Dějiny národa Českého - ZÁMEK TŘEBOŇ

9. 10 2021

 www.inadhled.cz   Autor: Aleš Hroník

  Historie romantického zámku v Třeboni se začala psát okolo L.P. 1366. Nejprve byl na jeho místě postaven velký panský dvorec, který byl později rozsáhle přestavěn na tvrz a ještě později na gotický kamenný hrádek. Ten se posléze rozhodl český šlechtic Vok II. z Rožmberka přestavět L.P. 1479. Dalším významná přestavba hradu přišla po velkém požáru L.P. 1552, tehdy jej nechal slavný šlechtic a opět Rožmberk, tentokráte Vilém, změnit na krásný stylový renesanční zámek. Tato přestavba byla dokončena až za slavného sukničkáře a proutníka Petra Voka z Rožmberka. Tento poslední Rožmberk na třeboňském zámku 6. listopadu L.P. 1611 zemřel, a tím vymřel celý rožmberský rod.

  Po smrti Petra Voka zdědil nejen zámek, ale také celé panství rod Švamberkovů, ti se z něj však netěšili příliš dlouho. Po smutné bitvě na Bílé hoře jim jej zkonfiskoval císař a král Ferdinand II. Habsburský, tak jako mnoho zámků a panství protestanských pánů. Již L.P. 1660 získal nejen zámek, ale i celé město rod Schwarzenbergů, ti obohatili zámek o barokní dostavby. Na nádvoří nechal slavný rod vybudovat krásnou kašnu L.P. 1712. Ta byla postavena podle návrhu Paolla Ignatia Bayera. Připomínala vítězství rodu Scharzenbergů nad Turky u Raabu. Při pozemkové reformě ve dvacátých letech dvacátého století přišel slavný rod Schwarzenbergů o velkou část majetku, a o zbývající zabavení majetku se postaraly komunistické úřady po roce 1945.

  V roce 1958 byl třeboňský zámek zestátněn a stal se tak národní kulturní památkou. O stavbu zámeckého parku se již v prvopočátku postaral Petr Vok z Rožmberka a někdy okolo L.P. 1623 byl přímo uprostřed vybudován krásný altán, který ve dvacátém století prošel nákladnou rekonstrukcí. Zámek, ale i samotné město Třeboň jsou jedním z nejkrásnějších míst Jižních Čech a vřele jeho návštěvu doporučuji.

 
.