A kšefty jedou, podpora zlodějů vynáší

27. 08 2019

www.inadhled.cz     O praktikách Facebooku jsme již psali mnohokrát. O cenzuře, mazání příspěvků, profilů, udávání a dalších ne zrovna demokratických příkladech. Častou reakcí na stěžování si uživatelů byla odpověď jiných, kteří odkazují na soukromé vlastnictví této sociální sítě, a tím i na možnost stanovovat si vlastní pravidla. Sice jde o relativně pravdivé vyjádření věci, nicméně už jsme se přesvědčili, že liberální vládci Evropy tuto záležitost nevnímají shodně a majitele Facebooku, respektive jejího zakladatele si pozvali na kobereček s tím, že takto ne. Může si dělat, co chce, tedy pokud bude negativně reagovat na tzv. rasově a genderově motivované příspěvky směřované proti oficiální korektnosti a prosazované ideologii - mějme se všichni rádi bez ohledu na zvýšenou kriminalitu jedněch a dalších důsledků spojených s migrací, protěžováním islámu a popíráním historických skutečností. Dále je třeba hlídat projevy solidarity s odpůrci oficiálně prosazovaného směru, nazývat realitu jako fakenews a nejhlasitější kritiky nekompromisně vymazat ze sociálních sítí. Ale jinak prý ok.

 Nedávno jsme se také zmínili o výdělečné činnosti Facebooku. Tou je samozřejmě reklama a propagace stránek a firem. Sponzorované příspěvky se tak pravidelně ukazují na Vašich stránkách, a pokud jste kdekoliv jinde na internetu cokoliv hledali, či Vás jen něco zaujalo, strašidelné propojení všeho se vším způsobuje, že se okamžitě daný produkt objeví i v nabídce Facebooku. Je až neuvěřitelné, s jakou rychlostí to ti skřeti ovládající počítačová spojení dokážou. Chcete si koupit například kolo, vzápětí Vám vyskáčou různí výrobci a prodejci. Řeknete si fajn, protože Vám to ulehčí hledání, často i pomůže při výběru budoucího dodavatele, nicméně to platí pro obchodníka či řemeslníka v okolí. Můžete li potom přejít na osobní kontakt, je to v pořádku a má to svůj smysl. Jenže jsme na internetu, a tam se neobchoduje se sousedem, ale jde o globální prostředí. Takže inzerenti z různých konců světa pronikají do vašich počítačů a mobilů s vervou a okázalostí. V nabídkách je vše, co si lze jen představit. Od maličkostí za pár korun až po drahé hračky, domy a pozemky. A právě zde je opatrnost na místě. Zaplatit reklamu si totiž může kde kdo a kontrolní oddělení Facebooku má na starost především čistotu Vašich názorů, takže se nezabývá reálnou existencí internetových obchodů. Ať si chcete koupit cokoliv, hodně přemýšlejte, jak to ve skutečnosti s inzerentem je.

  V nabídkách je třeba si uvědomit, že čím více se liší cena od reality, tím je jasnější, že jde o podvod. Pokud najdete stejný model hodinek v rozmezí cen 50 - 4000 dolarů, nekupujte ani jedny. Ty levné neexistují, ty drahé kupte v kamenném obchodu od renomované firmy či od výrobce. Ani když Vám přijde potvrzovací mail k objednávce, neznamená to, že za týden stránky někde najdete. Prostě zmizí i s částkou, kterou jste odeslali. Pošlete stížnost na Facebook, odpoví Vám, že za nic nemůže. Pochopitelně dostal zaplaceno za propagaci stránky, nikoliv za její obsah. Takže pokud by na ní bylo napsáno, že císařpán Macron je vůl, že migranti kradou, vraždí a znásilňují či že si Greta nemyje nohy, pravděpodobně by ji nepropagovali a inzerenta by smazali. Ale když tam bude přímo do očí bijící ukázka podvodu a krádeže za bílého dne, Facebook to bez problémů za určitou sumičku pustí a ještě si zachrochtá, jak dobře vydělal. Nejen on, v globálním měřítku se najde plno lidí, kteří nabídku posoudí jako reálnou a inzerentovi se vložená částka mnohonásobně vrátí. Takže opatrnost je na místě a je otázkou pro právníky, nešlo li by se soudit přímo s provozovatelem sociální sítě. Jestliže je možné, aby byl zodpovědný za obsah jednotlivých příspěvků, mělo by to platit pro všechny, tedy i pro obchodní aktivity sponzorů.

  Ve skutečnosti je tedy Facebook prostředím, kde se podvodníkům daří. Nejedná se o Market Place s nabídkou použitého zboží, ale o běžnou stránku prošpikovanou právě lákavými nabídkami, které jsou srovnatelné s útoky šmejdů na důchodce.  Bohužel naši milí politici jsou v klidu. Pokud se někdo nedotkne těch vyvolených, případně si nedovolí projevit jiný názor, než je ten správný, pak ať si krade, kdo jak chce. Vám nezbývá nic jiného, než nad výhodnými nákupy, na které si nemůžete sáhnout, mávnout rukou. Tedy pokud místo hodinek za 1600 Kč nechcete mističku za 20 korun, nebo při větší investici nedoufáte, že jste si za desetinu skutečné ceny pořídili fantastickou věc, kterou Vám bude soused závidět. Všechny ty nejvýhodnější obchody jsou podvod stejně, jako hra na reálný svět tam, kde je pouze virtuální prostředí. Na Facebooku se pohybujete na velmi tenkém ledě a je třeba zařadit nejvyšší stupeň ostražitosti. Ve všech směrech.

J3.K