Právě se nacházíte:

Tip na víkend - Vánoční trhy

8. 12 2018

www.inadhled.cz    2. Adventní víkend nás upozorňuje na blížící se Štědrý den už velmi důrazně a jako by vztyčoval výstražně ukazováček. Zatímco nákupní střediska praskají ve švech a na parkovištích před nimi většinou při hledání místa trávíte stejně času, jako při samotném nakupování, z naší mysli se vytrácí dosud zachovávaný klid a vkrádá se obava, že už nic nestihneme. Otázkou totiž často zůstává smysl honby za dárky a nakonec i skutečnost, že obdarovat ty, kteří vše mají či nic nechtějí, byť samozřejmě něco očekávají, je skutečně náročný úkol. Můžete tedy pouze doufat ve spásnou myšlenku, náhlé zbohatnutí či náhodu, které Vám poskytnou jistou úlevu při přemýšlení o tom, co s tím.

  Existují však výjimky. Mezi ně patří ti, kteří dárky buď sabotují, nebo je mají už dávno připravené. Ti už zažívají předvánoční pohodu a klid. Vymýšlejí si program, který jim dává pocit pohody a těšení se na dny využité k odpočinku. Jsou i tací, jejichž kroky nepovedou pod rozsvícený a ozdobený stromeček, místo kapra si dají mořskou potvoru a Vánoční hvězdu budou pozorovat kdesi na pláži. Jde o geniální a drahý způsob vyhnutí se hysterickému shonu, který však využívá stále větší počet Čechů. Takový Štědrý den na Maledivách či v Karibiku vůbec není špatná věc a vrátit se k tradičnímu pojetí Vánoc lze kdykoliv. Zvláště tehdy, blíží li se další ekonomická krize. Již příští rok může být tedy vše jinak. Nestrašme však čertem, když Mikuláš teprve nedávno odešel. Nemáte li tedy v plánu zmizet za hranice všedních dnů do tepla, můžete vyrazit i na lyže. Alpy nejsou tak daleko a už se jezdí, i když to se sněhem není taková sláva. Víkend před rozdáváním dárků bude všude prázdno a ubytování také seženete. Lze tedy pouze doufat, že počasí bude přívětivé.

  Kdo však chce zůstat u klasiky, něco ještě sehnat a navíc si přepnout mysl na významný křesťanský svátek, musí počítat s tím, že není zdaleka jediný. Čeká ho bitva o místo v davu při nakupování, parkování a stravování. Lepší variantou je zajít si na Vánoční trhy, ochutnat něco z předražených dobrot a hlídat si peněženku v kapse či kabelce. Stromečky na náměstích českých měst,  tu a tam znějící hudba náležící k této době, navodí atmosféru, na kterou se většina z nás těší. A chcete li jistou exotiku v rámci trhů a nákupů, vezměte rodinu, sedněte do auta a vyjeďte třeba do Drážďan. Tamní trhy jsou proslulé a rozsáhlé, každý si něco najde. Navíc v jejich okolí jsou otevřené obchodní domy plné zboží a s daleko menším počtem lidí v nich, i když parkování je třeba uskutečňovat poněkud dříve. Ale za 6 eur stojíte celý den přímo v centru na venkovním parkovišti. Je třeba konstatovat, že letos v Drážďanech nepřibylo zátarasů, muslima lze potkat jen výjimečně i uprostřed trhu a jinde jich je relativní minimum. Východní Němci si ještě váží tradice, drží loňské ceny a jsou k nám Čechům vstřícní. Na rozdíl od svých vůdců. Jako prezent si můžete domů odvézt hrneček s letopočtem a vánočním motivem, jen pozor, modré mají předloňský, bílé jsou letošní. A oblíbené jsou také botičky, ze kterých můžete popíjet například svařák a poté si je ponechat. Samozřejmě za dostatečný obnos.

  Komu by však nestačila klasická horká pochutina, může si vybrat z množství jiných. Od sladkostí přes rybí speciality, pečené kaštany a brambůrky, narazíte i na klasickou Pražskou šunku. A kdo má to štěstí, že neřídí, zapije ji pěnivým mokem. Sice kolem sebe uslyšíte češtinu, ale ono to v Drážďanech vůbec nevadí. Tento druh multikulturního soužití je v mezích tolerance, a protože Češi přivezou dost peněz, mají nás tam rádi. Na rozdíl od trhů v jiných částech Německa. Někde je totiž radši zrušili, jinde se pořádají za protitankovými zátarasy. Takže náš dnešní tip znáte a jistě stojí za to ujet pár kilometrů a namířit kousek za hranice. A jste li z větší vzdálenosti, nesmutněte. I u nás je moc hezky, jen si musíte najít to své. Hoďte tedy dnes politiku za hlavu a užijte si krásnou předvánoční atmosféru.

J3.K

.