Dějiny národa Českého - HRAD KOKOŘÍN

5. 08 2020

 www.inadhled.cz   Uprostřed krásně barevných lesů a s nedávno objevenou vlčí smečkou stojí hrad... Už jste tam byli? Autoři: Aleš Hroník a Jiří Zubek

  Kokořín byl dlouhá léta spíše tvrzí než skutečným hradem, teprve na přelomu devatenáctého a dvacátého století se pozůstatky někdejší kamenné tvrze dočkaly rozsáhlé gotické přestavby. Hrad Kokořín byl založen L.P. 1320, jeho prvním majitelem byl Jindřich z Otměchova, který ovšem celý hrad a jiné statky podstoupil výměnou s pány z Dubé, kteří tvrz přestavěli na nevelký hrad, poprvé připomínaný až L.P. 1427, když jej dobývala husitská vojska.

  Rod pánů z Dubé vlastnil Kokořín až do porážky stavovského vojska L.P. 1620. Jeho tehdejší majitel Václav Berka z Dubé byl členem povstalecké stavovské vlády a po bělohorské porážce ze země uprchl, čímž si sice zachránil život, ale jeho majetek včetně Kokořínska a jeho hradu byl Ferdinandem II. Habsburským zkonfiskován. Od císaře Ferdinanda koupil hrad Adam z Valdštejna a po něm jej zdědil jeho příbuzný, mocný vojevůdce císařských vojsk Albrecht z Valdštejna. Ale ani on se z hradu příliš dlouho netěšil, Albrecht byl v únoru L.P. 1634 v Chebu zavražděn za zradu proti císaři a samotný císař Ferdinand II. hrad již podruhé zkonfiskoval.

  L.P. 1637 hrad získal generál Jan z Boecku, ale bohužel o hrad se příliš nestaral. Za panování císaře Leopolda I. se hrad Kokořín ocitl ze dvou důvodů na seznamu českých a moravských hradů určených k likvidaci. Císař byl totiž přesvědčen že hrad je stižen kletbou, neboť jeho předchozí majitele vesměs postihl velice neblahý osud. Dokonce pověst vypráví, že na hrad přivedla ozbrojený oddíl mělnických měšťanů dcera mlynáře z Jelenice u Mělníka, kterou banda při jednom ze svých výpadků unesla a na dívčině otci požadovala vysoké výkupné. Dívka se zachránila útěkem, když se ji podařilo odhalit tajné chodby, které vedly do lesa. S Kokořínem je také spojena pověst o ukrytém zlatu a pokladech, o bandě loupežníků která tu v noci přepadávala.

  Tak trochu pohádkový hrad ale chátral dále. Až L.P. 1894 koupil hrad podnikatel a vážený pán Václav Špaček a zachránil tak hrad od zkázy. Nechal jej spolu se svým synem novogoticky přestavět podle plánu architekta Eduarda Sochora, který měl velké zkušenosti hlavně na Moravě při rekonstrukci Sarkandovy kaple v Olomouci. Hrad je také symbolem řádu sv. Huberta, patrona myslivců. Válcová věž měří 38 metrů a je z ní krásný výhled po okolí. Doporučuji hrad při podzimním čase navštívit, jelikož je obklopen krásou zdejších lesů.

 
.