Netušil jsem to a omlouvám se

29. 10 2017

   www.inadhled.cz     Období dušiček je ideální příležitostí k tomu, se setkávaly rodiny, které jsou jinak rozdělené vzdáleností. Společné posezení, zavzpomínání na zážitky, na lidi, kteří už odešli, i na ty, se kterými byl život všech nějak spojen. Ani letos tomu není jinak, jen se hovor může stočit na uplynulé volby. A stalo se.

   Jak jste z mých minulých článků pochopili, netrpím láskou ke komunistům, nechápu podporu Top09 a už vůbec mi nejde do hlavy, proč po tom všem, co lidé mohou vědět o Andreji Babišovi, mohli dát hlas jeho hnutí. A zcela upřímně říkám, že jsem dosud znal osobně jen dva lidi, kteří to udělali. Rodinná sešlost však tento stav změnila.

  Omlouvám se svým dětem, ale musím konstatovat, že jsem netušil, kam až může zajít propaganda AB. Můj otec mne v roce 1968 nosil na ramenou, to proto, aby nebyl zatčen. Přecházel před kolonou sovětských tanků a zastavil ji. Později poslouchal Svobodnou Evropu a vychoval mne tak, že jsem za politické názory měl ve škole problémy a vysoká mi zůstala díky kádrování zapovězená. Nikdy jsem toho nelitoval, stačilo mi vědomí, že tituly oplývající vysokoškoláci jsou svou inteligencí často pozadu. V lednových dnech 1989 jsem stál v první řadě a následně projezdil v policejním antonu celou Prahu. Paměť mám dosud dobrou a každého spojeného s STB a negativními praktikami minulého režimu považuji nikoliv za vyvrhela, ale rozhodně za neoprávněného vést tuto zemi. Bohužel lidé kolem mne takového pamatováka nemají.

  Po anketě, kterou jsem uskutečnil, jsem zjistil následující. Důchodci volili Babiše proto, že:

  1. Má dost peněz a více nepotřebuje

< >S STB přišel do styku každý pracující za komunismu v zahraničním obchodu, jinak byl však neaktivní, sám to potvrdilEET je bič na nepoctivé podnikatele, kteří okrádají i nás důchodceZatočí se šmejdy, kteří sedí v politických funkcíchPřidal jim na důchodech (obávám se, že právě to prosazovala ČSSD)

  Státní zaměstnanci z řad mých příbuzných mu dali hlas ještě z toho důvodu, že jim údajně Babiš zvýšil plat. Podobný názor jsem již slyšel od známých sloužících u policie a hasičů. Což byla další enkláva jeho voličů.

  Na můj dotaz o zneužívání dotací, prosazování biopaliv vyráběných jeho firmami, chování europoslanců za ANO, přebírání cizích firem a zneužívání státních úřadů k vlastním zájmům mi odpověděli, že buď o ničem neví, nebo něco zaslechnuli, ale šlo o špinavou propagandu. Nic o myšlence na prokázanou minulost, nečistou současnost a smutnou budoucnost. Naivní uvažování mých blízkých ve mně probudilo obrovské zklamání z neochoty přemýšlet o tom, co dovedlo Babiše tak vysoko, hledat jiné zdroje informací, než se samotné nabízí. Zlatým hřebem bylo prohlášení cosi o proruském webu Parlamentní listy a o pár dalších, to už jsem jen pokrčil rameny a málem odjel.

  Na závěr chci říct, že část rodiny žijící v Německu volila Top09 především pro opoziční chování vůči Babišovi a dobrým preferencím ze západního tisku.  Což sice chápu, ale znamená to jisté podstrkování názorů na Západě. Jsem smutný. Omlouvám se tímto ještě jednou mým dětem, že jsem nedokázal ovlivnit jejich budoucnost tak, jak bych si přál.

J3.K