Dějiny národa Českého - ZÁMEK KAČINA

25. 09 2021

www.inadhled.cz   Autor: Aleš Hroník

  Zámek Kačina zvaný také ,,Husa" dodnes patří k nejvýznamnějším stavbám empírové architektury u nás. Nalézá se zhruba 7 km od Kutné Hory v obci Svatý Mikuláš. Zámek nechal postavit nejvyšší purkrabí českého království Jan Rudolf Chotek v L.P. 1806 až 1824. Jan Rudolf Chotek byl také prezident gubernia. Zámek Kačina si stavěl jako své přepychové letní sídlo.

  Průběh stavby však velmi nepříznivě ovlivnil rakouský státní bankrot za císaře Františka I. Habsburského. L.P. 1811, po němž byla celá stavba dočasně přerušena. Nedostavěn hlavně zůstal pavilon divadla s kaplí. Divadlo nechal dostavět až Chotkův vnuk Jindřich. Bohužel zámecká kaple zůstala nedostavěna až do dnešní doby, což je nenahraditelná škoda. Samotný šlechtický rod Chotků žil na zámku Kačina až do L.P. 1911. Celé panství zdědil synovec posledního hraběte Chotka Quido Thun Hohenstein.

  Během druhé světové války okupovaly zámek Kačinu Hitlerova mládež a v posledním roku okupace, nacistické jednotky zvané SS. Roku 1950 byl zámek Kačina dán k dispozici Zemědělskému muzeu jako muzejní a výstavní prostor. Na zámku Kačina je také krásná a prostorná knihovna a secesní zámecká jídelna. Zámek je přímo stvořený pro romantické procházky v parku, který je kolem zámku. Zamilovaným zámek Kačina doporučuji.

 

 
.

Speciály

Tipy