Virózy drtí republiku…

25. 12 2016

  www.inadhled.cz   Vánoční svátky v naší domovině již po plno let spojujeme s oteplením. Ladovská zima pomalu opouští naše území a jen pamětníci mohou říct, že zažili skutečně bílé Vánoce.

   Tento úkaz není důsledkem politických machinací, nepřisuzoval bych ho ani oteplování planety, zdá se, že dle prognóz nás čeká malá doba ledová, která nám dá vzpomenout na to, jaké to je, když mrzne až praští i v České kotlině. Přestože vleky v horských střediscích jedou a na nezájem lyžařů si jejich provozovatelé nemohou stěžovat, velká část potencionálních klientů hotýlků a penziónů zůstala doma. Českou republiku zasáhla chřipka ve velkém. Pohotovosti, především ty dětské, jsou přeplněné a stojí fronta nejen před ordinacemi, ale třeba na pražské Bulovce i před samotným objektem zdravotnického zařízení.

  Průběh nemoci je poměrně brutální. Kašel na hranici vyplivnutí plic, tělesná teplota připomínající rozpálený krb, nezabírající paraleny a sirupy proti kašli. Farmaceutické koncerny chrlí tisíce balení prášků proti všemu, nicméně viry a bacily si žijí vlastním životem a úspěšně ignorují záměrně polovičatou práci nejvíce vydělávajících firem. Občas se zdá, že produkty společností zabývajících se výrobou léčiv připomínají spíše hnojivo podporující vznik a rozvoj malinkých škůdců způsobujících nám nemoc.

  Na řadu poté přichází babské rady. Svátky nerespektující bacily tak ničí med, citron, zázvor, zábaly a plno dalších starosvětských nástrojů a přípravků. Otázkou je, kolik zdravého má v sobě zázvor pěstovaný kdesi ve velkém, nevadí li nám vitamín C kombinovaný s podezřelým postřikem na citrusech a med plný jakýchsi látek, které se pracovitým včelkám uchytily na jejich nožičkách a sosáčkách. Vzhledem k tomu, že včelstev samotných ubývá, nejsem si jistý tím, co podávám společně se skořicí vlastním potomkům. Nicméně jisté asi je, že je to pořád zdravější, než většina medikamentů.

  Pro ty, kteří měli odjet z domova kamkoliv, třeba na návštěvy, na hory nebo do tepla, a zůstali připoutáni na lůžko, mám dobrou zprávu. Viróza Vás za týden opustí, takže školu a práci stihnete. Obávat se mohou ti nejstarší, z chřipky se stala v některých případech smrtelná nemoc, nicméně při včasné léčbě to zvládnou i oni. Hlavu tedy vzhůru, možná by stálo za to projevit vděčnost ošetřujícím maminkám, babičkám a ostatním, kteří nemoc přeperou. Výhodou je, že nás televize přes Vánoce  mohutně zásobuje archivními kousky, takže je na co se koukat. No a ti zdraví mají výhodu, protože sportoviště jsou poloprázdná a mohou tak v klidu shazovat to, co nabrali u štědrovečerního stolu. Život si prostě dělá to, co chce.

J3.K