Právě se nacházíte:

Zima bez zimy

11. 12 2016

www.inadhled.cz   Dříve takové oblečení využívali vojáci za druhé světové války. Ve spojených státech byla tato hřející móda objevena v polovině 70 let. Západní Evropa zná vyhřívané ponožky, rukavice, vložky do bund a kalhot deset let. A bohužel v České republice se tato zastaralá novinka objevila až relativně nedávno. Už nám může být jedno jak velké mrazy uhodily. Zimu už nikdy nepocítíme.

Na českém trhu se konečně objevilo desítky společností, které nabízejí elektricky vyhřívané oblečení.  Zdá se vám to trochu bláznivé a fantazie nepracuje? Standardní oblečení vyhřívají upravené topné články a akumulátor. Topné panely se všívají do speciálně textilní výplně, která je konstruována tak, aby vydávala určité množství tepla rovnoměrně po celém těle. Po obléknutí takového modelu stačí už jen zapojit vše do dvanáctivoltového napájecího zdroje a za pár vteřin člověk ucítí příjemné teplo. Jednotlivé kusy oblečení lze připojit k jedinému akumulátoru. Ale nemusíme mít strach, že bude v tomto oblečení vypadat jako roboti. Celý topný systém je velmi nenápadně uložen ve vnitřní podšívce blízko u těla, jen se oblečení trochu pronese. Největší výhodou elektricky vyhřívaného oblečení je podle prodejců jeho kvalita a bohužel nevýhodou cena a výdrž samotných baterií. Také potčeba častého dobíjení. Navíc akučlánky musíte někam uložit, schovat je.

U takto vybavených rukavic začíná u částky 2 500,- Kč, ponožky přijdou na 1.500,-Kč a takové kalhoty na 3 500,-Kč. Z tohoto důvodu nad vyhřívaným oblečením prozatím pořád vyhrává tzv. funkční prádlo neboli termoprádlo, které dokáže velmi účinně ochránit tělo před chladným nebo příliš horkým počasím. Prádlo z materiálů jako jsou Coolmax, Klimatem, nebo Moira nabízí mnoho českých firem. Prodejci si pochvalují obrovský zájem o termoprádlo, poptávky se každoročně zvyšují.
Ale třeba se dočkáme i doby, kdy se oblečení zcela zásadně obmění a topné články budou již zastaralou metodou. Probíhají pokusy s možností využití solárních technologií, je známé, že na horách sluneční záření dokáže divy. Zároveň není neobvyklé, svítí li sluníčko a teplota se přesto pohybuje i desítky stupňů pod bodem mrazu. V takovou chvíli výdrž klasických akumulátorů klesá o mnoho procent, zatímco solární energie by dokázala zahřívat relativně spolehlivě a ekonomicky celý den. Lze tedy doufat, že inženýři přijdo brzy s takovým materiálem, který solární články dokáže dokonale absorbovat, a ty se stanou součástí našeho zimního oblečení.

J3.K