kovový stojan do bytu nikdo chtít nebude, základem je tedy najít vhodné nosné prvky, tzn. zeď, nebo dřevěné trámy. Pomocí vrutných háků a hmoždinek  –  seženete v každém železářství pro různé nosnosti  - bez problému namontujete.

Jak vidíte, návrat k tomu, co kdysi patřilo k naprosto běžným odpčinkovým procesům, je opět možné. Houpací sítě koupíte nejen na internetu, mají je také v obchodech s nábytkem a občas ve sportech. Teď si jen vybrat místo, kam s ní a šup do polohy ulovené ryby.

J3.K