Právě se nacházíte:

K tématu uprchlíků

22. 07 2015

www.inadhled.cz  indhled dává rád prostor i Vám, pokud máte na něco nějaký názor. Jiří Vybíral velmi často navštěvuje Libérii a okolní země, napsal pro Vás už pár článků plných svých postřehů. Dnes se zamýšlí nad tím, kde se asi bere na vysoké cestovné z Afriky do Evropy.

  Sleduji li zprávy o uprchlících, tak čím dál tím víc si nejsem jist, zda li tato invaze do Evropy není cílená. Jako člověk, který delší dobu pobýval v Západní Africe, si dovolím tvrdit, že alespoň trochu znám jejich mentalitu a potažmo i jejich ekonomickou situaci. Z tohoto hlediska absolutně nechápu, kde jednotlivci berou peníze pro převaděče, protože pokud cesta stojí od 1600 do 5500 USD za osobu (http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/123449-kolik-plati-uprchlici-za-cestu-do-evropy-podivejte-se-na-cenik/), je to pro většinu z nich nepředstavitelná částka. Pohádky o tom, že se celá rodina složila a dotyčný je bude zpětně z vydělaných europeněz podporovat, jsou jak přes falešný kopírák.

  Nelze uvažovat nad tím, že se do Evropy hrnou vzdělaní lidé, kteří vystudovali vysoké školy všude možně po světě. Proč by to dělali, povětšinou zastávají vysoké a velmi dobře placené funkce s určitými rozhodovacími právy, které jim k platu hodně přilepší. To co sem přijde, dokáže brzy Evropu jak ekonomicky, tak i politicky, rozložit. Kdo jim to asi platí? Nebo že by se něco vymklo z kontroly?

  Osobně zastávám názor, že každé radikální náboženství nebo víra jsou čisté zlo, ať se jedná o muslimy, křesťany, židy nebo fašisty. Pravdou je, že Evropa už dávno není tak nábožensky založená, jako kdysi dávno, ale to nelze říct o islámských státech a jejich vliv na ostatní, kde je potenciál v nepříliš dobrých sociálních podmínkách a tím i nespokojenosti se stávající situací.

  Pokud jsem si dobře všiml, je li muslim, ať ortodoxní či umírněný, sám mezi jinou nábožensky smýšlející komunitou, které oni říkají nevěřící, chová se slušně, ale jakmile se začnou sdružovat, jejich chování se radikálně mění. Je jen otázkou času, kdy se tito bojovníci za islám budou nechávat úmyslně zavírat do věznic, vybírat mezi těmi nejhoršími a obracet na víru nové budoucí bojovníky. Pokud se tato invaze nezastaví, tak se máme na co těšit. Tedy my ani tak ne, ale naše děti čeká ledacos.

Jiří Vybíral