Právě se nacházíte:

Rio´s restaurant Vyšehrad

24. 10 2020

www.inadhled.cz  Dnešní tip na výlet si můžeme spojit s návštěvou Vyšehradu. Zde se nachází historicky velmi cenná rotunda, která Vás přivítá kousek od vstupu do areálu vyšehradského komplexu ze strany Pankráce. Dále se tu k nebi tyčí krásná bazilika s dlouhou historií, také zbytky starého hradu stojící na skalním ostrohu nad Vltavou a proslulého legendami o Horymírovi a Šemíkovi, kněžně Libuši a mnoha dalšími událostmi. Též se tu nachází hřbitov Slavín, na něm jsou uloženy význačné osobnosti minulosti a který je velmi často navštěvovaný. Samotný kostel byl v dobách komunismu centrem odporu proti nim a některá kázání byla jednoznačně namířena proti režimu. 

  Výhled z ochozů vyhlídky je fantastický. Je možné spatřit areál podoské porodnice, poté široký tok největší české řeky Vltavy, která je později v místě mělnického soutoku s Labem větší a zdá se nám být nepochopitelné, že od tohoto místa plyne voda ve společnémv korytu nesoucím jméno  toho méně vydatného a kratšího toku. Romantické přístaviště pod skálou v zimě občas zamrzá, takže tam je možné vidět i bruslaře. Dále po řece narazí Váš pohled na Smíchov, tedy na tamní pivovar, následuje Železniční most a kloužete li dále, uzříte Strahov, Malou Stranu a především Pražský hrad. Vltava se zaplní loděmi a kulturní oblast v podání náplavky Vás vyzve k dalšímu výletu směrem k centru města.  

  Unavené turisty čeká na místě nad Prahou několik možností občerstvení. Nejznámějším je Rio´s restaurant. Jeho majitelem je Raimund Špunda, podnikatel s exotickým zjevem, vynikajícím vystupováním a mnoha znalostmi. Proslul svým podnikem hojně navštěvovaným sportovci, politiky a podnikateli na pražské Štvanici. Stylová restaurace ve stylu plážového baru a otevřená pro každého, měla vynikající jméno již v posledním desetiletí minulého století. Mezi hosty se řadil například i pan exprezident Václav Klaus, který sem zašel po svém tenisovém zápasu. Samozřejmě nebyl jediným a v blízkosti tenisových kurtů byla restaurace i se svou zahrádkou skutečně oblíbená. Vynikající kuchyně, velmi příjemný majitel a jen výjimečně se měnící personál byli zárukou gurmánského zážitku, navíc nikoliv za tak vysokých cen, jako jiné proslulé podniky té doby.

  Historii této restaurace ukončily povodně v roce 1997. Podnikem protekla Vltava a prostory zdevastovala natolik, že se jejich renovací už majitel moc zabývat nechtěl. Rozhodl se eliminovat další ztráty a změnit prostředí. Když nemohl mít svůj podnik na břehu Vltavy, zvolil místo vysoko nad ní. Díky svým kontaktům z prostor patřících vyšehradské kapitule vytvořil velmi příjemné místo nabízející vynikající jídlo, česrstvé ryby a kvalitní vína.

  Část klientely se přestěhovala za ním a vzhledem k tomu, že objekt nabízí i možnost využítí salónku a soukromí, skutečně se zde scházely elity. Bylo by však velmi levné vytvářet pocit jakéhosi doupěte kmotrů, vítán byl každý host a není ničím výjimečným, že sám majitel zajde mezi návštěvníky, z nichž mnohé zná osobně. Jak už jsme uvedli, personál restaurace se v průběhu let měnil minimálně a jeho složení bylo vždy zárukou příjemné obsluhy. K původnímu objektu byla přistavena moderní část, která rozšířila kapacitu a umožňuje si dát i pouhou kávu, venku je též velmi sympatická zahrádka. Tolik k samotné restauraci, která se stala v posledních dnech nechvalně proslulou schůzkou Prymuly a Faltýnka. Rozhodně jde o sympatické místo s možností klidného trávení času oběda či večeře, můžete však zajít i posedět ke kávě či dezertu, dát si sklenku vína. Oblíbenost podniku a vztahy majitele k vysokým politikům, sportovcům a umělcům nejsou na škodu ani kuchyni a ani místu samotnému.

  Vzhledem k současnému stavu si na pochoutky musíte nechat zajít chuť, navíc skandál Prymuly může znamenat komplikace s návštěvou restaurace v blízké době, i když i zde je otevřeno výdejní okénko, což tak nějak nabourává předsravu novinářů o doupěti kmotrů. Samotný Vyšehrad je však místem, který bude vždy stát za prohlídku. A to i nyní.

Jindřich Kulhavý

 

 

 

 
.