Porsche o víkendu ve Vesci (Liberec)

30. 08 2019

www.inadhled.cz    Automobilka Porsche patří dlouhodobě k nejvýraznějším výrobcům sportovních automobilů. Přestože ve své historii uvedla na trh řadu různých modelů, jejím nejznámějším je proslulá devětsetjedenáctka. Každá její nová generace dokáže překvapit stále se lepšícími jízdními vlastnostmi a vyšším výkonem. I nejnovější variace s typovým označením 992 přináší inovace ve všech oblastech. Výkon základního modelu se přiblížil tomu, kterým omračovalo vrcholné Turbo před dvaceti roky. A jaký bude mít nové Turbo, to zatím nevíme, dá se však očekávat až 650 koní ve verzi S. Nicméně existuje značný počet úpravců, jejich inženýři a mechanici dokáží s motory zázraky, takže existují kity umožňující podstatná zvýšení továrních výkonů.

  Koncepce motoru za zadní nápravou se jeví jako zastaralá, přesto jsou devětsetjedenácky konkurence schopné ve světě, v němž se potkávají s produkty značek Ferrari, Lamborghini, Jaguar, Aston Martin, ale třeba i BMW s divizí M či AMG od Mercedesu. Vynikající jízdní vlastnosti je předurčují k závodům v mnoha závodních seriálech, k překonávání proslulé trati na Nürburgringu či alpských průsmyků. Množství verzí, rozsáhlá nabídka originálních, závodních či tunningových doplňků, rozsáhlé cenové rozpětí a limitované edice, tak vypadá scéna, po které se pohybuje každý majitel porsche. Kdo se svezl v sedmisetkoňovém Turbu náležitě přizpůsobenému rychlé jízdě tam, kde se mu dá povolit uzda, nevěří, že ještě fungují fyzikální závody. Stejné pocity zažijete i na místě spolujezdce vedle dobrého pilota při svezení se na Nordschleife. Tento zážitek nabízí i jediný stálý účastník německé závodní série VLN Milan Kodídek. Stovky zdolaných okruhů na nejbláznivější jednosměrce na světě za volantem závodních i sériových porschí mu dávají oprávnění konstatovat, že tento okruh je pro něj a mnoho dalších nadšenců prostě drogou. Sednout si k němu vyžaduje trochu peněz, hodně odvahy, připravený žaludek. Pokud jste půvabná žena, dostanete jistě slevu, nicméně ani to vám nezaručuje, že nebudete mít žaludeční problémy.

  Vraťme se však k samotné značce Porsche. V sobotu 31.8.2019 se sjede pár desítek těchto úchvatných strojů do areálu Vesec na kraji Liberce. Neuvidíte jen devětsetjedenáctky všech generací, ale přijedou i majitelé ostatních modelů. Vidět pohromadě tolik koní a nadšenců stojí jistě za to. Na místě bude i výše zmiňovaný jezdec Milan Kodídek, a budete li mít štěstí a najdete si ho, můžete se s ním domluvit na taxi jízdách na Nordschleife. Uvidíte také mnoho krásných aut, která umí vytvořit široký úsměv na tvářích řidičů i kolemjdoucích.

  Nic nenasvědčuje tomu, že v devadesátých létech bylo Porsche před krachem a záchranu přinesla až produkce SUV. S jejich příchodem se skalní fandové jen těžko smiřovali, ale odpustili ve chvíli, kdy díky vstupu do tohoto segmentu vzrostl počet modelů a verzí obživlé ikony. Přestože počtem vyrobených kusů model 911 každoročně překonává své nejbližší konkurenty, což znamená, že jsou i častěji vidět, nejde o všední automobil. Jen je praktičtější, použitelnější, přesto zběsile rychlý. A to jsou ještě k dispozici i okruhové verze na značkách, tedy GT3 RS, GT2 RS a nakonec například hybridní 918 Spider jako soupeř pro nejvyšší řadu od Ferrari, ale i Zondy nebo Köenigseggu. Přidejme k tomu dvorní úpravce schopné přetvořit sériové sporťáky v pouliční střely. Například Ruf, 9ff, Gemballa. Jen těžko budete hledat dvě stejná auta. Navíc patří k dlouhodobě nejspolehlivějším strojům, což z nich činí denně použitelná vozidla. Tedy pokud jste je nenechali projít rukama těch, pro které je standard nuda. Nechcete li ji zažít ani Vy, přijeďte se podívat, popovídat a možná i Vy podlehnete vábení značky Porsche. Takže sobota, 31.8.2019 Vesec-Liberec.

J3.K

.