Dějiny národa Českého - HRAD ŽEBRÁK

11. 05 2019 |

www.inadhled.cz  Autor: Aleš Hroník

  Poblíž středočeského města Berouna, se tyčí dva hrady, které jsou od sebe pouhý jeden kilometr. Jsou to hrad Točník a hradní zřícenina Žebrák, o které si dnes něco řekneme..

  Hrad Žebrák vznikl na počátku 14. století a jeho majitelem byl slavný rod Zajíců z Valdeka, potomků slavného rodu Buziců. O hrad Žebrák se ve své době zajímal i král Jan Lucemburský, který ho na počátku LP 1324 od pánů z Valdeka odkoupil. Později hrad vlastnil bratr císaře Karla IV Jan Jindřich.
Karla IV hrad Žebrák natolik učaroval, že se později stal jeho majitelem. Žebrák si oblíbil i Karlův syn Václav IV., který byl náruživým lovcem. A protože kolem hradu bylo plno lesní zvěře, často na hradě Václav IV pobýval.

  LP 1395 hrad Žebrák zachvátil velký požár, a proto král Václav IV. později vystavěl na nedalekém vrcholu dnešního Zámeckého vrchu nové pevné hradní sídlo, mnohem rozsáhlejší, pohodlnější, a také i bezpečnější, které už z dálky reprezentovalo královskou moc. Sídlo dostalo název Točník. Hrad Žebrák sice dál využíval (byl zde například podepsán Václavův dekret o založení Betlémské kaple), ale poté, co byl nový hrad, který dostal jméno Točník, dokončen, stal se hrad Žebrák jen druhořadým královským sídlem.

  V 16. století začal hrad Žebrák hodně chátrat, jeho další majitelé využívali jen hospodářské budovy v podhradí vyhořelého a zničeného hradu. V roce 1918 dal poslední majitel Colloredo Mansfeld zříceninu hradu k dispozici Klubu českých turistů.   Po druhé světové válce pak ruiny Žebráku přešly do majetku československého státu.Ještě bych dodal, že nad hradním příkopem stojí zbytky kaple sv. Apolináře a sv. Markéty ze 14. století. Návštěvu hradu Žebrák doporučuji.

Diskuse

.