Zdravější a levnější způsob kouření – elektronická cigareta

3. 07 2016

www.inadhled.cz  Elektronická cigareta je zařízení, které bylo vyvinuto a patentováno v Číně v roce 2006. Do České republiky se dostala elektronická cigareta nedlouho poté, co byla v Číně patentovaná. Česká republika se tak stala po Číně, Izraeli, Austrálii a Turecku, pátou zemí na světě, kde se tato cigareta začala distribuovat.  Dnes jsme se rozhodli představit elektronickou cigaretu tak, jak jí ještě neznáte. 

 

 

 

Co je vlastně elektronická cigareta?

- elektronická cigareta známá také jako e- cigareta, funguje, chutná a voní jako klasická cigareta. Kuřáci se nemusí bát, že by přišli o svůj velký zlozvyk a každodenní přísun nikotinu. Pod vnějším pláštěm e-cigarety je uložen jedinečný systém, jehož technologie Vám dovolí vychutnat si cigaretu a přesto „nekouřit“. Do pláště se vkládá speciální náplň s nikotinem. Když potáhnete, aktivuje se systém, který z vložené náplně uvolňuje malé množství kapaliny. Koncentrovanou kapalinu atomizér či cartomizer přemění na mikroskopické množství páry, kterou vmísí do procházejícího vzduchu. Potáhnutím tak vdechnete tuto páru s obsahem nikotinu stejně jako z klasické cigarety. Na jazyku máte chuť klasické cigarety, z úst vyfouknete obláček dýmu. Protože jde jen o páru se zbytkem nevstřebaných látek, vydechovaný kouř nezapáchá. Pro přesnější vysvětlení principu e-cigarety a jejích výhod si položíme pár otázek a odpovíme na ně.

Je pravda, že e – cigareta je schopna plně nahradit klasické cigarety?
Ano, tělo kuřáka je závislé na nikotinu a o ten si také říká. E-Liquid, kapalina, kterou se plní cartridge elektronické cigarety obsahuje tento nikotin, který v podstatě inhalováním člověk dopraví do těla. Na rozdíl od cigarety klasické je nikotin přiváděn v čisté formě bez dalších škodlivých a rakovinotvorných látek.

Na jakém principu e-cigareta funguje?
„Srdcem“ každé elektronické cigarety je tzv. Atomizer. Atomizer je vlastně kanthalový (odporový) drát stočený do spirálky, který se sepnutím baterie rozžhaví. Na tuto spirálku je systémem knotů přiváděn již zmíněný E-Liquid ze zásobníku, který se po rozpálení spirálky odpařuje.

Co se pod černým pláštěm skrývá?
Abych byl přesný, tak barevná škála e-cigaret je opravdu široká. Určitě nekončíme pouze u černé nebo bílé barvy. Ale abych odpověděl na Vaší otázku. V plášti každé elektronické cigarety se ukrývá Li-Ion článek s různou kapacitou mAh. V případě modelů eGo je nejčastěji používanou kapacitou 650 mAh a 1100 mAh. U menších modelů, které jsou vzhledem hodně podobné cigaretě klasické se využívá nižší kapacity, okolo 180 mAh.

Říká se, že existuje speciální technika jak e-cigaretu používat?
Spousta začínajících e-kuřáků má obavu z toho, že nebude umět správně používat e-cigaretu. Určitě na tom není nic složitého a opravdu to zvládne každý. V případě automatických baterií se používá stejně jako ta klasická, pozor na zapalovač, ten opravdu není u e-cigarety potřeba. V případě manuálních baterií se doporučuje tlačítko baterie vypnout o chvilku dříve, než přestanete tahat, aby nedocházelo ke kondenzaci páry v cartridgy. Tato zkondenzovaná pára by následně mohla vnikat do úst.

Většinou si každý kuřák najde tu „svojí techniku“ během několika dní.

Existuje mnoho druhů, ale i příchutí?
Ano, je mnoho modelů a příchutí na výběr. Lze jmenovat například
Desert Ship, Red Cola, melou, nebo třeba hodně oblíbené mango, menthol......

 

Jak pomůže e-cigareta našemu zdraví?
Cigaretový kouř, který vdechujete, obsahuje zdraví škodlivé látky – dehet, oxid uhelnatý, methan, kyanid sodný, nitrosaminy, benzpyren, radioaktivní polonium a mnoho dalších. Elektronická cigareta funguje na zcela jiném principu. Zatímco u klasické cigarety hoří tabák, v elektronické cigaretě se vypařuje tekutina s nikotinem. Nic v ní nehoří. Obavy z dehtu a jiných rakovinotvorných látek můžete hodit za hlavu. Kouření s elektronickou cigaretou šetří zdraví Vaše i Vašeho okolí.
Důrazně však doporučuji nakupovat E-Liquidy pouze u prověřených prodejců. V současné době je na trhu, hlavně tom internetovém, nespočet prodejců nabízející tuto kapalinu. Bohužel, ne všichni prodejci nabízejí kvalitní a certifikované E-Liquidy. Většinou nemají liquidy ani to základní značení, jako je například datum spotřeby nebo výrobce. Dle nařízení EU by mělo každé schválené balení obsahovat hned několik informačních prvků, datum výroby, případně datum expirace, složení kapaliny, dále pak výrobce, dovozce, bezpečnostní listy (slouží pro kontrolní úřady) a jiné neméně důležité informace.

V případě, že E-Liquid splňuje tyto základní informace, můžete mít jistotu, že používání elektronické cigarety bude rozhodně zdravější než klasická cigareta. 

Krom zdravotního stavu, jsou ještě nějaké výhody této cigarety?
elektronickou cigaretou nejste pro nekuřáky tím, koho označují za „sobeckého a nespolečenského tvora“. Naopak. Okolí vůbec neobtěžujete. Dým elektronické cigarety je bez zápachu a to, co vyfouknete z úst je jen pára s nevstřebaným nikotinem. Nebudete omezovat nekuřáky například u společného stolu. A konečně nebudou nekuřáci omezovat Vás! Elektronická cigareta je skvělým kompromisem mezi kuřáky a nekuřáky, a tak Vám konečně přináší svobodu.

Slyšeli jsme, že e-cigareta šetří nejen naše zdraví, ale i peníze, je to pravda?
Ano, to máte správné informace. Kouření každý měsíc ukrojí velkou část z Vašich příjmů.Kuřák, který tedy přejde na elektronickou cigaretu, může ročně ušetřit kolo 15tis.. Uznejte, že to je velmi značná úspora, kterou může použít například na hezkou letní dovolenou.

Jak dlouho vydrží nikotinová náplň?
Průměrná spotřeba E-Liquidu je 1-3 ml denně. Kuřák , který vykouřil cca 20 cigaret denně (někdy i více) aese spokojí tak s cca 2 ml denně.

Jaký je rozdíl v náplních?
E-Liquid, kapalina kterou se plní e-cigarety, se vyrábí v mnoha příchutích (tabákové, ovocné, nápojové příchuti) a každá příchuť následně v několika intenzitách nikotinu. Každý má tedy možnost zvolit si intenzitu podle toho, jaké cigarety kouřil. Slabý kuřák volí 6 mg, středně silní kuřáci 11 mg nebo 16 mg a silní kuřáci většinou začínají na liquidu s obsahem nikotinu 24 mg.

Elektronická cigareta je tedy možnou náhražkou běžných cigaret. Zcela upřímně je však třeba si uvědomit, že normální je cigarety nekouřit. Jste li však jejich zarytý konzument a došlo Vám že už nechcete být cítit na dálku, utrácet zbytečně velké částky a máte chuť na svém zlozvyku pracovat, pak elektronická cesta je pro slabší povahy řešením.

J3.K