Dějiny národa Českého - ZÁMEK LIBOCHOVICE

18. 09 2021

www.inadhled.cz   Autor: Aleš Hroník

  Podle dochovaných písemností, které jsem o zámku Libochovice nasbíral, stála již ve třináctém století na místě dnešního zámku tvrz, která ale pravděpodobně vznikla i o něco dříve, než byl osídlen nedaleký hrad Hazmburk, který byl nejspíše postaven se záměrem chránit Libochovice a jeho krásné okolí. Zámek Libochovice se nalézá nedaleko města Litoměřice, tedy v Ústeckém kraji.

  Během husitských válek Libochovice dobyl slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova a posléze vojska Prokopa Holého. Po této události tvrz značně chátrala, ale snad zázrakem Libochovická tvrz přečkala až do L.P. 1553. Další historickou etapu Libochovic zahájil slavný šlechtic Českého království Jan z Lobkovic. Tento významný politik a diplomat nechal na místě původní tvrze vystavět krásný renesanční zámek.

  Bohužel rozvoj Libochovického panství a a zámku netrval příliš dlouho, již L.P. 1676 zámek i panství postihl obrovský požár, který zámek zcela zničil. A tak silně poničený zámek nemohl být dlouho opraven, proto se jeho tehdejší majitel Gundarak z Ditrichštejna rozhodl postavit zámek zcela nový.

  Nový zámek byl vybaven replikami a originály tehdejších mistr jako byl Ferdinand Maxmilián Brokof či Petr Brandl. Také pozdější majitel zámku Libochovice Jan Bedřich hrabě Herbertejn miloval umění, o čemž svědčí sbírka, kterou během staletí nashromáždil.

  Za zmínku stojí také Libochovický park , který je součástí zámeckého areálu byl založen L.P. 1683. Park je ve francouzském stylu a je dodnes obrostlý hlavně tulipány. V zahradě jsou čtyři krásné romantické fontány se sochami a altánem, které pocházejí z L.P. 1689.
Zámek byl záměrně vystavěn nad řekou Ohří, která hlídá jeho majestát. Doporučuji Libochovický zámek navštívit.

 
.

Speciály

Tipy