Právě se nacházíte:

Kam o víkendu?

23. 11 2019

www.inadhled.cz   Máme druhou polovinu listopadu a venkovní teploty jsou relativně příjemné. Přestože už za sebou máme ve vyšších polohách sněhovou nadílku, její vrstva nevyla nijak velká a pomalu zase zmizela. Na zimní sporty to tedy u nás nevypadá, ale pokud si chcete nástup zimy urychlit, v alpských střediscích jsou na tom mnohem lépe. Horské průsmyky už většinou uzavřeli, první laviny mají i své oběti, letošní příchod zimy do Rakouska a Itálie byl poměrně brutální. Znamená to tedy v případě návštěvy Alp zůstat ostražití, pozorní a hory nepodceňovat. Přesto můžete sednout do auta a za nějakých šest hodin, tedy pokud nemáte elektrické s dojezdem pár set metrů, stát na lyžích. Ubytování je nyní relativně levné, takže si můžete přiblížit začátek sezóny.

  Blížící se Vánoce však pravděpodobně ve většině Čechů probouzí potřebu provětrat peněženku. Ekonomové už nyní šíří paniku, že letos za nákupy před oblíbenými svátky opět utratíme rekordní sumu. Velkou část spolyká údajně nákup nových televizí. Je až neuvěřitelné, k čemu jsme se nechali dohnat. Před cca 8mi roky nám provedli to samé. Přehozením frekvencí odsoudili politici staré přístroje k likvidaci a přinutili nás nakoupit nové. Po pár letech si to zopakovali, to proto, aby uvolnili pásmo pro zavedení 5G technologií. Jde o dvojnásobný miliardový kšeft, který zaplatíme my. Otázkou zůstává, jak to, že mlčí všichni ti ochránci ekologie? Výměna televizorů v takovém rozsahu znamená obrovskou zátěž při likvidaci funkčních starších přístrojů a potřebu zbytečně kupovat nové. Navíc o 5G technologii je už známo, že bude mít vliv na životní prostředí a na zdraví jak lidí, tak i zvěře. Jde až o takové nebezpečí, že například Japonsko již upustilo od tohoto postupu a 5G poslalo k ledu. Jenže mi žijeme v Evropě, takže nám tu v zájmu operátorů a korporací bude bzučet kolem hlavy vojenská technologie, která je navíc schopná nás šmírovat 24 hodin denně. A my si za to ještě zaplatíme. To nevymyslíš.

  Vraťme se však k víkendu. Obchodní centra budou určitě plná. Je v nich teplo, nabízí možnost občerstvení, prodejny čehokoliv jsou předzásobené. Řada lidí, tedy především žen, už má v dárcích jasno. Některé už spokojeně sedí doma, případně jen připravují cukroví. Muži si zase říkají, že je dost času, vždyť otevřeno bývá i dopoledne na Štědrý den. Takže zvažují, čím mi blízké obdarovali a moc jim to přemýšlení většinou nejde. U dětí to ještě nebývá tak složité, byť dřevěnou hračkou modernímu prckovi uděláte radost těžko. Zato manželce, přítelkyni či milence pořídit něco, za co by Vás skutečně milovala, není snadné nebo…..levné. Trefit se do vkusu, velikosti a použitelnosti je tak občas skutečným oříškem. Navíc náročnost některých žen je skutečně větší, než kolik snese finančním úřadem pronásledovaný podnikatel. Ale i když ho finančák nechá na pokoji, což v nynější době prázdné státní kasy není obvyklý jev, při cenách interesantních dárků není lehké uspokojit nároky části dam. Většinou je jednodušší vynalézt novou technologii, než vymyslet něco, co by protějšek potěšilo.

  Opusťme však nejvyšší sféru a pojďme ke střední a nižší třídě. Běžný občan této země má příjem, o kterém by se v sousedním Německu vyjádřili místní hanlivě. My s tím dokážeme nejen vyžít, ale často ještě jezdíme v lepších autech, žijeme v slušných domech a bytech. V podstatě se zdá, že jsou Čechy perpetum mobile. Díky obrovským částkám odtékajícím do zahraničí přes systém dceřiných společností z největších v České republice podnikajících firem tu moc nezůstává a ministerstvo financí nasazuje navíc stále větší zdaňovací kalibry. Už mu nestačí zvýšit odvody z alkoholu a tabákových výrobků, ale klidně Vám sebere i velkou část případné výhry třeba ve Sportce. Nahoru letí ceny elektřiny, vody, plynu. U benzínové pumpy necháte majlant, z něhož většina opět skončí ve státní kase. Majitelům elektroaut sklapne, až za dva tři roky zjistí, že benzín byl levnější. Postavit si dům, koupit byt, pozemek, to vše se díky posunu cen stává nereálné, do toho se Piráti zasloužili o razantní zvyšování nájmu. Nesouhlasíte s tím? Ok, šup s Vámi k soudu. Ještě pořád máte pocit, že Vám zbývá na předvánoční nákupy? Asi něco zbývá, takže do toho obchodního centra stejně vyrazíte. Ale snad Vám výše uvedená fakta dopřejí možnost zamyslet nad zbytečným utrácením. Ony totiž Vánoce nejsou jen o množství balíčků pod stromečkem, ale spíše o tom být s nejbližšími a v příjemné atmosféře. Hlavně se nezadlužujte. Je to zbytečné a důsledky katastrofální. Nebo chcete živit exekutorskou mafii?

  Víkend je tady, a máte li rádi motorismus, počasí Vám nenahrává. Je tu však řešení. V kinech běží krásný film nazvaný Le Mans 66. Jde o návrat v automobilové historii do doby, kdy byla auta ještě radostí, jejich konstruktéři fandové a řidiči občas blázni, kteří ale na rozdíl od nynějších skutečně uměli řídit a žít. Podobně jako Rivalové přibližující dobu soubojů Niki Laudy a Jamese Hunta, je návrat do Le Mans poctou hrdinům sportu, který se postupně stává středem zájmu ekoteroristů a jehož podoba nyní už připomíná spíše hru na playstationu, než realitu plnou spáleného benzínu, mechanické dokonalosti a neskutečné odvahy. Vidět nádherné Cobry, Ford GT či historická ferrari, byť jde většinou o repliky, je skutečně zážitek. A chlapi, kteří je tenkrát konstruovali a řídili, byli skutečným tvrďáky bez kompromisů. Pokud však nechápete, co to znamená mít koule na to, abyste v archaickém závoďáku letěli po nekvalitním okruhu 350 km/hod., pak můžete jít ještě na fotbalovou ligu. Dokud přitom ještě nezmrznete, dá se tím zabít trochu volného času.

  Dva dna volna znamenají pro některé dokončit práce na zahradě, pro jiné odpočinek, můžete prostě dělat cokoliv. Podzimní příroda má svou poezii, dokonce ještě rostou houby. Život hrozně rychle utíká, takže někdy je fajn prostě vypnout a hodit vše za hlavu. Do způsobu trávení času nám ještě nikdo nemluví a jde o jednu z posledních sfér, kde můžeme dělat to, co chceme. Tak toho využijme.

J3.K

.