Právě se nacházíte:

Tip na víkend

19. 10 2019

www.inadhled.cz    Téměř na každý víkend se vám inadhled snaží dát tip na místo, které je něčím interesantní. Naše krásná země poskytuje mnoho možností, kde se dá pobýt, vidět něco zajímavého, zažít dobrodružství. Přestože nemáme moře a ani horské velikány, je tu prostě krásně. Tedy zatím.

  Podzim je v plném proudu, což poznáte dle houbařů nosících plné koše hub, což je tak trochu specifikum České republiky, podobně, jako chalupářství, kutilství a smysl pro improvizaci. Ani stovky let ovlivňování germánskou kulturou nás v tomto nezviklalo. Listnaté stromy nás zásobují svým listím a zajišťují práci nejednomu z nás. Navíc v místech pod opadajícími stromy, kde vedou zároveň cyklistické stezky, začíná být nebezpečno, protože kořeny pod nimi skryté vytváří prostředí přímo nahrávající solidním pádům přes řídítka. Motorkáři pomalu zazimovávají své stroje a na nějakou dobu přestanou zaplňovat dopravní statistiky. Speciálně pro ně platí pravidlo neříkat, že dnes či jindy dají poslední jízdu před zimou, aby se ještě jednou svezli. Jak známo, když se toto řekne, většinou se něco stane a ta cesta může být skutečně navždy poslední. Stejné to u lyžařů, cyklistů, na automobilovém okruhu. O poslední cestě se prostě nemluví, on se jí stejně každý jednou dočká.

  Po prázdninách se rozeběhly všechny sportovní soutěže. Prozatím je postávání a sezení kolem sportovišť ještě teplotně únosné, ale již brzy bude třeba provětrat skříně a vytáhnout teplejší výbavu. Ti aktivní se zahřejí pohybem, diváci však musí bojovat se zimou jinak. Mimochodem, jít se podívat na ligu a sedět při tom na tribuně je někdy méně zábavné, než navštívit klasický zápas na vesnici, na které je důvodem k oslavě a grilování každé utkání místního klubu a příslušní fans se nejvíce těší na derby jedna Lhota vs druhá Lhota. Noviny se samozřejmě zabývají milionovými přestupy hráčských primadon, ale u Lojzy ve vytahaném dresu je možné často vnímat pro hru daleko větší nadšení, než u věhlasného útočníka. A přidáme li ochotné organizátory podobných utkání a setkání, pro které je částečně smyslem života dobře upravené hřiště a odměnou probíhající match, pak nám dojde, že někde je život ještě v pořádku.

  Relativně příjemné počasí dává možnost zahrádkářům připravit k spánku zahradu. Zatím se většině moc nechce, ale pomalu dozrávají i ty pozdní odrůdy ovoce a zeleniny, je třeba ostříhat keře a stromy, připravit vodní zdroje na blížící se mrazy, uklidit zahradní nábytek, rozebrat trampolíny. Kdysi se pálily zbytky ze zahrad, dnes za Vámi přispěchá udavač či rovnou strážník, takže opatrně, ekologie je holt momentálně všudypřítomná. Změny ročních období v naší oblasti v nás vytváří jistou závist. Být o nějakých 2000 km jižněji, tak toto vůbec neřešíme. Praotec Čech ale vylezl na Říp, na kterém mimochodem v sobotu potkáte členy a příznivce Trikolóry, obhlédnul okolní krajinu a byl líný pokračovat dále. Ostatně udělal li to někdy v červnu, nebylo se co divit, bylo teplo, svítilo sluníčko a v Čechách bylo tak krásně. Kdyby tam vyšlápnul o pár měsíců jindy, asi by si těch pár kroků ještě rozmyslel a sešel by někam do Toskánska. Mohl by však vzniknout jistý problémem s velkým návalem, už tenkrát byl o některé destinace větší zájem.

  A ten tip na probíhající víkend? Jak je výše uvedeno, všude kolem nás se najdou místa, kam vyrazit, také důvody, proč vzít do ruky nějaké nářadí či si jít zasportovat. Takže to dnes necháme na Vás a doporučíme pouze jediné. Zapomeňte na chvíli na starosti všedního dne, nenuťte se k ničemu, co se Vám nechce. Co nemá nožičky, to Vám neuteče. Klidně si sedněte ke kávičce, ogrilujte kousek dobrého masa a pokud nikam nepojedete, dejte si panáčka něčeho dobrého. Udělejte si prostě den pro sebe. Žijeme totiž v době, kdy vše kdysi normální je nahrazováno spěchem, strachem, nutnou potřebou vše měnit. Dobré mezilidské vztahy se staly vzácností, pravda splývá se lží, nabubřelost prolíná s nicotností, je těžké se v tom vyznat. Je jen na nás, jak se s tím vyrovnáme. Ale dnes a zítra to vše hoďme za hlavu.

J3.K

Diskuse

.