Dějiny národa Českého - DOBŘÍŠ A JEHO KRÁSNÝ ROKOKOVÝ ZÁMEK

4. 09 2021

www.inadhled.cz   Autor: Aleš Hroník

  První zmínka je z L.P. 1252. Čtyři listiny uvádějící práva v klášteru v Plasích, které zde podepsal český král Václav I. Přemyslovec, uvádějí město Dobříš jako královský lovecký dvorec na Zlaté stezce. Václav I. byl milovníkem lovu, a také je možné, že právě na lovu přišel Václav I. o jedno oko. Poté město s velkým statkem padlo do rukou na čas slavnému českému rodu Rožmberků, od L.P. 1262 a Štěpánovi z Tetína L.P. 1321.

  Za českého krále Jana Lucemburského přešla Dobříš opět do rukou krále, ten nechal vystavět lovecký zámek Vargač. Během husitských válek byl hrádek ale hodně poničen a následně několikrát změnil majitele. V 17. století byl zámek opraven a přestavěn na barokní, který však ani ne za rok poničil rozsáhlý požár.

  Současná podoba zámku v Dobříši pochází z L.P. 1745-1765, kdy přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mansfeld. Jeho dcera Isabela byla provdána za Františka Gundaraka Colloreda. Tímto sňatkem byl založen slavný šlechtický rod Colloredo-Mansfeld, který na zámku v Dobříši pobýval až do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn německou říší a posléze roku 1945 konfiskován Československým státem a využíván jako Domov spisovatelů. V roce 1998 byl dobříšský zámek navrácen zpět do vlastnictví rodiny Colloredo-Mansfeld.

  Zámek má také krásné anglické zahrady a je zámeckou perlou ve středních Čechách. Často se zde konají svatby, a kulturní akce, asi nejznámější je festival s názvem Dobříšské záření. Vřele jeho návštěvu doporučuji.

 
.

Speciály

Tipy