Právě se nacházíte:

Být rodičem je někdy fajn….

6. 06 2016

   www.inadhled.cz   S pomalu přibývajícím věkem, otázkou samozřejmě je, co to je pomalu, se z kdysi naivních pubescentů plných ideálů stali dospělí a díky běhu událostí a naprogramování přírodou zároveň rodiči. S tím samozřejmě přišly různé povinnosti, úkoly, trápení a radosti.  

 

 

  Nynější doba klade velké nároky na mnohé sféry našeho života. Jeho ekonomická stránka je pro většinu obyvatelstva zásadním středobodem dění, její určitá stabilizace je jedním ze základních kroků ke spokojenosti. Nutno konstatovat, že právě tato záležitost není jednoduchá a ne každému se daří ji vyřešit ke své představě. Nicméně při troše snahy, píle a zodpovědnosti se dá nyní žít aspoň trochu na slušné úrovni, to i přes veškerou snahu politiků nám život komplikovat a vysát z nás kdejakou i tu předposlední volnou korunu.

  Když už jsme se dostali k našim elitářům, je pravdou, že zabýváte li se častěji jejich činy, musí Vám jít hlava kolem. Neuvěřitelná drzost gangu nazývaném Agrofert a jeho dceřiného sdružení ANO je přímo odstrašujícím příkladem manipulace s fakty, čísly a lidmi pomocí všech berliček a pák, které si lze jen představit na úrovni ministerstev, která díky hlouposti a naivitě občanů ovládly. Neschopnost vládní strany v podání ČSSD dostát závazkům plynoucích z vlastní nezodpovědnosti, neřešení problému a liknavosti ukazuje, jakým způsobem můžeme počítat s právem v tomto státu. Skutečná migrační politika je stejně viditelná, jako půvab ženy zahalené dle pravidel Islámského státu. Řiťolezectví většiny našich politiků směrem k EU a USA je skličující a následky budou katastrofální. A přidáme li ještě rojící se kandidáty na post budoucího prezidenta, musí nás zodpovědné dospělé a rodiče bolet hlava z přemýšlení, jak našim dětem zajistit lepší život.

  Přesto lze říct, že děti jsou naše radost. Někomu se daří ve školních škamnách, jiní preferují naprosto odlišné dovednosti. Obory jsou to různé, umělecké sklony se projeví v pohárech z tanečních a hudebních akcí, další krásně maluje. Významnou součástí je sport. V době počítačů, her, sociálních sítí a mobilních telefonů je jakýkoliv pohyb potřebným doplňkem. Motivací jsou potom úspěchy těch nejlepších, jejich sláva a  u některých i dostatečné finanční zajištění na celý život. Jistě uznáte, že za určitých okolností jde o silné stimuly. Přináší to však desítky hodin trávených na tréninkách, turnajích, zápasech a představeních. Aktivita potomků prostě vyžaduje podporu rodičů, jejich čas a finance. Často tak celá rodina přichází o víkendové výlety po různých atrakcích, památkách a přírodních krásách, upouští se od chalupaření a chataření, domovem se stávají haly, tělocvičny, hřiště, u malých umělců i kulturní stánky po celé republice. Zahrady pomalu zarůstají a osobní život rodičů se stává doplňkem aktivit mládeže.

  Uplynulý víkend přinesl vzhledem k termínu konce sezóny před letním odpočinkem mnoho dalších klání kluků i holek na všech bitevních polích. Někteří se pouze přiblížili vysněným metám, úspěšnější skončili s medailí na krku, prožít euforii z vítezství se podařilo těm momentálně nejlepším. Stát na nejvyšším stupínku, poslouchat hymnu a být oslavován je tou největší odměnou nejen pro samotné aktéry, kteří však mají ještě mnoho před sebou, ale i pro ty, kteří věnují svou energii zdravému vývoji svých ratolestí a často za velkých osobních obětí, tedy trenérů a rodičů i dědů a babiček. I když se nedobré vlivy dotýkají i výchovy mládeže, především konkurenční boj a trnitá cesta do nejvyšších sportovních pater obsahuje často praktiky, které vnímáme především v politice, tedy korupci, lobování, lhaní a likvidaci opozice, přesto se velice cení zisk titulů, diplomů a medailí. I ta častá nečistota a podlost připravuje naše děti na život a lze říct, že je zoceluje, i když bychom si dokázali představit obejití se bez těchto nešvarů.

  Tuto neděli jsem měl to štěstí stát se pouhým divákem na Mistrovství ČR v sedmičkovém rugby čtrnáctiletých. Dramatický vývoj turnaje přinesl několik překvapení a nečekaná euforie ze zisku titulu u mladých Sparťanů po položení rozhodující pětky v poslední vteřině zápasu byla obrovská. Slzy radosti v očích mohutných chlapů otců a neskrývaná radost maminek byly tou nejlepší známkou pro jejich syny, zároveň poděkováním za hodiny a roky dřiny a nejlepším impulsem v pokračování ve sportovní činnosti jakožto i nejlepším způsobu, jak překonat zrádnou pubertu. Jsou okamžiky, kdy být rodičem je nádherná věc, zvláště, dostane li sportovec vzápětí pozvání do české reprezentace. Ani jeden normální politik nikdy nepochopí, co je skutečnou odměnou a štěstím. Mít Českého lva na hrudi a poslouchat českou hymnu. I proto denně vybíhají tisíce mladých pánů a budoucích žen na zelené pažity, tartany, plochy a jeviště. Hrdost z úspěchu je prostě tou nejlepší drogou…Hoši děkujem.

J3.K

 
.

Speciály

Tipy