Právě se nacházíte:

Špindl v novém…

17. 01 2016

  www.inadhled.cz    Zcela nečekaně v lednu začalo trochu mrznout a na hory dorazila zima. Zatím nijak zvláště bohatá na sníh, ale i tak se vrcholy našich kopců oděly do bílého hábitu a sjezdovky zaplnily nadrženými lyžaři.

   Králem českých zimních středisek je již mnoho let Špindlerův mlýn. Ne, že by se ta ostatní nesnažila, investuje se v mnoha místech, ale český Aspen má pořád své jméno a je jakýmsi centrem dění. Ne vždy jde o pozitivní poznatek, mísí se tam různé skupiny lidí, ale zasněžené sjezdovky likvidují rozdíly v majetku. Takže na svahu se válí paní v exkluzivním outfitu stejně, jako snouťák s rozkrokem kdesi pod koleny. Vynikající lyžaři se většinou schází na Černé sjezdovce, ale mají zatím smůlu.

  Letos se noví majitelé areálu Svatý Petr snažili a starou čtyřsedačku vystřídala ještě o dvě místa větší, navíc s vyhříváním a bublinou zajišťující pohodlí i v ošklivém počasí. Bohužel její rychlost zatím pokulhává za luxusem sezení a délka fronty čekatelů na expedici směrem na Pláně rozhodně neslibuje krátkou dobu čekání. Tím se trochu míjí účinkem heslo: ,,U nás se nestojí, ale sedí a jezdí.‘‘. Další lanovka na Hromovce naštěstí pobere dost lidí a kdo obětuje jízdu na Červené a Modré sjezdovce, zajezdí si více. Dosud totiž nejezdila Černá, ale zdá se, že její otevření je za rohem.

  Pro zvědavé diváky je na konci nové šestisedačky na Pláních Ledárium se sochami Karla IV. a jeho manželek.  Jde o nádherný pokus připomenout všem Čechům jejich hrdost a vlastenectví. Ledové sochy jsou navíc dokonalé.

  Pokud dostanete hlad, trošku se při placení prohnete, to platí i u skipassů (ty se dají koupit již přes internet a se slevou). Jídlo je ale dobré, především vepřové koleno je vynikající. Tím je myšlena návštěva dolní restaurace, která byla rozšířena a její kapacita tak byla zdvojnásobena. Bývalý restaurant U Petrlíků nahoře na Pláních a přilehlá terasa poskytují při slunečném počasí luxusní relax za neméně luxusní ceny za jídlo.

  Ptáte li se, na kolik vás přijde den lyžování, tak modelová rodina skládající se ze dvou dospělých a dvou třináctiletých juniorů utratí za jízdné, jídlo a cestu ze vzdálenosti cca 100 km kolem 4500,-Kč. Což nemá daleko k polovině minimální měsíční mzdy. Z toho vyplývá složení fronty před vlekem. Slyšíte polštinu, němčinu, holandštinu, ruštinu a češtinu, arabština naštěstí chybí. U Čechů jde většinou o lépe situované rodiny, což je znát i na parkovišti. Špindlerův mlýn si i nadále zachovává pověst nadstandardu s nádechem luxusu. Nicméně každý má právo výběru, existuje i plno dalších skromnějších středisek. A s menším množstvím lyžníků. Každopádně rychle na hory, než se nám na té planetě oteplí. I když jde asi o mediální  bublinu, údajně se dle meteorologů blíží malá doba ledová.

J3.K

 
.

Speciály

Tipy