Co udělat něco pro své tělo? Třeba jóga u moře....

9. 05 2019 |

www.inadhled.cz    Trend zdravého života a stravování se stal jedním z moderních přístupů k životu. Jestliže druhá polovina minulého století patřila plastickým hmotám, které za 50 let své existence dokázaly zamořit oceány i pevninu, a z následků jejich nadprodukce se budeme vzpamatovávat ještě dlouhá desetiletí poté, co dokážeme eliminovat jejich používání na nutné minimum a likvidaci použitých plastů zvládnout poněkud lépe, než dosud, pak nyní je vše přírodní moderní. Vše tedy ne, produkty vznikající z živočichů jsou nám zošklivovány, takže kožešiny jsou zapovězené, kosmetika dehonestována a maso se dostává na druhou kolej, nicméně tyto aktivity většinou vychází od těch, pro které je všežravost člověka něčím nepochopitelným, mají zarostlé podpaží a v ženském vydání nejen to (u mužů se to bere trochu jinak).

  Řada obhájců přírodního přístupu k životu vychází z naprosto bludných přesvědčení. Lidský organismus je díky dlouhotrvajícímu vývoji a procesu předurčen pro přijímání bohaté a pestré stravy. Lidé však žijí na různých místech planety, takže existují určitá specifika týkající se místních pokrmů. V zásadě lze říct, že ať žijete kdekoliv, všude se nějak najíte. Někde si pochutnáte, jinde jsou místní pochutiny natolik rozdílné od Vašich chutí a obvyklých potravin, že pro Vás má místní strava následky. Budete li však nuceni setrvat na novém místě déle, tělo si zvykne. Tedy až na výjimky. V čím průmyslovější zemi se ocitnete, tím větší riziko průmyslově zpracovávaných, kontaminovaných a chemicky ošetřovaných produktů sníte. Pravdou tedy zůstává, že nejzdravějším jídlem je to, které si opatříte v divoké přírodě, případně tam, kde potřeba vysokých výnosů není tím nejdůležitějším ukazatelem. Přeneseně. Utrhnete li si nehezké jablko v neudržovaném sadu u babičky na vesnici, uděláte pro své tělo více, než když si v supermarketu vyberete naleštěný v průměru 10 cm velký plod, v němž je více chemie, než ve Vašem krému na boty. U exotického ovoce to platí ještě více. Takové mango u nás chutná úplně jinak, než když si ho zralé utrhnete ze stromu kdesi v jeho domovině. Podobně by se dalo hovořit i o ostatních produktech nalézajících se v prodejní síti, to i včetně masa, ryb či potravin, jejichž základem jsou obiloviny, mléko a zelenina. Skutečné biovýrobky vznikají spíše doma z vlastních zdrojů nebo na malých hospodářstvích. A i tam záleží na životním prostředí kolem místa produkce.

  Dalším prvkem moderního života je pohyb. Jistě jste si všimnuli, kolik lidí nějak sportuje. V zimě jsou Češi lyžařským národem, na jaře vytáhnou kola, kolečkové brusle, běhají, okupují posilovny. Ženy se vrhnou na tanec, jógu,  potřebují se líbit. Tělesná aktivita je velmi důležitá. I zde však doplácíme na to, v čem žijeme. Myslet si, že Vaše plíce mají radost z běhání po městské aglomeraci, by bylo naivní. Aktivní sport a pohyb patří do přírody. O tom, že si to lidé uvědomují, není pochyb, svědčí o tom přeplněné hory i místa spojená s krásnou přírodou.

  Ideální možností, jak spojit zdravé stravování, exotiku a pohyb, je využít některé z možností vycestovat za sportem. Řadu let tak jednají například golfisté, ale také vyznavači sportů, které ke své existenci vyžadují specifické prostředí. Většinou jsou to třeba adrenalinové sporty spojené s horami, divokou vodou či mořem. Ale co zkusit něco jiného? Fenoménem poslední doby je jistá exotika. I do našich krajů zamířila duchovní činnost spojená s pohybem a poznáváním vlastního těla i vědomí. Na mysli můžeme mít různé druhy činností spojených s asijskou kulturou. Mezi ně patří i jóga. Ta se stala součástí nabídky tréninků i u nás. Nicméně možná by bylo dobré zkusit trochu jiný způsob, jak se józe věnovat. Určitou možností je vycestovat s tímto sportem někam, kde si zároveň užijete tepla, mořského klima a vynikajících přírodních produktů pěstovaných v domácím prostředí. A chcete li přitom ještě poznávat nové kraje, máme pro Vás řešení. Jmenuje se Ricco Tara. Jde o krásnou vilu na Srí Lance, ve které se nejen ubytujete, ale zároveň získáte možnost postarat se sami o sebe, neboť součástí ubytování je mimo snídaní i možnost vařit si ve výborně vybavené kuchyňce a z místních zdrojů, které v Čechách nenajdete. K dispozici Vám bude nejen profesionální učitelka jógy, ale také kola, na kterých se za pár minut dostanete na liduprázdné pláže. V dosahu je i kvalitní golfové hřiště a nepřeberné množství památek, zajistit dopravu je velmi snadné a personál vily Vám bude nápomocen. Nemusíte však chtít jen sportovat, přijet můžete i bez těchto ambicí. Už jen vynikající možnost dýchat čistý vzduch vonící mořskou solí, koupit si chutné a zdravé ovoce, také čerstvé ryby, stojí za úvahu. Pokud máte obavy o své bezpečí, měli byste vědět, že po atentátech na křesťany na Srí Lance došlo ke změně bezpečnostní politiky a je kladen velký důraz na zajištění klidu po celém ostrově. Ostatně pokud jezdíte do Egypta, Tunisu či Maroka, vystavujete se podstatně vyššímu nebezpečí. Také ceny Vás příjemně překvapí. Nyní ještě informace, jak se na Srí Lanku dostat, kde se můžete přihlásit. Více informací najdete na následujících odkazech:

https://www.facebook.com/Ricco-Tara-Villa-414226349389311/

https://jogaplzen-cz.webnode.cz/joga-sri-lanka-2019/

https://green-house-apartment-bussa.booked.cz/

http://galle.top-hotely.cz/hotel/green-house-apartment/

https://www.facebook.com/joganasrilance/

J3.K

Diskuse

.