Dějiny národa Českého - JAVORNÍK-JÁNSKÝ VRCH

28. 08 2021

 www.inadhled.cz  Autor: Aleš Hroník

   Jediný veřejnosti přístupný památkový objekt na Jesenicku je romantický zámek Jánský vrch. Taktéž je znám pod názvem Javorník. Nalézá se v okresu Jeseník v Olomouckém kraji. Původní slavný hrad založil na přelomu 13 a 14. století pravděpodobně piastovský vévoda Bolek I. Svídnický. Samotný hrad prošel několika přestavbami, nejprve na renesanční zámek a současnou klasicistní podobu mu dal německý katolický duchovní Joseph Christian zu Hohenlohe L.P 1795-1817.

  V zámecké kapli jsou k vidění pozdně gotické sochy z L.P. 1491. ztělesňující sv. Barboru, sv. Helenu a Pannu Marii. Za zmínku stojí i krásný oltář kaple ze 17. století nebo unikátní sbírka 2000 kusů starých dýmek z 18. až 20. století, a to z různých koutů světa, která obsahuje velice cenné exempláře z porcelánu a sepiolitu, kosočtverečného materiálu známého též jako mořská pěna.

  Posledními správci a obyvateli Javorníku byli slavní němečtí kardinálové Georg von Kopp a Adolf Bartman. Do roku 1945 sloužil Jánský vrch i se zámkem jako letní rezidence vratislavských biskupů a arcibiskupů. Na východní straně zámku je krásná a romantická barokní zahradní terasa, kde je kolem dokola vidět pozdně gotické opevnění. Na počátku 21. století se zámek Javorník stal Národní kulturní památkou. Vřele jeho návštěvu doporučuji, je to zámecká perla Olomouckého kraje.

 
.

Speciály

Tipy